PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Maciej Hamankiewicz wiceprezesem CPME

Autor: miro • Źródło: ms
27-11-2017, 08:46
Maciej Hamankiewicz wiceprezesem CPME Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (foto: Fotolia/PTWP)
Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej został wybrany na stanowisko Pierwszego Wiceprezesa Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich (CPME - Standing Committee of European Doctors).

CPME ma na celu promowanie najwyższych standardów kształcenia medycznego i praktyki lekarskiej w celu osiągnięcia najwyższej jakości opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów w Europie. CPME jest również zaangażowany w promowanie zdrowia publicznego, relacji między pacjentami i lekarzami oraz swobodnego przepływu lekarzy w Unii Europejskiej. CPME ściśle współpracuje ze specjalistycznymi europejskimi organizacjami medycznymi, oferując pomoc w postaci fachowej wiedzy na tematy związane z medycyną i zawodem lekarza. Siedziba CPME znajduje się w Brukseli.

Najważniejszymi sprawami, którymi w ostatnich latach zajmował się CPME, były kwestie związane z legislacją unijną, w szczególności pracami nad dyrektywą dotyczącą usług na rynku wewnętrznym, dyrektywą w sprawie praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej, nowelizacją dyrektywy w sprawie organizacji czasu pracy, która reguluje m.in. kwestie dyżurów lekarskich, oraz nowelizacją dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Naczelna Izba Lekarska początkowo posiadała w CPME status obserwatora, od roku 2000 była członkiem stowarzyszonym, a od 1 stycznia 2004 r. – po przystąpieniu Polski do UE – posiada pełne członkostwo w CPME, co w znacznym stopniu zwiększyło znaczenie NIL w tej organizacji oraz jej wpływ na podejmowane działania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   Maciej Hamankiewicz  

POLECAMY W SERWISACH