PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Małpia ospa. WHO wprowadza stan zagrożenia

Autor: nieck • Źródło: PAP
24-07-2022, 14:30
Małpia ospa. WHO wprowadza stan zagrożenia Ogłoszono globalny stan zagrożenia małpią ospą Fot. Shutterstock
Dynamika zakażeń małpią ospą spowodowała, że WHO ogłosiła globalny stan zagrożenia. Jednak eksperci WHO mają podzielone zdania, co to oceny sytuacji w skali świata.
  • Komitet Kryzysowy IHR WHO podjął decyzję, by wprowadzić stan globalnego zagrożenia spowodowanego epidemią małpiej ospy.
  • Wirus małpiej ospy jest endemiczny w rejonie Zachodniej i Środkowej Afryki. Od maja br., pojawiają się przypadki zakażenia w Europie i krajach Ameryki Północnej, w sumie do tej pory zidentyfikowano go w 70 krajach całego świata
  • Do tej pory transmisja odbywa się głównie w środowisku mężczyzn homoseksualnych

Epidemia małpiej ospy. Globalny stan zagrożenia 

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powiedział, że był rozjemcą w sporze dotyczącym tego, czy epidemię małpiej ospy należy uznać za globalny stan zagrożenia. Dziewięciu członków komisji ekspertów było przeciwnych ogłoszeniu zagrożenia na skalę światową, a sześciu było za.

- Chociaż ogłaszamy stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, to na razie jest to epidemia, której główne ognisko dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych - stwierdził szef WHO.

Większość przypadków zakażeń w środowiskach mężczyzn homoseksualnych

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce.

Wśród symptomów wymienia się:

  • gorączkę,
  • bóle głowy
  • wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

Objawy - według WHO - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. W ostatnim okresie potwierdzono co najmniej 14 tys. zakażeń małpią ospą w 70 krajach, a w Afryce odnotowano pięć przypadków śmiertelnych. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   WHO  

POLECAMY W SERWISACH