PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Łukasz Jankowski: musimy protestować przeciwko wydzielaniu stomatologii poza nawias

Autor: miro • Źródło: ms
14-05-2022, 11:22
Łukasz Jankowski: musimy protestować przeciwko wydzielaniu stomatologii poza nawias Łukasz Jankowski, prezes NRL zaprasza lekarzy dentystów do współpracy Fot. infoDENT24.pl
Po co lekarzom dentystom samorząd lekarski? Na to i inne, kłopotliwe pytania infoDENT24.pl, które dotyczą spraw istotnych dla stomatologów, odpowiedział Łukasz Jankowski - zaledwie w kilka chwil po wyborze na prezesa NRL.
  • Samorząd na szczeblu centralnym jest niezbędny lekarzom dentystom - dlaczego?
  • Z jakimi problemami przyjdą w ciągu najbliższych dni lekarze dentyści do nowo wybranego prezesa NRL?
  • Czy istnieje potrzeba zwiększenia skali kształcenia młodych lekarzy dentystów?

Samorząd to narzędzie do wywierania wpływu na decydentów

infoDENT24.pl: Na początek prezesury zacznijmy od prowokującego pytania. Po co lekarzom dentystom samorząd lekarski: pracują na swoim, kształcą się za swoje, gremialnie rezygnują ze współpracy z NFZ. Interesy stomatologów wcale nie muszą być zbieżne z oczekiwaniami lekarzy. Taka swoista koabitacja do prostych nie należy, to tak jakby grać na dwóch fortepianach.
Łukasz Jankowski prezes NRL: Samorząd na szczeblu centralnym jest niezbędny wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom. To jest nasze narzędzie do wywierania wpływu na decydentów. Prosty przykład, pojawia się jakaś propozycja legislacyjna, która pogarsza warunki pracy lekarzy dentystów i to niezależnie od sposobu finansowania świadczeń, niezależnie od miejsca pracy. Taką propozycję legislacyjną opiniuje samorząd lekarski, opiniuje Naczelna Rada Lekarska. Co ważne, nie tylko opiniuje, ale ma możliwość wpływania na decydentów, aby ci szkodliwą zmianę zastopowali, a dobrą - jeżeli taka się pojawi – wprowadzili.

Chciałbym w tej kadencji być aktywny jeśli chodzi o legislację i proponować jako prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dobre rozwiązania i próbować przebić się z nimi właśnie do decydentów. Te rozwiązania muszą również dotyczyć dentystów, którzy są ważną częścią naszego samorządu.

Zapraszam lekarzy dentystów do współpracy. Wiem, że odgrywają oni ogromną rolę w samorządowej rzeczywistości, to doświadczenie jakie wyniosłem z pracy jako prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. To właśnie charakter pracy jaką wykonują lekarze dentyści, fakt, że są niezależni od pracodawcy, że prowadzą własne praktyki – sprawia, iż świetnie sprawdzają się w roli na przykład rzeczników praw lekarza. Ta niezależność lekarzy dentystów jest bardzo ważna i pozwala dbać nie tylko o interesy tej konkretnej grupy zawodowej, ale szerzej o interesy wszystkich członków samorządu. Rzecznik praw lekarza, i lekarza dentysty oczywiście, ma za zadanie dbać o wszystkich członków korporacji.

Oczywiście widzę odrębność grupy lekarzy dentystów, ale jednocześnie dostrzegam ich rolę w budowaniu wspólnoty samorządowej. Raz jeszcze zapraszam lekarzy dentysty do wspólnej pracy dla wspólnego dobra.

Wycena świadczeń stomatologicznych na NFZ - jeden z wielu problemów  

infoDENT24.pl: Z czym zatem przyjdą w ciągu najbliższych dni lekarze dentyści do nowo wybranego prezesa NRL, tylko proszę nie mówić, że z gratulacjami.
Łukasz Jankowski prezes NRL: Na pewno te problemy, na które napotkam już od pierwszego dnia sprawowania funkcji - to wycena świadczeń w stomatologii realizowanej w oparciu o kontrakty z NFZ. Nie jest tajemnicą, że zapłata jest po prostu niewspółmierna do kosztów. Od dawna samorząd lekarski toczy walkę z płatnikiem o urealnienie wycen. Będziemy drążyć skałę, choć na razie ten efekt nie był satysfakcjonujący dla lekarzy dentystów i oczywiście szerzej dla pacjentów, bo tak naprawdę jakość świadczenia odbija się bezpośrednio na pacjencie. To co obecnie proponuje NFZ w ramach koszyka usług gwarantowanych jest niewspółmierne do rozwoju branży stomatologicznej, do umiejętności jaką posiadają lekarze dentyści

Musimy pracować nad wyceną kontraktów, ale jednocześnie nie wolno nam zapominać o tej większości lekarzy dentystów, którzy dzisiaj wykonują przecież zawód poza systemem publicznym. Zawsze wysłucham ich potrzeb. Jeśli przyjdą z problemami, to oczywiście drzwi siedziby NRL przy ulicy Sobieskiego w Warszawie będą zawsze dla nich otwarte. Jeśli nie przyjdą, to będę starał się aktywnie szukać ich problemów i proponować skuteczne rozwiązania, bo tak postrzegam rolę samorządu również na szczeblu centralnym.

Kształcenie podyplomowe to prywatna sprawa lekarzy dentystów? 

Część rządzących twierdzi, że rozbudowywanie systemu specjalizacji mija się z celem skoro większość lekarzy dentystów i tak wybierze ścieżkę kariery poza systemem publicznej ochrony zdrowia. To koszt, który byłby swoistym prezentem.
Łukasz Jankowski prezes NRL: Nie rozumiem takiego podejścia. O ile przemawia do mnie rzeczywiście argument kosztowy, to nie widzę powodu dlaczego mielibyśmy nie inwestować w jakość świadczeń. Przecież obrazem stanu jamy ustnej są często choroby ogólnoustrojowe. Zdrowie jamy ustnej oddziałuje na cały organizm. Wiedzą o tym nie tylko lekarze dentyści, wiedzą interniści. Jestem nefrologiem i również leczę pacjentów, którzy trafiają do mnie z fatalnym stanem uzębienia. To tu właśnie często kryje się przyczyna zła.

Myślę, że powinniśmy wszyscy gremialnie zaprotestować przeciwko wydzielaniu stomatologii poza nawias i mówieniu o tym, że w tym przypadku specjalizacja się nie należy. Pacjent, który dziś nie usiądzie na fotel lekarza dentysty za chwilę może trafić do publicznego płatnika - na przykład z nie rozpoznaną wcześniej chorobą ogólnoustrojową, która gdyby została zdiagnozowane przez lekarza dentystę - mogłaby być szybciej leczona. To są naczynia połączone i nie wolno nam pracy lekarzy dentystów umieszczać w odizolowanym systemie usług.

W jaki sposób chce pracować prezes NRL

infoDENT24.pl: Jaki jest - w mniemaniu prezesa NRL -  idealny wizerunek wiceprezesa do spraw stomatologii. To osoba, która przyjdzie tylko po podpis, czy ktoś kto będzie konsultował każdy swój ruch?
Łukasz Jankowski prezes NRL: Na pewno dobrze jest współpracować, analizować i razem podejmować decyzje. Mam doświadczenie w pracy w tandemie z wiceprezesem ORL w Warszawie dr. n. med. Dariuszem Paluszkiem. Doskonale wiem, że ważna jest wiedza i doświadczenie lekarza dentysty, ale są też sytuacje, w których najistotniejszy jest właśnie tandem, a więc wsparcie prezesa NRL - jako osoby i NRL - jako instytucji.

Są momenty w których lider samorządu powinien się w tego typu procesy włączać, ale ażeby móc się aktywnie włączać - musi być zorientowany w materii. Stąd konieczne jest po mojej stronie zasięganie opinii, niezbędne są konsultacje i bycie po prostu na bieżąco z tymi problemami, którymi zajmuje się czy to komisja stomatologiczna, czy właśnie wiceprezes do spraw stomatologii.

Odrębność grupy lekarzy dentystów nie może usprawiedliwiać brak zaangażowania lidera całego samorządu. W związku z tym chciałbym być aktywny również na polu zagadnień stomatologicznych. Oczywiście różnych aktywności czeka mnie bardzo dużo, ale deklaruję pełne zaangażowanie w każdy, czy to dopiero inicjowany, czy też będący w pełnym toku proces.

infoDENT24.pl: Ostatnie pytanie, na którym poległo już wielu. Ilu jest dentystów w Polsce: za dużo, za mało, czy w sam raz.
Łukasz Jankowski prezes NRL: Oczywiście musimy mieć na względzie różnice między regionami, ale wydaje się, że dziś nie ma potrzeby zwiększenia skali kształcenia młodych lekarzy dentystów. Liczba lekarzy dentystów jest odpowiednia do potrzeb wyznaczonych poziomem finansowania usług stomatologicznych.

Jako samorząd podjęliśmy ostatnio apel do rządzących żeby nie zwiększać puli miejsc na wydziałach stomatologicznych uniwersytetów medycznych. Zamiast tego postawmy na jeszcze lepsze wykształcenie, na przykład podyplomowe, postawmy na wyspecjalizowanie się tej kadry, która dzisiaj funkcjonuje w systemie i zrozummy, że inwestycja w lekarzy dentystów, którzy chcą się szkolić, jest inwestycją w cały system ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   NRL   Dariusz Paluszek   Łukasz Jankowski  

POLECAMY W SERWISACH