Liczone w latach kolejki do dentysty nie tylko polską specjalnością

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii aż 14 mln wizyt w gabinetach stomatologicznych zostało przełożonych. Średni czas oczekiwania na zabieg w Eastman Hospital w centrum Londynu prawie się podwoił, z 16 tygodni w październiku 2019 r. do 28 tygodni pod koniec sierpnia 2020 r.
Najdłuższy czas oczekiwania, sięgający prawie dwóch lat (wzrost z 60 do 92 tygodni) dotyczy pacjentów wymagających leczenia w zakresie ortodontycznym.
Prasa podaje wiele przykładów na problemy w leczeniu chirurgicznym. Siedmioletnia Jessica Brown, doświadczająca rozchwianych zębów, na wizytę do dentysty czeka od marca 2020 r. Jeden z zębów Jessiki został usunięty we wrześniu po tym, jak jej tata ubłagał specjalistę o pomoc. Dziewczynka wciąż czeka na kompleksowe leczenie.
Inne, kilkuletnie dziecko, wymagające kompleksowego leczenia uzębienia, od 86 tygodni czeka, aby przyjął je stomatolog dziecięcy. Ojcu pacjentki w miejscu jej zamieszkania (Norfolk) powiedziano, że nie ma szans na leczenie, chyba że osoba szukająca pomocy krwawi lub cierpi.
Na liście oczekujących znajduje się 10,3 tys. pacjentów wymagających jakiejś formy chirurgii stomatologicznej w obszarze jamy ustnej. Średni czas oczekiwania 7781 pacjentów między skierowaniem, a leczeniem wynosi ponad 18 tygodni.
Czas oczekiwania w Liverpool University i Birmingham Dental Hospital wydłużył się w ostatnim półroczu prawie trzykrotnie.
Rzecznik szpitala University College London powiedział, że w placówce tej przyjmowani są tylko pacjenci z Covid-19. Oznaczało to, że rutynowe wizyty dentystyczne zostały tymczasowo wstrzymane.
Matthew Garrett, z wydziału stomatologii w Royal College of Surgeons, ocenia, że opóźnienia w leczeniu chirurgicznym sięgają średnio dwóch lat.
Eddie Crouch z Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego powiedział, iż niektórzy pacjenci, czekający na leczenie w szpitalu, po prostu usuwają zęby, z powodu drastycznego pogorszenia się stanu uzębienia. Dodał, że obserwuje się lekceważenie objawów wskazujących na raka jamy ustnej, chociaż lekceważenie nie jest najwłaściwszym określeniem. Pacjenci są po prostu przeoczani, gdyż nie mogą dostać się do swoich dentystów.
NHS England informuje: uruchomiliśmy ponad 500 centrów dentystycznych, aby zapewnić opiekę wszystkim, którzy potrzebują pomocy w nagłych przypadkach podczas pandemii. Każdy, mający obawy o stan swojej jamy ustnej, powinien skontaktować się z jednym z pracujących dentystów, nie jest to mission impossible.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT -
Pacjent z porfirią u dentysty
techDENT -
Koronawirus rok temu: od czego startowano w stomatologii
newsDENT -
COVID-19: szybkie testy u dentysty normą?
techDENT -
MZ – NRL: spór o zatrudnianie lekarzy cudzoziemców
lexDENT -
Koronawirus: testy ze śliny dobrą alternatywą
techDENT -
COVID-19: pacjenci kłamią, aby dostać się do dentysty
newsDENT -
Poznań: nikt nie chce się zająć profilaktyką stomatologiczną dzieci
bizDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie