Litwa: protezy stomatologiczne bez kolejki

Na Litwie od stycznia br., świadczenia z zakresu protetyki stomatologicznej są dostępna praktycznie od zaraz. Skrócona ścieżka obsługi jest wygodniejsza, korzystniejsza zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy – powiedziała Tatiana Golubajeva, zastępca dyrektora Państwowego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych przy Ministerstwie Ochrony Zdrowia na Litwie.
W 2021 r. z budżetu Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego przeznaczono 39,2 mln euro na protezy zębowe. To aż o 6 mln euro więcej niż w poprzednim roku i o 13 mln euro więcej niż w 2018 r. Znacznie zwiększone fundusze pozwoliły skrócić listę oczekujących na protezy dentystyczne i ostatecznie ją wyeliminować.
Gdy kolejek już nie ma, to leczenie protetyczne na własny koszt, później otrzymanie za świadczenie refundacji z kasy chorych, straciło na znaczeniu.
Usługi protetyczne będą musiały być wykonane w ciągu 3 lat od nabycia tego prawa – rejestracji osoby w informacyjnym systemie kolejki. To znaczy, że pacjent nie może zwlekać dłużej niż 3 lata, ponieważ po upływie tego okresu dokument potwierdzający bezpłatne leczenie protetyczne traci na ważności. Powtórne refundowane protezy zębowej będzie przysługiwać nie wcześniej niż po 3 latach.
Uprawnieni do świadczeń protetycznych ze środków Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego to emeryci, osoby niezdolne lub częściowo niezdolne do pracy, dzieci poniżej 18 roku życia oraz pacjenci onkologiczni z nowotworem jamy ustnej, twarzy i szczęk.
Obecnie emeryci, osoby niepełnosprawne i osoby, które otrzymały leczenie z powodu onkologii jamy ustnej, twarzy i szczęki, otrzymują zwrot do 560,34 euro z Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego i do 285,97 euro w przypadku dzieci. W rzadkich przypadkach, gdy wymagane jest bardziej złożone i kosztowne leczenie (decyzję podejmuje rada dentystów), kwota podlegająca zwrotowi może wynieść nawet 1 724,10 euro. W przypadku, gdy koszty przekroczą ustaloną kwotę zwracaną z Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego, pacjent może być zmuszony do dopłaty.
Na Litwie około 30 proc. mieszkańców kraju powyżej 65. roku życia nie ma własnych zębów. Przyczyn jest wiele: nieodpowiednia pielęgnacja jamy ustnej, strach przed dentystą i nadmierne spożywanie słodyczy itp. To jednak nie tylko problem zdrowotny seniorów – dane pokazują, że ponad 20 proc. ludności Litwy w wieku powyżej 45 lat boryka się z tym samym problemem.
Więcej: kurierwileński.lt

-
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT -
Im więcej osób podatnych na wirusa, tym szybciej wirus mutuje
techDENT -
We Wrocławiu rośnie mapa szkolnych gabinetów stomatologicznych
newsDENT -
Modelowe badanie kieszonek zębowych przy pomocy sondy
techDENT -
Minister Zdrowia: uproszczona procedura wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty daje gwarancję wiedzy
lexDENT -
DentalPro: włoska sieć lecznic stomatologicznych wkracza do Polski
bizDENT -
Stany Zjednoczone: studenci stomatologii mają praktyczne zajęcia on-line
eduDENT -
Lubuskie: NFZ przypomina o terminie rozliczania umów za 2020 r.
newsDENT
-
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Lędziny, śląskie -
lekarz dentysta
Grudziądz, kujawsko-pomorskie -
asystent/ka stomatologiczna
Myślenice, małopolskie