- Obserwujemy u ludzi, którzy zawsze byli zdrowi, stany zapalne dziąseł i próchnicę, jakich nigdy wcześniej nie mieli - mówi nowojorski dentysta Rob Ramondi dla New York Post.

- Taki stan dotyka mniej więcej połowy naszych pacjentów, więc zdecydowaliśmy się nazwać to zjawisko „maska-usta” – stwierdził Rob Ramondi.

Terminologia jest modyfikacją terminu „meta-usta”. To termin używany do opisania poważnej postaci próchnicy zębów, która jest wywoływana stosowaniem narkotyku metamfetaminy (znanej również metamfetaminą krystaliczną).

Według American Dental Association przyczyną problemów osób stosujących metamfetaminę jest połączenie: zmniejszonej produkcji śliny, która prowadzi do suchości w ustach, złej higieny jamy ustnej, zwiększonego spożycia słodkich napojów i częstszego zgrzytania zębami.

Takie objawy nie są pochodną oczywiście zjawiska „maska-usta”, ale dentysta Marc Sclafani w wywiadzie dla New York Post jest zaniepokojony: pamiętajmy, że w skrajnych przypadkach choroba dziąseł - lub zapalenie przyzębia – mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka udaru mózgu i zawału serca.

Zakrycie ust i nosa powoduje suchość jamy ustnej i gromadzenie się bakterii.

Sclafani mówi: Ludzie noszący maskę mają tendencję do oddychania ustami zamiast nosem. Oddychanie przez usta powoduje suchość w ustach, co prowadzi do zmniejszenia ilości śliny - a ślina jest tym, co zwalcza bakterie, które oczyszczają zęby. Rezultatem jest nieświeży oddech. Ślina neutralizuje również kwas w jamie ustnej, zapobiegając próchnicy zębów i chorobom dziąseł.

Osoby „zamaskowane” rzadziej sięgają po wodę lub inne napoje. Trzeba pamiętać i o tym, iż podczas totalnej blokady z powodu stresu wzrosło spożycie kawy i alkoholu, co także wpływa destrukcyjnie na stan zdrowia jamy ustnej.

Eksperci nie odradzają noszenia maski - zalecają jednak oddychanie przez nos, picie wystarczającej ilości wody lub niesłodzonej herbaty w ciągu dnia, umiarkowane picie kofeiny i alkoholu oraz zwracanie większej uwagi na higienę jamy ustnej. Oprócz mycia zębów należy dokładniej myć zęby nicią dentystyczną i płynem do płukania ust - apelują dentyści.