PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Małpia ospa. Pierwsze objawy występują w rejonie twarzy

Autor: nieck • Źródło: Oral Surgery
21-07-2022, 17:22
Małpia ospa. Pierwsze objawy występują w rejonie twarzy Epidemia małpiej ospy. Dentyści narażeni na kontakt z zakażonym pacjentem Fot. AdobeStock
Jak podaje WHO liczba zakażeń małpią ospą wzrosła do 14 tys. zakażeń. Pierwsze objawy infekcji widoczne są też w rejonie twarzy. Na co należy zwracać uwagę?
  • W maju małpia ospa, do tej pory endemiczna choroba krajów afrykańskich została uznana za epidemię
  • Obecnie WHO szacuje liczbę zakażeń małpią ospą na 14 tys. przypadków w 70 krajach świata
  • Pacjenci z objawami małpiej ospy na twarzy i w rejonie jamy ustnej, mogą się pojawiać w gabinetach dentystów i chirurgów stomatologicznych. Ważne by ci lekarze dobrze znali objawy infekcji

Pacjent z małpią ospą. W gabinecie dentysty

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował w środę, że w ostatnim okresie potwierdzono 14 tys. zakażeń małpią ospą w 70 krajach, a w Afryce odnotowano pięć przypadków śmiertelnych, podaje PAP.

Lekarze dentyści i chirurdzy stomatologiczni powinni mieć świadomość, że jedne z najbardziej rozpowszechnionych zmian związanych z wirusem małpiej ospy mogą wystąpić w rejonie  szczękowo-twarzowym, informuje autor pracy badawczej, która ukazała się na łamach Oral Surgery.

Pacjent z wysypką na twarzy. To stadium zakaźne małpiej ospy

Małpia ospa  przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą przez kontakt z płynami ustrojowymi, ranami na skórze lub śluzowką, ale też drogą kropelkową. .

Transmisja może nastąpić od momentu pojawienia się objawów, aż do całkowitego zagojenia wysypki. Według WHO powikłania po małpiej ospie mogą obejmować wtórne infekcje, w tym zapalenie mózgu i posocznicę.

Najczęstsze objawy małpiej ospy:

  •  ból głowy,
  • gorączka,
  • obrzęk węzłów chłonnych, 
  • bóle mięśni,
  • osłabienie.

Małpia ospa. Objawy  na twarzy

W rejonie szczękowo-twarzowym występuje:

  • wysypka grudkowo-krostkowa
  • tworzą się strupy i blizny, które mogą wyglądać jak narastające, martwicze zapalenie skóry z wyraźnymi stadiami pęcherzykowo-krostkowymi,   które się złuszczają.

Znajomość objawów ospy małpiej pozwoli na szybkie identyfikowanie zakażonych pacjentów, co ma znaczenie dla sprawnej  kontroli zdrowia publicznego, podkreśla autor pracy dr Samuel Macedo Costa, z University of São Paulo w Brazylii.

W maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ospę małpią za epidemię, ponieważ choroba ta zaczęła rozprzestrzeniać się w krajach nieendemicznych, na teranie Europy, w Kanadzie i  Stanach Zjednoczonych.

 źródło: Oral Surgery

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   zakażenia   powikłania  

POLECAMY W SERWISACH