PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarze bardziej zagrożeni depresją podczas pandemii

Autor: nieck • Źródło: en
04-08-2020, 13:16
Lekarze bardziej zagrożeni depresją podczas pandemii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Pracownicy medyczny mają o wiele więcej obciążeń psychicznych podczas epidemii COVID-19 i o wiele większe ryzyko depresji niż osoby wykonujące inne zawody, ostrzegają naukowcy.

- Chcemy zrozumieć jaki wpływ na zdrowie psychiczne pracowników medycznych ma epidemia COVID-19, mów dr Ann Pearman, psycholog z Georgia Institute of Technology School of Psychology.

Z przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych badania, wynika że każdy pracownik medyczny, niezależnie od sektora w którym pracuje jest zagrożony problemami ze zdrowiem psychicznym, które mogą mieć dewastujące dla psychiki skutki, jeśli nie będą leczone, podkreślał prof. Shevaun Neupert, z North Carolina State University Department of Psychology.

Badanie online (trwające od marca do maja br.) przeprowadzono wśród 90 pracowników służby zdrowia i 90 osób w podobnym wieku i płci, ale wykonujących zawody nie związane z medycyną.

Kwestionariusz badania zawierał pytanie dotyczące różnych aspektów zdrowia psychicznego i ogólnego dobrostanu. Pracownicy medyczni oceniali poziom stresu, lęku, zmęczenia, oraz poczucie braku kontroli nad własnym życiem.

- Stwierdziliśmy, że pracownicy medyczni mieli objawy obniżenia nastroju, które mogłyby ich kwalifikować jako chorych na kliniczną formę depresji, średnio ich wyniki były o 30 proc. wyższe niż w grupie kontrolnej, mówił prof. Neupert.

Więcej:  Frontiers in Psychology

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH