PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Marek Posobkiewicz: dzieci w przedszkolach powinny myć zęby po każdym posiłku

Autor: szaft • Źródło: szaft
10-01-2014, 07:53
Marek Posobkiewicz: dzieci w przedszkolach powinny myć zęby po każdym posiłku Marek Posobkiewicz: dzieci w przedszkolach powinny myć zęby po każdym posiłku (Fot. PTWP)
Jest kolejny sprzymierzeniec w walce z próchnicą wśród najmłodszych. Marek Posobkiewicz (na zdjęciu), p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego, sformułował stanowisko w sprawie higieny jamy ustnej. Jak przekonuje, ze względu na niepokojące wyniki badań epidemiologicznych dotyczących rozpowszechnienia próchnicy wśród dzieci w wieku przedszkolnym. - Zaleca się, aby w publicznych i niepublicznych placówkach przedszkolnych wprowadzić czyszczenie zębów po każdym posiłku, razem z edukacją zdrowotną grupową i indywidualną dzieci i ich rodziców – apeluje GIS.

Marek Posobkiewicz cytuje statystyki Ministerstwa Zdrowia, które mówią, że tylko 14,4 proc. dzieci w wieku 6 lat nie ma próchnicy. - Niezwykle istotne jest upowszechnienie wśród dzieci w wieku przedszkolnym nawyku szczotkowania zębów - podkreśla Główny Inspektor Sanitarny.

W jego opinii próchnicy zębów można zapobiegać stosując równolegle kilka metod takich jak: utrzymanie higieny jamy ustnej, racjonalne żywienie, uzupełnianie związku fluoru, wczesne leczenie próchnicy, czy edukacja zdrowotna. - Żadna pojedynczo stosowana metoda nie będzie odpowiednio skuteczna - podkreśla Marek Posobkiewicz.

Szef Państwowej Inspekcji Sanitarnej zwraca także uwagę na konieczność stworzenia dzieciom warunków do codziennej, prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczególnie dotyczy to placówek przedszkolnych, które powinny pamiętać o motywowaniu najmłodszych i pilnowaniu czy szczotkowanie przebiega według zasad.

Zgodnie z przepisami,w przedszkolu wymagane jest odpowiednie przygotowanie łazienek i przestrzeganie zasad. Przy umywalce może czyścić zęby jednocześnie 1-3 dzieci, szczoteczki powinny być odpowiednio oznakowane (tak, aby nie myliły się dzieciom), do mycia zębów powinny być używane pasty z fluorem wysokiej jakości, dostosowane do wieku dzieci. Nakładać trzeba śladową ilość pasty (wielkość połowy małego ziarnka grochu - w 2. roku życia, po 3. roku życia wielkość całego ziarnka grochu). GIS przypomina także, iż dzieci powinny myć zęby po każdym posiłku.

W stanowisku Marka Posobkiewicza przypomniano także cechy dobrej szczoteczki. Powinna być ona wykonana z włosia nylonowego z oszlifowanymi zaokrąglonymi końcami włókien, o jednakowej średnicy. Dla dzieci do nauki szczotkowania zaleca się szczoteczki miękkie. Część pracująca powinna być wąska i krótka, aby ułatwić swobodne ruchy w jamie ustnej. GIS przypomina także, iż szczoteczkę należy wymieniać co trzy miesiące.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH