Maciej Hamankiewicz: co zostawiłem na biurku szefa NRL?

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL VI i VII kadencji: Dynamika otoczenia prawnego, w jakim przyszło funkcjonować sektorowi ochrony zdrowia, sprawiła, że przez osiem lat mojej pracy na stanowisku prezesa NRL nigdy nie brakowało zadań do wykonania, a te "mniej pilne" praktycznie nie występowały. W pracy tej dobrze poznałem efekt śnieżnej kuli, im więcej spraw udaje się rozwiązać, pomyślnie zakończyć - tym więcej ich przybywa do rozwiązania.
Nowo wybrany prezes NRL prof. Andrzej Matyja z pewnością nie będzie wiódł monotonnego życia.
infoDENT24.pl: To życie może uczynić barwnym nie tylko szybko zmieniające się otoczenie prawne, ale na przykład także lekarze dentyści ze swoimi problemami.
Maciej Hamankiewicz: Stanowią część naszej korporacji, ich problemy są problemami samorządu. Lekarze dentyści znajdują się w specyficznej sytuacji. Muszą znać się na medycynie, mają świadomość, że bez ustawicznego podnoszenia kwalifikacji, a jest to zazwyczaj niezwykle kosztowne kształcenie, nie sprostają konkurencji. Nie zapominajmy przy tym, iż większość lekarzy dentystów obciążona jest dodatkowo poważnymi zadaniami związanymi z prowadzeniem prywatnego biznesu. Jest w tym jednak element bardzo pozytywny: te wszystkie obowiązki przekładają się na zadowolenie z wykonywanego zawodu - zarówno merytoryczne, ale także finansowe. To nie moja ocena, a ocena samych lekarzy dentystów, którzy taki obraz przedstawili odpowiadając na pytania naszej ankiety przeprowadzonej w kwietniu i maju tego roku.
Uważam, że przynajmniej w ciągu ostatnich dwóch lat, dzięki zaangażowaniu wiceprezesa NRL Leszka Dudzińskiego, udało się coś zrobić, żeby chociaż nieco ująć lekarzom dentystom problemów, z jakimi muszą mierzyć się każdego dnia.
Wskażę chociażby na sprawę wydawałoby się nie do rozstrzygnięcia. Chodzi o możliwość zatrudniania przez lekarza dentystę kolegi po fachu. Być może zaproponowane rozwiązania nie wszystkich zadowalają, ale ruszyliśmy z tym tematem z miejsca.
Wystąpiliśmy także o zmianę przepisów, sankcjonujących zbyt dużą częstotliwość wykonywania kosztownych testów specjalistycznych aparatów do zdjęć wewnątrzustnych.
infoDENT24.pl: Każda tego typu sprawa kreślona jest pasmem niekończących się ustaleń, kontrpropozycji, działań blokujących i zwrotów akcji. Wspomnę chociażby serial pod tytułem dostęp do pytań z przeprowadzonych egzaminów LEK, LDEK i PES. W ubiegłym roku sprawa została skierowana przez prezesa NRL ponownie do Trybunału Konstytucyjnego. Okazuje się, że jeden wyrok TK nie wystarczył.
Maciej Hamankiewicz: Fakt, Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 7 czerwca 2016 r. uznał za niezgodne z Konstytucją ograniczenia dostępu do pytań z LEK, LDEK i PES. Niestety jesteśmy świadkami falandyzacji prawa. Przepisy poddano retuszowi, ale dokonane zmiany nie załatwiają sedna sprawy. Nie o to nam chodziło, aby uzyskać zgodę na udostępnienie pytań po upływie pięciu lat od dnia przeprowadzenia egzaminu.
W ubiegłym roku skierowaliśmy kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby tym razem w sposób jednoznaczny i niepodważalny sędziowie wyjaśnili, że pytania testowe z egzaminów organizowanych przez CEM, które się już odbyły, mają być jawne.
infoDENT24.pl: I co?
