Litwa: jak pandemia odcisnęła się na zdrowiu zębów

– Niestety, okres dwóch miesięcy spowodował, że część z pacjentów, którzy mieli już zaczęty proces leczenia po prostu straciło te zęby, które mogłyby być uratowane. Dało się to odczuć szczególnie w czasie przed spodziewaną drugą falą zakażeń, ponieważ świadomi pacjenci starali się dokończyć leczenie, aby uniknąć nieprzyjemności w razie ponownego lockdownu. Generalnie z moich obserwacji wynika, że przybyło nagłych przypadków z powodu pogorszenia się zdrowia zębów, a najbardziej ucierpieli ludzie czekający na konsultacje z powodu guzów oraz nowotworów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki. Dla nich szybka diagnostyki jest na wagę życia, a miałem kilku takich pacjentów, dla których z powodu straty kilku miesięcy prognoza leczenia uległa pogorszeniu – mówi chirurg stomatolog z Wilna Aleksander Sudujko w rozmowie z „Kurierem Wileńskim”.
Litewska Izba Lekarska nie zebrała jeszcze wszystkich danych, ale generalnie potwierdza domysły Sudujki. – Zbierane są jeszcze informacje, ale niektórzy lekarze dentyści dostrzegają negatywne tendencje. Przychodzą do nich pacjenci z nowymi problemami stomatologicznymi – informuje Justina Šlimienė, rzeczniczka prasowa izby.
Na Litwie nie są prowadzone badania nad stanem uzębienia wszystkich mieszkańców. Monitoring obejmuje tylko dzieci w wieku szkolnym. – Jak wynika z przeprowadzonych badań, w porównaniu ze Skandynawią i innymi krajami europejskimi, na Litwie próchnica zębów mlecznych u dzieci jest dosyć intensywna i mocno rozwinięta. Jednak zgodnie z metodyką Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stan zębów litewskich dwunastolatków sytuuje nas gdzieś pośrodku europejskiego rankingu – podkreśla Justina Šlimienė.
– Liczba uczniów, którzy sami zaczynają dbać o higienę jamy ustnej, stale rośnie. Wpływ mają estetyczne stereotypy wśród młodzieży dotyczące wyglądu. Oczywiście, stan uzębienia naszej młodzieży nie jest taki jak w Skandynawii. Warto pamiętać, że próchnica ma ścisły związek ze stylem życia. Na niego natomiast mają wpływ standardy odżywiania się w rodzinie, zapotrzebowanie na środki higieniczne. W tym przypadku dużo zależy od stanu materialno-socjalnego rodziny. Kiedy ten się polepsza, to wówczas ludzie mogą więcej czasu i środków poświęcić na lepsze odżywianie się i lepsze dbanie o zdrowie jamy ustnej – podkreśla rzeczniczka prasowa izby.
Więcej: kurierwilenski.lt

-
Dentysta został aresztowany, bo … leczył pacjentów
newsDENT -
Groźba wymknięcia się wirusa SARS-CoV-2 spod kontroli bardzo realna?
techDENT -
Ograniczanie teleporad
techDENT -
ŚDZJU: zaprezentuj się na globalnej mapie aktywności
newsDENT -
Dziecko u dentysty – policja u drzwi gabinetu
lifeDENT -
Jak postępować z pacjentem obciążonym kardiologicznie
eduDENT -
Ustny PES niebezpieczny dla niezaszczepionych
eduDENT -
5 marca Dzień Dentysty: kim jest polski stomatolog
lifeDENT
-
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie