PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Litwa: protezy stomatologiczne bez kolejki

Autor: nieck • Źródło: en
09-01-2021, 08:55
Litwa: protezy stomatologiczne bez kolejki Ułatwienia w leczeniu protetycznym na Litwie (fot. Archiwum)
To historyczny moment i świetna wiadomość dla pacjentów uprawnionych do finansowania leczenia protetycznego zębów z Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Od 1 stycznia 2021 r. nie ma już kolejek.

Na Litwie od stycznia br., świadczenia z zakresu protetyki stomatologicznej są dostępna praktycznie od zaraz. Skrócona ścieżka obsługi jest wygodniejsza, korzystniejsza zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy – powiedziała Tatiana Golubajeva, zastępca dyrektora Państwowego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych przy Ministerstwie Ochrony Zdrowia na Litwie.

W 2021 r.  z budżetu Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego przeznaczono 39,2 mln euro na protezy zębowe. To aż o 6 mln euro więcej niż w poprzednim roku i o 13 mln euro więcej niż w 2018 r. Znacznie zwiększone fundusze pozwoliły skrócić listę oczekujących na protezy dentystyczne i ostatecznie ją wyeliminować.

Gdy kolejek już nie ma, to leczenie protetyczne na własny koszt, później otrzymanie za świadczenie  refundacji z kasy chorych, straciło na znaczeniu.

Usługi protetyczne będą musiały być wykonane w ciągu 3 lat od nabycia tego prawa – rejestracji osoby w informacyjnym systemie kolejki. To znaczy, że pacjent nie może zwlekać dłużej niż 3 lata, ponieważ po upływie tego okresu dokument potwierdzający bezpłatne leczenie protetyczne traci na ważności. Powtórne refundowane protezy zębowej będzie przysługiwać nie wcześniej niż po 3 latach.

Uprawnieni do świadczeń protetycznych ze środków Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego to emeryci, osoby niezdolne lub częściowo niezdolne do pracy, dzieci poniżej 18 roku życia oraz pacjenci onkologiczni z nowotworem jamy ustnej, twarzy i szczęk.

Obecnie emeryci, osoby niepełnosprawne i osoby, które otrzymały leczenie z powodu onkologii jamy ustnej, twarzy i szczęki, otrzymują zwrot do 560,34 euro z Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego i do 285,97 euro w przypadku dzieci. W rzadkich przypadkach, gdy wymagane jest bardziej złożone i kosztowne leczenie (decyzję podejmuje rada dentystów), kwota podlegająca zwrotowi może wynieść nawet 1 724,10 euro. W przypadku, gdy koszty przekroczą ustaloną kwotę zwracaną z Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego, pacjent może być zmuszony do dopłaty.

Na Litwie około 30 proc. mieszkańców kraju powyżej 65. roku życia nie ma własnych zębów. Przyczyn jest wiele: nieodpowiednia pielęgnacja jamy ustnej, strach przed dentystą i nadmierne spożywanie słodyczy itp. To jednak nie tylko problem zdrowotny seniorów – dane pokazują, że ponad 20 proc. ludności Litwy w wieku powyżej 45 lat boryka się z tym samym problemem.

Więcej: kurierwileński.lt

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH