Łukasz Jankowski: musimy protestować przeciwko wydzielaniu stomatologii poza nawias

- Samorząd na szczeblu centralnym jest niezbędny lekarzom dentystom - dlaczego?
- Z jakimi problemami przyjdą w ciągu najbliższych dni lekarze dentyści do nowo wybranego prezesa NRL?
- Czy istnieje potrzeba zwiększenia skali kształcenia młodych lekarzy dentystów?
Czy Łukasz Jankowski stanie murem za dentystami?
Samorząd to narzędzie do wywierania wpływu na decydentów
infoDENT24.pl: Na początek prezesury zacznijmy od prowokującego pytania. Po co lekarzom dentystom samorząd lekarski: pracują na swoim, kształcą się za swoje, gremialnie rezygnują ze współpracy z NFZ. Interesy stomatologów wcale nie muszą być zbieżne z oczekiwaniami lekarzy. Taka swoista koabitacja do prostych nie należy, to tak jakby grać na dwóch fortepianach.
Łukasz Jankowski prezes NRL: Samorząd na szczeblu centralnym jest niezbędny wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom. To jest nasze narzędzie do wywierania wpływu na decydentów. Prosty przykład, pojawia się jakaś propozycja legislacyjna, która pogarsza warunki pracy lekarzy dentystów i to niezależnie od sposobu finansowania świadczeń, niezależnie od miejsca pracy. Taką propozycję legislacyjną opiniuje samorząd lekarski, opiniuje Naczelna Rada Lekarska. Co ważne, nie tylko opiniuje, ale ma możliwość wpływania na decydentów, aby ci szkodliwą zmianę zastopowali, a dobrą - jeżeli taka się pojawi – wprowadzili.
Chciałbym w tej kadencji być aktywny jeśli chodzi o legislację i proponować jako prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dobre rozwiązania i próbować przebić się z nimi właśnie do decydentów. Te rozwiązania muszą również dotyczyć dentystów, którzy są ważną częścią naszego samorządu.
Zapraszam lekarzy dentystów do współpracy. Wiem, że odgrywają oni ogromną rolę w samorządowej rzeczywistości, to doświadczenie jakie wyniosłem z pracy jako prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. To właśnie charakter pracy jaką wykonują lekarze dentyści, fakt, że są niezależni od pracodawcy, że prowadzą własne praktyki – sprawia, iż świetnie sprawdzają się w roli na przykład rzeczników praw lekarza. Ta niezależność lekarzy dentystów jest bardzo ważna i pozwala dbać nie tylko o interesy tej konkretnej grupy zawodowej, ale szerzej o interesy wszystkich członków samorządu. Rzecznik praw lekarza, i lekarza dentysty oczywiście, ma za zadanie dbać o wszystkich członków korporacji.
Oczywiście widzę odrębność grupy lekarzy dentystów, ale jednocześnie dostrzegam ich rolę w budowaniu wspólnoty samorządowej. Raz jeszcze zapraszam lekarzy dentysty do wspólnej pracy dla wspólnego dobra.
Wycena świadczeń stomatologicznych na NFZ - jeden z wielu problemów
infoDENT24.pl: Z czym zatem przyjdą w ciągu najbliższych dni lekarze dentyści do nowo wybranego prezesa NRL, tylko proszę nie mówić, że z gratulacjami.
Łukasz Jankowski prezes NRL: Na pewno te problemy, na które napotkam już od pierwszego dnia sprawowania funkcji - to wycena świadczeń w stomatologii realizowanej w oparciu o kontrakty z NFZ. Nie jest tajemnicą, że zapłata jest po prostu niewspółmierna do kosztów. Od dawna samorząd lekarski toczy walkę z płatnikiem o urealnienie wycen. Będziemy drążyć skałę, choć na razie ten efekt nie był satysfakcjonujący dla lekarzy dentystów i oczywiście szerzej dla pacjentów, bo tak naprawdę jakość świadczenia odbija się bezpośrednio na pacjencie. To co obecnie proponuje NFZ w ramach koszyka usług gwarantowanych jest niewspółmierne do rozwoju branży stomatologicznej, do umiejętności jaką posiadają lekarze dentyści
Musimy pracować nad wyceną kontraktów, ale jednocześnie nie wolno nam zapominać o tej większości lekarzy dentystów, którzy dzisiaj wykonują przecież zawód poza systemem publicznym. Zawsze wysłucham ich potrzeb. Jeśli przyjdą z problemami, to oczywiście drzwi siedziby NRL przy ulicy Sobieskiego w Warszawie będą zawsze dla nich otwarte. Jeśli nie przyjdą, to będę starał się aktywnie szukać ich problemów i proponować skuteczne rozwiązania, bo tak postrzegam rolę samorządu również na szczeblu centralnym.
Kształcenie podyplomowe to prywatna sprawa lekarzy dentystów?
Część rządzących twierdzi, że rozbudowywanie systemu specjalizacji mija się z celem skoro większość lekarzy dentystów i tak wybierze ścieżkę kariery poza systemem publicznej ochrony zdrowia. To koszt, który byłby swoistym prezentem.
Łukasz Jankowski prezes NRL: Nie rozumiem takiego podejścia. O ile przemawia do mnie rzeczywiście argument kosztowy, to nie widzę powodu dlaczego mielibyśmy nie inwestować w jakość świadczeń. Przecież obrazem stanu jamy ustnej są często choroby ogólnoustrojowe. Zdrowie jamy ustnej oddziałuje na cały organizm. Wiedzą o tym nie tylko lekarze dentyści, wiedzą interniści. Jestem nefrologiem i również leczę pacjentów, którzy trafiają do mnie z fatalnym stanem uzębienia. To tu właśnie często kryje się przyczyna zła.
