PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Łódź marnuje pieniądze na profilaktykę stomatologiczną

05-07-2013, 00:02
Łódź marnuje pieniądze na profilaktykę stomatologiczną (fot. sxc.hu)
Łódź marnuje pieniądze na profilaktykę stomatologiczną (fot. sxc.hu)
Tym razem pieniądze były, ale zabrakło pomysłu jak je wykorzystać. Choć jak wynika z obserwacji łódzkich stomatologów 98 proc. uczniów łódzkich podstawówek ma próchnicę, miasto nie było w stanie wykorzystać całej kwoty przeznaczonej na walkę z tą chorobą. Do kasy ratusza wróciła ponad połowa przeznaczonych na to pieniędzy.

W 2012 roku Łódź przeznaczyła na profilaktykę próchnicy u dzieci i młodzieży 300 tys. zł. Wydano tylko 135 tys. zł. Przebadano zaledwie 1371 dzieci w wieku 12 i 13 lat. Planowano 3,5 tysiąca.

- Zaplanowane środki na realizację programu nie zostały w pełni wykorzystane z powodu niższej niż przewidywano zgłaszalności dzieci na badania tłumaczyła Agata Tylipska p.o. dyrektora wydziału zdrowia podczas sesji Rady Miejskiej 3 lipca.

W tym roku na walkę z próchnicą wśród łódzkich nastolatków zaplanowano jedynie 190 tys. zł.

W zeszłorocznym programie brało udział kilkanaście przychodni, które miały przeprowadzać badania zębów wśród uczniów łódzkich podstawówek. Za realizację programu odpowiedzialni byli urzędnicy wydziału zdrowia. Ci zaś twierdzą, że promocja projektu należała do przychodni. Jednak ani przychodnie (poza nielicznymi wyjątkami - lekarze z gabinetu stomatologicznego w szpitalu im. WAM jeździli ze sprzętem po łódzkich podstawówkach, przeprowadzając badania i zachęcając do wizyty), ani urzędnicy nie zrobili nic, aby pozyskać pacjentów do programu. Większość z nich bezczynnie czekała, aż pacjenci zgłoszą się sami.

Taka beztroska dziwi, szczególnie wobec badań przeprowadzonych przez łódzkich dentystów, z których wynika, że 98 proc. dzieci nie dba o higienę jamy ustnej, a zdecydowana większości ma kłopoty z próchnicą zębów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH