• Komitet Kryzysowy IHR WHO podjął decyzję, by wprowadzić stan globalnego zagrożenia spowodowanego epidemią małpiej ospy.
  • Wirus małpiej ospy jest endemiczny w rejonie Zachodniej i Środkowej Afryki. Od maja br., pojawiają się przypadki zakażenia w Europie i krajach Ameryki Północnej, w sumie do tej pory zidentyfikowano go w 70 krajach całego świata
  • Do tej pory transmisja odbywa się głównie w środowisku mężczyzn homoseksualnych

Epidemia małpiej ospy. Globalny stan zagrożenia 

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powiedział, że był rozjemcą w sporze dotyczącym tego, czy epidemię małpiej ospy należy uznać za globalny stan zagrożenia. Dziewięciu członków komisji ekspertów było przeciwnych ogłoszeniu zagrożenia na skalę światową, a sześciu było za.

- Chociaż ogłaszamy stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, to na razie jest to epidemia, której główne ognisko dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych - stwierdził szef WHO.

Większość przypadków zakażeń w środowiskach mężczyzn homoseksualnych

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce.

Wśród symptomów wymienia się:

  • gorączkę,
  • bóle głowy
  • wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

Objawy - według WHO - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. W ostatnim okresie potwierdzono co najmniej 14 tys. zakażeń małpią ospą w 70 krajach, a w Afryce odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.