PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Liczba zestresowanych dentystów wzrosła trzykrotnie

Autor: miro • Źródło: ms
04-03-2022, 11:30
Liczba zestresowanych dentystów wzrosła trzykrotnie Stres w zawodzie dentysty coraz większy Fot. AdobeStock
Odsetek dentystów, u których zdiagnozowano lęk, wzrósł ponad trzykrotnie w 2021 r. w porównaniu z 2003 r. – raportuje ADA. Taki stan rzeczy skłonił Radę ds. Praktyki Stomatologicznej ADA do podjęcia działań na rzecz wspierania dobrego samopoczucia dentystów.
  • Spośród wszystkich dentystów 63 proc. zgłosiło, że rozwinęły się u nich schorzenia na skutek pracy.
  • 84 proc. dentystów odczuwa ból lub innego typu dyskomfort podczas pracy.
  • Problemy ze słuchem zgłaszane były przez 35 proc. dentystów.

- Wspieranie potrzeb dentystów, zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, nadal jest ważnym obszarem, na którym koncentruje się ADA (American Dental Association). COVID-19 stworzył wyjątkowe stresory. Codziennie widuję ludzi, którzy są maksymalnie zestresowani i przepracowani - powiedział Jim Hoddick, przewodniczący Rady ds. Praktyki Stomatologicznej ADA. -

- Znalezienie sposobów na złagodzenie bólu związanego z pracą, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, ma dla ADA kluczowe znaczenie - zapewniła Sherry Gwin, przewodnicząca podkomitetu Rady ds. Zdrowia.

Dodała, że pandemia zaostrzyła niedobory kadrowe, które nękają ten zawód, zwiększając obciążenie dentystów i innych pracowników.

Ankieta rozesłana do 20 tys. dentystów

W marcu 2021 r. ankieta została wysłana pocztą elektroniczną do losowo wybranych 20 tys. dentystów będących i niebędących członkami ADA, którzy mają licencję na wykonywanie zawodu w USA. 

Inne wyniki ankiety ADA z 2021 r.:
- Większość dentystów (86 proc.) stwierdziła, że jest zadowolona ze swojej praktyki dentystycznej, a 95 proc. poinformowało, że czuje się szanowana przez osoby, z którymi pracuje (młodsi dentyści - rzadziej).

- W 2021 r. 84 proc. dentystów zgłaszało ból lub dyskomfort podczas pracy. Szyja, dolna część pleców, ramiona i górna część pleców były miejscami najczęściej podawanymi jako źródło dyskomfortu. Spośród dentystów, którzy zgłaszali ból lub dyskomfort podczas pracy, 14 proc.  wskazało, że ból przeszkadzał w wykonywaniu codziennych czynności w gabinecie.

- Problemy ze słuchem były powszechne. Zgłasza je 35 proc. dentystów, przy czym ponad dwa razy częściej - osoby w wieku 40 lat i starsze (w porównaniu z młodszymi dentystami).

Najczęściej występujące schorzenia:  

-  problemy z plecami (27 proc.),
-  podwyższony poziom cholesterolu (16 proc.),
- lęk (16 proc.),
- depresja (13 proc.),
- bóle głowy (12 proc.),
- zapalenie stawów (10 proc.),
- dzwonienie w uchu (9 proc.),
- drętwienie/mrowienie, parestezje lub osłabienie mięśni (8 proc.),
- dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (8 proc.)
- ból przewlekły (8 proc. proc.).

- Mniej niż połowa (46 proc.) dentystów była świadoma istnienia państwowych programów dobrego samopoczucia stomatologów, dostępnych za pośrednictwem stowarzyszeń dentystycznych.

To już trzeci raz, kiedy ADA przeprowadziła ankietę na temat dobrostanu lekarzy dentystów (pierwszą w 2003 r., a drugą w 2015 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ADA   stres w zawodzie dentysty  

POLECAMY W SERWISACH