PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Litwa: jak pandemia odcisnęła się na zdrowiu zębów

Autor: nieck • Źródło: en
09-11-2020, 12:51
Litwa: jak pandemia odcisnęła się na zdrowiu zębów Lockdown najbardziej szkodliwy dla tych, którzy mieli rozpoczęte leczenie stomatologiczne (fot. pixabay)
Najbardziej na zamknięciu gabinetów dentystycznych w czasie lockdownu stracili pacjenci, którzy byli już w trakcie leczenia stomatologicznego.

 – Niestety, okres dwóch miesięcy spowodował, że część z pacjentów, którzy mieli już zaczęty proces leczenia po prostu straciło te zęby, które mogłyby być uratowane. Dało się to odczuć szczególnie w czasie przed spodziewaną drugą falą zakażeń, ponieważ świadomi pacjenci starali się dokończyć leczenie, aby uniknąć nieprzyjemności w razie ponownego lockdownu. Generalnie z moich obserwacji wynika, że przybyło nagłych przypadków z powodu pogorszenia się zdrowia zębów, a najbardziej ucierpieli ludzie czekający na konsultacje z powodu guzów oraz nowotworów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki. Dla nich szybka diagnostyki jest na wagę życia, a miałem kilku takich pacjentów, dla których z powodu straty kilku miesięcy prognoza leczenia uległa pogorszeniu – mówi chirurg stomatolog z Wilna Aleksander Sudujko w rozmowie z „Kurierem Wileńskim”.

Litewska Izba Lekarska nie zebrała jeszcze wszystkich danych, ale generalnie potwierdza domysły Sudujki. – Zbierane są jeszcze informacje, ale niektórzy lekarze dentyści dostrzegają negatywne tendencje. Przychodzą do nich pacjenci z nowymi problemami stomatologicznymi – informuje Justina Šlimienė, rzeczniczka prasowa izby.

Na Litwie nie są prowadzone badania nad stanem uzębienia wszystkich mieszkańców. Monitoring obejmuje tylko dzieci w wieku szkolnym. – Jak wynika z przeprowadzonych badań, w porównaniu ze Skandynawią i innymi krajami europejskimi, na Litwie próchnica zębów mlecznych u dzieci jest dosyć intensywna i mocno rozwinięta. Jednak zgodnie z metodyką Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stan zębów litewskich dwunastolatków sytuuje nas gdzieś pośrodku europejskiego rankingu – podkreśla Justina Šlimienė.

– Liczba uczniów, którzy sami zaczynają dbać o higienę jamy ustnej, stale rośnie. Wpływ mają estetyczne stereotypy wśród młodzieży dotyczące wyglądu.  Oczywiście, stan uzębienia naszej młodzieży nie jest taki jak w Skandynawii. Warto pamiętać, że próchnica ma ścisły związek ze stylem życia. Na niego natomiast mają wpływ standardy odżywiania się w rodzinie, zapotrzebowanie na środki higieniczne. W tym przypadku dużo zależy od stanu materialno-socjalnego rodziny. Kiedy ten się polepsza, to wówczas ludzie mogą więcej czasu i środków poświęcić na lepsze odżywianie się i lepsze dbanie o zdrowie jamy ustnej – podkreśla rzeczniczka prasowa izby.

Więcej: kurierwilenski.lt

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH