PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Międzynarodowy Dzień bez Papierosa: Polska przegrywa w walce z nałogiem nikotynizmu

Autor: nieck • Źródło: en
31-05-2021, 13:58
Międzynarodowy Dzień bez Papierosa: Polska przegrywa w walce z nałogiem nikotynizmu Jama ustna jest bardzo wrażliwa na skutki palenia papierosów (fot. Unsplash)
Polska wolna od papierosów, to cel za jakim optuje Prezydium NRL. Dym papierosowy to nie tylko szkoda dla płuc czy serca, ale prawdziwa gehenna dla zębów. Przebarwienia, schorzenia dziąseł, próchnica, utrata zębów, nowotwór jamy ustnej...
  • Konieczne wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów oraz otoczenie odpowiednią opieką nałogowców pozwoli na skuteczne przeciwstawienie się epidemii palenia papierosów i chorób odtytoniowych, którą na razie przegrywamy, apeluje NRL.
  • Społeczne przyzwolenie i niska cena papierosów w Polsce sprzyjają nałogowi, także wśród nieletnich. 
  • Niezależnie czy pali się nałogowo, czy też od czasu do czasu, papierosy szkodzą zdrowiu oraz estetyce zębów.
  • Dym papierosowy szczególnie mocno dotyka tkanki miękkie jamy ustnej. Im intensywniejszy i dłużej trwający nałóg nikotynizmu, tym większe jest ryzyko chorób dziąseł, a później kłopoty z leczeniem.

 Przy okazji Międzynarodowego Dnia bez Papierosa Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla potrzebę radykalnego ograniczenia sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Papierosy co roku zabijają 70 tys. Polaków

Trucizna, którą codziennie wtłaczają do płuc miliony polskich palaczy zabija rocznie ponad 70 tysięcy ludzi. Niestety coraz częściej palą nieletni. Alarmujące dane przedstawił niedawno Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego -Państwowy Zakład Higieny. Z przeprowadzonych tam badań wynika, że ponad połowa sięgających po produkty tytoniowe w pierwszej kolejności wybiera papierosy.

Papierosy w Polsce są zbyt tanie, przez co łatwo dostępne dla młodzieży i osób mniej zamożnych, często też słabiej wykształconych, a to sprzyja wejściu w nałóg.

W Polsce pali ok. 8 mln osób i to jest najlepszym dowodem na nieskuteczność wszystkich kampanii antytytoniowych oraz porażki prowadzonej polityki antynikotynowej i prozdrowotnej przez ostatnie trzy dekady, podkreśla samorząd lekarski.

Profilaktyka w obecnym wydaniu to za mało. Celem polityki antytytoniowej powinno być redukowanie szkodliwych efektów palenia papierosów, także przez informowanie nałogowych palaczy o produktach bezdymnych. Potrzebne są zdecydowane kroki, które stopniowo i w niedalekiej przyszłości pozwolą dojść do całkowitego wyrugowania papierosów z krajowego rynku.

Konieczna mapa drogowa dla Polski bez dymu

Mapa drogowa dla Polski bez papierosów pokazywałaby ścieżkę, którą stopniowo mogłyby podążać instytucje publiczne, aby ten cel osiągnąć. Stwórzmy Polskę wolną od papierosów, aby dzisiejsze dzieci, wchodząc w dorosłość, nie znały smaku trucizny i papierosowego dymu, apeluje NRL.

Sukces w antynikotynowej kampanii z pewnością poprawiłby także stan zdrowia jamy ustnej Polaków. 

Palenie wpływa na całą jamę ustną: zęby, dziąsła, język, błony śluzowe. Żaden z tych obszarów nie pozostaje bez szwanku po latach palenia. Badania sugerują, że palacze średnio trzy razy częściej zapadają na schorzenia jamy ustnej niż osoby wolne od tego nałogu. Szczegółowo informowaliśmy o tym w tekście: Papierosy - wróg zdrowia jamy ustnej nr 1.

Lista fatalnych dla zdrowia skutków nikotynizmu jest długa: m.in. zwiększone odkładanie się płytki i kamienia nazębnego, nieświeży oddech, przebarwienia, zwiększona utrata masy kostnej w szczęce, leukoplakia, choroby dziąseł, możliwe powikłania przy leczeniu implantologicznym, zaburzenie procesów regeneracji po leczeniu periodontologicznym, ekstrakcji zęba oraz zabiegu chirurgicznym, a także nowotwory jamy ustnej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH