PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Lekarze dentyści odpowiedzą za niezrealizowanie niemożliwych do zrealizowania programów?

Autor: miro • Źródło: ms
21-11-2013, 07:54
Lekarze dentyści odpowiedzą za niezrealizowanie niemożliwych do zrealizowania programów? Lekarze dentyści odpowiedzą za niezrealizowanie niemożliwych do realizacji programów? (foto: sxc.hu)
Życie pisze scenariusze gotowe do wykorzystania przez reżyserów zwariowanych komedii. Jeden taki pomysł można zaczerpnąć z tego co się dzieje w Krakowie. Tam realizowane powinny być programy zdrowotne m.in. profilaktyki próchnicy wśród dzieci i młodzieży. I są, ale...
Okazuje się, że jeszcze w pierwszych tygodniach listopada nie było wiadomo kto ma przebadać dzieci, bo wyniki konkursów nie były znane. Nic by się nie działo, gdyby nie fakt, że władze Krakowa chcą zamknąć część programów do końca...listopada.

Na szczęście dla lekarzy dentystów dwa projekty bezpośrednio ich dotyczące rozpisano na trzy lata. Są to:
Program profilaktyki próchnicy na lata 2013- 2015 u dzieci w gminie miejskiej Kraków. Ma on na celu edukację zdrowotną w zakresie higieny jamy ustnej. Zaproponowane do realizacji działania to:
- nauka szczotkowania zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie;
- korzystanie z preparatów do płukania jamy ustnej z fluorem;
- zapoznanie się za zasadami zdrowej diety.
W ramach programu zaplanowano lakowanie zębów u dzieci w wieku 7 lat i starszych podczas kolejnej wizyty kontrolnej.
Koszt programu to ok. 4 mln zł.

Drugi program dotyczy profilaktyki próchnicy na lata 2013- 2015 u dzieci niepełnosprawnych w gminie miejskiej Kraków (koszt 0,4 mln zł).
infoDENT24.pl pisał m.in. o tych programach tutaj.

Czas do 2015 r. nie oznacza, że wśród realizatorów programu nie wkradła się nerwowość, gdyż decyzje co do uczestnictwa w projektach należy podejmować z dnia na dzień, a to wyklucza sumienną analizę podejmowanych zobowiązań.
Padają zatem zarzuty o brak czasu na racjonalne działania, przy czym kierownictwo biura do spraw ochrony zdrowia Urzędu Miasta ponoć jest nieuchwytne.

Urzędnicy tłumaczą, że to nie ich wina tylko Agencji Oceny Technologii Medycznych, która zatwierdza zgłoszone przez miasto programy badań. Agencja powinna przygotować opinię w ciągu trzech miesięcy. AOTM nie dotrzymała tego terminu.

Znając zasadnicze problemy AOTM z brakiem „mocy przerobowych" i słysząc utyskiwania na niedostatek czasu koniecznego do przeprowadzenia skomplikowanych ekspertyz m.in. dotyczących leków - nie trudno domyślić się jaka będzie odpowiedź Agencji na pytanie o przyczyny opóźnień. Agencja zresztą nie raz twierdziła, że nie powinna oceniać programów profilaktycznych, bo ma inne kompetencje i musi realizować specjalistyczne zadania, których nikt inny nie wykona.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica dzieci   programy profilaktyczne   AOTM  

POLECAMY W SERWISACH