Inicjatywa nazwana "A Promise for a Healthy Smile" ma na celu walkę z próchnicą u siedmiolatków. Działaniami objęto blisko 30 tys. dzieci z 881 szkół podstawowych na całej Litwie. Program, którego autorami są Litewskie Stowarzyszenie Dentystów, tamtejszy resort zdrowia oraz ministerstwo edukacji, rozpoczęto we wrześniu wraz z początkiem roku szkolnego.

- W 2016 r. 75 proc. 12-latków miało próchnicę, jeszcze gorzej sytuacja wyglądała wśród dzieci 6-letnich, bo w tej grupie 82 proc. dzieci miało chore zęby. Zdrowie jamy ustnej u naszych przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych jest znacząco gorsze niż u ich rówieśników w innych krajach Europy, mówił Alvydas Šeikus, prezes Litewskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego.

W ramach programu profilaktyki uczniowie dostają kalendarz na każdy miesiąc. Po każdorazowym myciu zębów przyklejają w miejscu kolejnej daty specjalną naklejkę. Rodzice zaś mają dopilnować, by szczotkowanie zębów odbywało się dwa razy dziennie i było dokładne.

Organizacja litewskich dentystów wraz z ministerstwem zdrowia prowadziła warsztaty podnoszące wiedzę na temat zdrowia jamy ustnej dla blisko setki pracowników medycznych koordynujących akcję w szkołach na terenie całego kraju. Na następnym etapie przeszkolone w ten sposób osoby uczyły w szkołach dzieci jak dbać o zęby rano i wieczorem. Wizualnym wsparciem w trwaniu przy dobrych nawykach mają być kalendarze i naklejki.

Akcja jest wysoko oceniana przez Światową Federację Dentystyczną, jako krok w kierunku zintegrowanego systemu opieki zdrowotnej.

 

Więcej: fdiworlddental.org