PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Maj miesiącem ratowania zębów

Autor: nieck • Źródło: en
04-05-2021, 12:17
Maj miesiącem ratowania zębów Amerykańscy endodonci prowadzą w maju kampanię uświadamiającą (fot. Pixabay)
Ratuj swój ząb - to hasło kampanii prowadzonej przez amerykańskich endodontów, która ma uświadamiać zalety leczenia kanałowego.
  • Kampania edukacyjna amerykańskich endodontów
  • Usuwanie skutków zaniedbań higienicznych spowodowanych przez pandemię COVID-19
  • Dlaczego endodonta jest najlepszym przyjacielem zęba

Rok 2021 może być rokiem szczególnie wytężonej pracy dla endodontów, gdyż przez  długi okres opieka stomatologiczna funkcjonowała w ograniczonym zakresie.  American Association of Endodontists przez cały maj prowadzi kampanię uświadamiającą konieczność powrotu do dawnej dbałości o zdrowie jamy ustnej, oraz odbycia wizyty u specjalisty, gdy ząb zaczyna boleć.   

Zaniedbania higieniczne powszechne w pandemii

Poza podstawowymi informacjami na temat znaczenia zwyczajów higienicznych dla zdrowia jamy ustnej w dłuższej perspektywie, amerykańscy endodonci uświadamiają pacjentom, że poza zwykłym leczeniem zmian próchnicowych, czasami mogą mieć problem z infekcją lub innego typu chorobą stomatologiczną, które wymagają dodatkowych zabiegów specjalistycznych. Tego typu wizyty są potrzebne, ponieważ zaniedbanie grozi utratą zęba.  

Kampania edukacyjna jest bardzo potrzebna, gdyż ponad połowa Amerykanów nie odbywała zwykłych wizyt kontrolnych u dentysty z powodu pandemii COVID-19. Na domiar złego ich codzienne zwyczaje zmieniły się w okresie lockdownu, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez AAE. 

Praca zdalna źle wpływa na stan jamy ustnej, ponieważ przyczynia się do: 
- spożywania większej ilości słodkich przekąsek (31 proc. ankietowanych),
- odwlekania porannego szczotkowania zębów (25 proc.),
- pomijania porannego mycia zębów (21 proc.)
- mniej częstego nitkowania zębów (24 proc.)
- zaprzestania nitkowania zębów (23 proc.)

Młodzi dorośli częściej obecnie zgłaszają problemy z uzębieniem, zaś 43 proc. ankietowanych osób przyznaje, że praca lub nauka zdalna zakłóca ich zwykłe zwyczaje higieniczne.

Leczenie kanałowe ratuje przed usuwaniem zęba

Według AAE pandemia najwyraźniej spowodowała poważne zakłócenia w zwyczajach stomatologicznych Amerykanów, co prowadzi do poważniejszych problemów z zębami, chociaż większość opinii publicznej wydaje się rozumieć, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej. Blisko 60 proc. uczestników sondażu stwierdziło, że jeśli dokucza im ból zęba, który nie chce sam ustąpić, to idą do dentysty. Poza tym, jeśli mieliby wybierać między ekstrakcją a leczeniem kanałowym, to cztery na pięć osób wybiera zabieg endodontyczny.

Prowadzona w maju kampania ma na celu uświadomienie, że w przypadku bólu zęba, to właśnie endodonta jest największym sprzymierzeńcem pacjenta. Zaś wizyta u tego specjalisty, nawet w okresie pandemii COVID-19, jest wyjątkowo bezpieczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   endodoncja   leczenie kanałowe   utrata zębów  

POLECAMY W SERWISACH