PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Łódź walczy z próchnicą u dzieci i młodzieży

22-04-2013, 00:01
Łódź walczy z próchnicą dzieci i młodzieży (fot. Wikipedia.org)
Łódź walczy z próchnicą dzieci i młodzieży (fot. Wikipedia.org)
Znany jest wykaz placówek, które zwyciężyły w konkursie na wybór realizatora Miejskiego Programu Profilaktyki Próchnicy dla Dzieci i Młodzieży do 18 roku życia w 2013 r. To już drugi etap programu, którego ramowy harmonogram określono na lata 2012-2014. Dotychczas przebadano 3,5 tysiąca dzieci w wieku 12-13 lat. Działania finansowane i koordynowane są przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

Podobnie jak rok temu, od kwietnia do listopada, prowadzone będą bezpłatne badania stomatologiczne, w ramach których w placówkach stomatologicznych odbędą się przeglądy jamy ustnej. Wyniki zostaną przekazanie rodzicom badanych dzieci na piśmie.

Czytaj także: Profilaktyka stomatologiczna: konkurs ofert we Włocławku

Ponadto w ramach programu zorganizowano lakowanie bruzd zębów siódmych trzonowców stałych. Zęby te wyrzynają się u dzieci w wieku 12-13, i aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy, bruzdy na powierzchniach zgryzowych pokryte muszą być lakiem szczelinowym.

Poza badaniami i lakowaniem zębów, program przewiduje edukację żywieniową dzieci i rodziców, instruktaż prawidłowego utrzymania higieny jamy ustnej, a także krótką ankietę dla uczniów, oceniającą ich zachowania higieniczno-żywieniowe i dbałość o zęby.

Ile pieniędzy na walkę z próchnicą?

W trzyletnim programie profilaktyki stomatologicznej na lata 2012-2014 przewidziano finansowanie świadczeń na zasadzie stawki kapitacyjnej na dziecko objęte programem. Stawka jest wynikiem ilorazu środków finansowych przeznaczonych na realizację programu i liczby dzieci objętych profilaktyczną opieką zdrowotną. W sumie na program przeznaczono 900 tys. zł, po 300 tys. na każdy rok.

Lakowanie zębów trzonowych stałych (siódemki), przy wysokim ryzyku próchnicy, będzie prowadzone wraz z badaniami stomatologicznymi określającymi stan jamy ustnej, z oceną PUW dla zębów stałych. Badania profilaktyczne będzie prowadził lekarz dentysta ze specjalizacją w zakresie stomatologii dziecięcej, zachowawczej lub ogólnej.

W 2013 roku program realizują następujące placówki:

1. NZOZ Stomatologia Radogoszcz Ewa Barczewska, Łódź, ul. 11-go Listopada 79;

2. NZOZ JK-DENT Joanna Wójcicka Krala, Łódź, ul. Okoniowa 6;

3. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny, Instytut Stomatologii UM w Łodzi, ul. Pomorska 251;

4. Miejska Przychodnia Wieloprofilowa Śródmieście, Łódź, ul. Próchnika 11;

5. NZOZ Mak Laser P. Kaczmarkiewicz, J. Stawska Kaczmarkiewicz, Łódź, ul. Łososiowa 28/33;

6. Zespół Opieki Zdrowotnej Łódź Polesie, ul. A. Struga 96;

7. Zespół Opieki Zdrowotnej Łódź Bałuty, ul. Smugowa 6;

8. Miejska Przychodnia Tatrzańska, Łódź, ul. Tatrzańska 109.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH