PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Liczone w latach kolejki do dentysty nie tylko polską specjalnością

ms
09-11-2020, 09:58
Liczone w latach kolejki do dentysty nie tylko polską specjalnością Pandemia wydłuża czas oczekiwania na pomoc stomatologiczną (foto: pixabay)
Z uwagi na ograniczenia, wynikające z pandemii koronawirusa, w lecznicach stomatologicznych na zabieg chirurgiczny czeka się ponad dwa lata. Tak jest w Wielkiej Brytanii.

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii aż 14 mln wizyt w gabinetach stomatologicznych zostało przełożonych. Średni czas oczekiwania na zabieg w Eastman Hospital w centrum Londynu prawie się podwoił, z 16 tygodni w październiku 2019 r. do 28 tygodni pod koniec sierpnia 2020 r.

Najdłuższy czas oczekiwania, sięgający prawie dwóch lat (wzrost z 60 do 92 tygodni) dotyczy pacjentów wymagających leczenia w zakresie ortodontycznym.

Prasa podaje wiele przykładów na problemy w leczeniu chirurgicznym. Siedmioletnia Jessica Brown, doświadczająca rozchwianych zębów, na wizytę do dentysty czeka od marca 2020 r. Jeden z zębów Jessiki został usunięty we wrześniu po tym, jak jej tata ubłagał specjalistę o pomoc. Dziewczynka wciąż czeka na kompleksowe leczenie.

Inne, kilkuletnie dziecko, wymagające kompleksowego leczenia uzębienia, od 86 tygodni czeka, aby przyjął je stomatolog dziecięcy. Ojcu pacjentki w miejscu jej zamieszkania (Norfolk) powiedziano, że nie ma szans na leczenie, chyba że osoba szukająca pomocy krwawi lub cierpi. 

Na liście oczekujących znajduje się 10,3 tys. pacjentów wymagających jakiejś formy chirurgii stomatologicznej w obszarze jamy ustnej. Średni czas oczekiwania 7781 pacjentów między skierowaniem, a leczeniem wynosi ponad 18 tygodni.

Czas oczekiwania w Liverpool University i Birmingham Dental Hospital wydłużył się w ostatnim półroczu prawie trzykrotnie.

Rzecznik szpitala University College London powiedział, że w placówce tej przyjmowani są tylko pacjenci z Covid-19. Oznaczało to, że rutynowe wizyty dentystyczne zostały tymczasowo wstrzymane.

Matthew Garrett, z wydziału stomatologii w Royal College of Surgeons, ocenia, że opóźnienia w leczeniu chirurgicznym sięgają średnio dwóch lat.

Eddie Crouch z Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego powiedział, iż niektórzy pacjenci, czekający na leczenie w szpitalu, po prostu usuwają zęby, z powodu drastycznego pogorszenia się stanu uzębienia. Dodał, że obserwuje się lekceważenie objawów wskazujących na raka jamy ustnej, chociaż lekceważenie nie jest najwłaściwszym określeniem. Pacjenci są po prostu przeoczani, gdyż nie mogą dostać się do swoich dentystów.

NHS England informuje: uruchomiliśmy ponad 500 centrów dentystycznych, aby zapewnić opiekę wszystkim, którzy potrzebują pomocy w nagłych przypadkach podczas pandemii. Każdy, mający obawy o stan swojej jamy ustnej, powinien skontaktować się z jednym z pracujących dentystów, nie jest to mission impossible.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NHS   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH