PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mało pieniędzy na leczenie stomatologiczne dzieci

Autor: miro • Źródło: ms
03-03-2021, 10:06
Mało pieniędzy na leczenie stomatologiczne dzieci Opieka stomatologiczna nad dziećmi (fot. unsplash)
Czy to duże pocieszenie, że nie tyko Polacy mają poważne problemy ze stanem zdrowia jamy ustnej młodego pokolenia? Niewielkie. Na Litwie co drugie dziecko poniżej trzeciego roku życia ma popsute zęby, a po osiągnięciu wieku przedszkolnego aż 94 proc. doświadcza próchnicy.

Na Litwie wydaje  się ok. 21,6 euro rocznie na zdrowie jamy ustnej na jedno dziecko. Za tę kwotę dentysta musi leczyć zęby dziecka przez cały rok, ponieważ wszystkie usługi dentystyczne, od badań profilaktycznych po leczenie, świadczone są dzieciom bezpłatnie.

Lecznice i pracujący w nich dentyści stają się zakładnikami systemu finansowania – im mniej dzieci przychodzi z małymi problemami, tym lepiej dla placówki. To konsekwencja ogólnego zaniedbania - zarówno ze strony państwa, jak i rodziców lub opiekunów, uważają eksperci w dziedzinie zdrowia jamy ustnej.

Stomatolodzy od wielu lat stwierdzają, że jeśli całkowicie porzuci się profilaktykę zdrowia jamy ustnej u dzieci, ucierpi na tym każdy. Zarówno państwo, ponieważ leczenie jest kosztowne, jak i rodzice, którzy zmuszeni są szukać pomocy u prywatnych dentystów.

- Z jakiegoś powodu zdrowie jamy ustnej wydaje się mniej ważne, co prowadzi do poglądu, że problemy z zębami są nieuniknione. Ten sposób myślenia jest bardzo trudny do pokonania – zauważa stomatolog dziecięcy prof. Vilma Brukienė.

Rasa Račienė, dentystka dziecięca i doktor nauk biomedycznych uważa, że niedociągnięcia w profilaktyce zdrowia jamy ustnej można wyeliminować jedynie poprzez kompleksowe spojrzenie na problem – niezbędny jest wkład państwa, a ponadto rodzice lub opiekunowie muszą wziąć wyraźną odpowiedzialność za zdrowie jamy ustnej dzieci.

portal: zw.lt

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH