• Nowa inwestycja w ochronie zdrowia na terenie woj. lubelskiego - przychodnia zdrowia w Kobylanach będzie mieścić gabinet stomatologiczny
  • Do tej pory mieszkańcy gminy musieli jeździć do lekarza do Terespola
  • Nowo wybudowana przychodnia poszukuje lekarza dentysty, który będzie realizował świadczenia stomatologiczne 

Nowy gabinet stomatologiczny. Lepszy dostęp do opieki dentystycznej w gminie Terespol

Powstała nowa przychodnia zdrowia w Kobylanach. Inwestycja znacznie poprawi dostęp do opieki stomatologicznej dla mieszkańców gminy wiejskiej Terespol. Niestety, takie inwestycje są obecnie rzadkością.

Budynek znajduje się w pobliżu urzędu gminy w Kobylanach, gdzie powstaje centrum gminny. - Lokalizacja przychodni była konsultowana z mieszkańcami. W pewnym momencie w 1996 roku – tak po amerykańsku – powiedzieliśmy, że trzeba wykreować centrum gminy. Wykupiliśmy teren i postanowiliśmy tu przygotować nie tylko centrum gminy, ale i tereny inwestycyjne pod budownictwo jednorodzinne, informował w rozmowie z Radiem Lublin wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk.

Lokalizacja na przychodnię. Dobrze przemyślana

W Kobylanach przy głównych trasach zlokalizowane są szkoła, przedszkole. Władze gminy zaprojektowały tu  rynek, który uzupełnia przychodnia.

Przychodnia jest tu bardzo potrzebna, ponieważ dwie trzecie mieszkańców jeździ do sąsiedniej gminy do lekarza, głównie do Terespola. Mamy coraz więcej osób starszy, więc dostęp do lekarza jest coraz ważniejszy, podkreśla wójt gminy. 

– Powinna być i przychodnia, i lekarz. Jest dużo starszych ludzi. Dla mnie to daleko jechać do Terespola, tu jest blisko. Jestem samotny, nie mam samochodu, a jestem po udarze i zawale, więc ciężko mi dojechać do Terespola, mówi w rozmowie z Radiem Lublin jeden z mieszkańców.

– To bardzo ładny budynek, wewnątrz nie widziałam, ale z zewnątrz budynek jest bardzo ładny. Żeby jeszcze tylko była odpowiednia obsługa: lekarze, specjaliści. Potrzebny jest też dentysta. To też ważne dla dzieci, żeby miały blisko do lekarza. W pobliżu jest szkoła. Teraz musimy jechać do Terespola, a to uciążliwe – dodaje kolejna mieszkanka. 

– Dobrze, że w małych miejscowościach również powstają ośrodki zdrowia – mówi Paulina Gumowska, redaktor naczelna portalu rynekzdrowia.pl. – Tutaj będzie tak naprawdę ważne, czy gmina będzie w stanie zapewnić odpowiednią liczbę kadry, która będzie zajmowała się pacjentami. Dzisiaj mamy ogromny kryzys kadrowy i naprawdę duży problem z dostępem do lekarzy w małych miejscowościach.