Maciej Hamankiewicz: No właśnie niedawno temu przesłaliśmy kolejne pismo do TK z pytaniem o przyczynę nadmiernej zwłoki w zajęciu się sprawą. W odpowiedzi dostaliśmy dość kuriozalne pismo z prośbą o uzupełnienie dokumentów o wpis do rejestru sądowego, a przecież nasza korporacja działa z mocy ustawy, nas rejestr nie obowiązuje. Poza tym mając przed oczyma uchwałę NRL w tej sprawie, TK kieruje pytanie o jej projekt.
infoDENT24.pl: Przemyślany opór materii, czy nieudolność?
Maciej Hamankiewicz: Chciałbym wierzyć, że wypadek przy pracy. Tak czy inaczej ta sprawa dobitnie pokazuje, że mój następca będzie miał pełne ręce roboty już od pierwszego dnia wykonywania obowiązków jako prezes NRL.
infoDENT24.pl: O tym, że nie będzie miał łatwo świadczy chociażby przebieg Zjazdu, podczas którego pierwotnie nie chciano zająć stanowiska wobec projektu nowelizacji ustawy dotyczącej świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. To projekt, który jest efektem ustaleń porozumienia pomiędzy rządem a rezydentami, walczącymi w październiku 2017 r., w formie strajku głodowego, o zwiększenie nakładów na służbę zdrowia i poprawę warunków pracy.
Warto zacytować fragment apelu delegata na Zjazd Macieja Hamankiewicza, który powiedział m.in. tak "jeśli w tak kluczowej sprawie nie chcecie zająć stanowiska, to nie opowiadajcie o wspieraniu młodych lekarzy, bo to są bzdety przedwyborcze. Tego po prostu zrobić wam nie wolno. Niezabranie zdania w tak ważnej kwestii jest głębokim błędem". Poskutkowało.
Maciej Hamankiewicz: Tak niestety czasami wygląda praca szefa samorządu, który musi przekonać nieprzekonanych. Nie każdy lekarz, lekarz dentysta, nawet delegat na Zjazd, jest w stanie z odpowiedniej perspektywy zważyć racje za i przeciw. To nie zarzut, a życzliwa konstatacja osoby, która przez osiem lat starała się odpowiadać na spójne z reguły postulaty członków naszej wielotysięcznej korporacji. Powtórzę, z reguły spójne, ale nie oznacza to, że nigdy przy artykułowaniu problemów nie odnosiłem wrażenia, że mam do czynienia z koniecznością pogodzenia wody z ogniem.
Praktycznie całe moje zawodowe życie uzupełniałem pracą w samorządzie lekarzy i lekarzy dentystów. Jeśli będzie taka wola koleżanek i kolegów, zawsze chętnie podzielę się moim doświadczeniem. To może być pomocne w skutecznym dążeniu do celu. Uważam, że rozsądne jest wspierać się rzeczywistą praktyczną wiedzą, nawet tą wynikającą z popełnionych być może błędów.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
-
Specjalizacje lekarskie. Nowe wzory dyplomów już obowiązują. Jest rozporządzenie ministra zdrowia
lexDENT -
500 tys. zakażeń koronawirusem w tydzień. Kolejna fala pandemii w Wielkiej Brytanii
newsDENT -
Co czwarty nastolatek pali e-papierosy. Ta moda się nasila
techDENT -
No-fault. NIL opracowuje projekt ustawy
lexDENT -
8,4 stomatologów na 10 tys. mieszkańców. Jakie są faktyczne potrzeby?
newsDENT -
Wyższe wyceny dla techników dentystycznych i protetyków. Jest apel do Ministerstwa Zdrowia
bizDENT -
Medicover przejmuje sieć znanych klinik stomatologicznych
bizDENT -
Zdrowotne skutki urlopu. Ryzyko zgonu mniejsze o 20 proc.
lifeDENT
-
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy
newsDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Sejm uchwalił podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Kogo ucieszą, a kogo nie
lexDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Amalgamat do lamusa. MZ wycofa plomby z koszyka świadczeń gwarantowanych
newsDENT -
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, ul. Dzika, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
Kontrola Urzędu Wojewódzkiego w...
szkolenie internetowe, cała Polska -
Letni kampus ortodontyczny
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
Profesjonalna asysta implantologiczna
Warszawa, mazowieckie -
Curriculum Implantologiczne - edycja 34
Warszawa, mazowieckie