PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leki stomatologiczne z listy WHO. Zrównują szanse na zdrową jamę ustną

Autor: nieck • Źródło: J Am Dent Assoc/infoDENT24.pl
01-12-2022, 13:22
Leki stomatologiczne z listy WHO. Zrównują szanse na zdrową jamę ustną 4 leki stomatologiczne znalazły się na liście leków podstawowych WHO Fot. AdobeStock
Po raz pierwszy leki stomatologiczne znalazły się na liście leków podstawowych oraz liście leków podstawowych dla dzieci Światowej Organizacji Zdrowia.  Dlaczego są one tak istotne dla stomatologii i globalnego zdrowia jamy ustnej, wyjaśnia Journal of the American Dental Association.
  • Lista leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia ma pomóc w tworzeniu polityki zdrowia publicznego 
  • Zdrowie jamy ustnej zostało uznane przez WHO  za globalny priorytet zdrowotny w 2021 r.  leki i preparaty stomatologiczne znajdują się na modelowej liście leków podstawowych
  • Obecnie na liście leków podstawowych WHO znajdują się fluorek sodu, pasta do zębów z fluorem, diaminofluorek srebra (SDF), cement glasjonomerowy

Leki stomatologiczne z listy WHO. Szansa na poprawę globalnego zdrowia jamy ustnej

W 2021 r. WHO uznała zdrowie jamy ustnej za globalny priorytet zdrowotny i w tym samym roku kolejne leki i preparaty stomatologiczne zostały włączone do listy niezbędnych farmaceutyków.

W październiku 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała na listę leków podstawowych:

  • pastę do zębów z fluorem,
  • diaminofluorek srebra (SDF),
  • cement glasjonomerowy.

Poza tymi środkami na liście WHO znajduje się fluorek sodu. Dlaczego te preparaty są istotne dla stomatologii i globalnego zdrowia jamy ustnej, wyjaśnia  dr Habib Benzian z WHO Collaborating Center for Quality Improvement and Evidence-based Dentistry na New York University oraz doradca Światowego Programu Zdrowia Jamy Ustnej WHO na łamach Journal of the American Dental Association.

Co dwa lata WHO aktualizuje dwie listy leków: listę leków podstawowych oraz listę leków podstawowych  dla dzieci. Są one wskazówką przy opracowywaniu krajowych list podstawowych leków, po uwzględnieniu ważnych chorób i dostępnych zasobów. 

Leki podstawowe. W skali globalnej dobro nadal rzadkie

Leki podstawowe to te o największym znaczeniu dla zdrowia publicznego, których  skuteczność i bezpieczeństwo zostały dobrze udowodnione, oraz takie, które są opłacalne dla systemu opieki zdrowia.

W skali globalnej sporym wyzwaniem jest zapewnienie równego dostępu do podstawowych leków.

Decyzja WHO o ich włączeniu  do listy leków podstawowych ma na celu wzmocnienie ich uniwersalnego i opartego na wytycznych stosowania. To działanie ma sprawić, że niezbędna opieka stomatologiczna będzie szerzej dostępna i przystępna cenowo.

Jak zauważa dr Benzian włączenie preparatów dentystycznych na listę podstawowych leków to oznaka długo oczekiwanego i kluczowego postępu w globalnym zdrowiu jamy ustnej.

Globalna strategia WHO dotycząca zdrowia jamy ustnej z 2022 r. ma wyznaczać kierunek zmian systemów opieki stomatologicznej, ale też zapewnienie powszechnego dostępu do podstawowych usług zapobiegawczych, leczniczych i rehabilitacyjnych – podkreśla ekspert WHO.

Niedrogie pasty do zębów z fluorem to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania próchnicy. Chociaż pasta do zębów z fluorem jest dostępna dla ludzi w większości krajów, jej przystępność cenowa jest bardzo zróżnicowana na całym świecie.

- Wpisanie tego środka  na listę podstawowych leków poprawi dostępu i podniesie jakość tego tak ważnego preparatu w profilaktyce  próchnicy – wskazuje autor publikacji.

Mało inwazyjne metody profilaktyki. Skuteczne w hamowaniu próchnicy 

Diaminofluorek srebra (SDF) jest bezpieczny i skuteczny w zapobieganiu próchnicy, szczególnie dla społeczności o niewielkich zasobach. Cement glasjonomerowy traktuje się jako zamiennik amalgamatu stomatologicznego, z którego stosowania świat się wycofuje.

- Decyzja WHO o włączeniu preparatów dentystycznych do listy leków podstawowych jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które ma obejmować niezbędne interwencje w zakresie zdrowia jamy ustnej, napisał Benzian.Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
WHO   leki w gabinecie  

POLECAMY W SERWISACH