Myślę, że powinniśmy wszyscy gremialnie zaprotestować przeciwko wydzielaniu stomatologii poza nawias i mówieniu o tym, że w tym przypadku specjalizacja się nie należy. Pacjent, który dziś nie usiądzie na fotel lekarza dentysty za chwilę może trafić do publicznego płatnika - na przykład z nie rozpoznaną wcześniej chorobą ogólnoustrojową, która gdyby została zdiagnozowane przez lekarza dentystę - mogłaby być szybciej leczona. To są naczynia połączone i nie wolno nam pracy lekarzy dentystów umieszczać w odizolowanym systemie usług.
W jaki sposób chce pracować prezes NRL
infoDENT24.pl: Jaki jest - w mniemaniu prezesa NRL - idealny wizerunek wiceprezesa do spraw stomatologii. To osoba, która przyjdzie tylko po podpis, czy ktoś kto będzie konsultował każdy swój ruch?
Łukasz Jankowski prezes NRL: Na pewno dobrze jest współpracować, analizować i razem podejmować decyzje. Mam doświadczenie w pracy w tandemie z wiceprezesem ORL w Warszawie dr. n. med. Dariuszem Paluszkiem. Doskonale wiem, że ważna jest wiedza i doświadczenie lekarza dentysty, ale są też sytuacje, w których najistotniejszy jest właśnie tandem, a więc wsparcie prezesa NRL - jako osoby i NRL - jako instytucji.
Są momenty w których lider samorządu powinien się w tego typu procesy włączać, ale ażeby móc się aktywnie włączać - musi być zorientowany w materii. Stąd konieczne jest po mojej stronie zasięganie opinii, niezbędne są konsultacje i bycie po prostu na bieżąco z tymi problemami, którymi zajmuje się czy to komisja stomatologiczna, czy właśnie wiceprezes do spraw stomatologii.
Odrębność grupy lekarzy dentystów nie może usprawiedliwiać brak zaangażowania lidera całego samorządu. W związku z tym chciałbym być aktywny również na polu zagadnień stomatologicznych. Oczywiście różnych aktywności czeka mnie bardzo dużo, ale deklaruję pełne zaangażowanie w każdy, czy to dopiero inicjowany, czy też będący w pełnym toku proces.
infoDENT24.pl: Ostatnie pytanie, na którym poległo już wielu. Ilu jest dentystów w Polsce: za dużo, za mało, czy w sam raz.
Łukasz Jankowski prezes NRL: Oczywiście musimy mieć na względzie różnice między regionami, ale wydaje się, że dziś nie ma potrzeby zwiększenia skali kształcenia młodych lekarzy dentystów. Liczba lekarzy dentystów jest odpowiednia do potrzeb wyznaczonych poziomem finansowania usług stomatologicznych.
Jako samorząd podjęliśmy ostatnio apel do rządzących żeby nie zwiększać puli miejsc na wydziałach stomatologicznych uniwersytetów medycznych. Zamiast tego postawmy na jeszcze lepsze wykształcenie, na przykład podyplomowe, postawmy na wyspecjalizowanie się tej kadry, która dzisiaj funkcjonuje w systemie i zrozummy, że inwestycja w lekarzy dentystów, którzy chcą się szkolić, jest inwestycją w cały system ochrony zdrowia.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Od dzisiaj ułatwienia w zakupie leków. Ważne zmiany
lexDENT» Zaostrzenie odpowiedzialności karnej lekarzy. Chirurdzy odejdą od stołów operacyjnych
lexDENT» Trzy średnie krajowe dla lekarza specjalisty. Nowy szef NRL mówi, co uzdrowi system
newsDENT» Groupon: niedozwolona forma promowania usług. Kogo dotyczy?
lexDENT
-
Od dzisiaj ułatwienia w zakupie leków. Ważne zmiany
lexDENT -
Ma je co czwarty Polak. Sprawdziliśmy, ile kosztują protezy zębowe na NFZ i prywatnie
newsDENT -
Trzy średnie krajowe dla lekarza specjalisty. Nowy szef NRL mówi, co uzdrowi system
newsDENT -
Zaostrzenie odpowiedzialności karnej lekarzy. Chirurdzy odejdą od stołów operacyjnych
lexDENT -
Konkurs na realizatora programu profilaktyki stomatologicznej. Wartość umowy 60 tys. zł
bizDENT -
Jaką wodą nie gasić pragnienia. Grożą poważne kłopoty
techDENT -
Przed urlopem koniecznie trzeba to zrobić. Radzą lekarze
techDENT -
Młodzi lekarze częściej mają syndrom wypalenia zawodowego. Badania naukowe
bizDENT
-
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca. Nowa najwyższa pensja minimalna to 8210 zł
bizDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
Będzie nowy zawód medyczny. Nabór na specjalizację do 31 maja
newsDENT -
Czarny włochaty język po terapii antybiotykiem. Na te leki trzeba uważać
techDENT -
Lekarka wygrała w sądzie z ZUS. Sprawa dotyczyła wypłaty dodatkowych pieniędzy
lexDENT -
Higienistka dentystyczna zarobi nawet 33 tys. zł miesięcznie. Gdzie tyle płacą?
bizDENT -
Dodatkowa opłata u dentysty na NFZ bezprawna. RPP zajął stanowisko
lexDENT -
Studenci medycyny będą mieli więcej praktyk. Zapowiedź Ministerstwa Zdrowia
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Marki, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Iłowo-osada, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
MIKROCHIRURGICZNA RESEKCJA...
Gdańsk, pomorskie -
Konferencja dla lekarzy i techników...
Jachranka , mazowieckie -
Praktyczne aspekty implantacji -...
Warszawa, mazowieckie -
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie