PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarz dostał zakaz wykonywania pracy za brak szczepienia na koronawirusa

Autor: miro • Źródło: aerzteblatt.de
02-08-2022, 18:02
Lekarz dostał zakaz wykonywania pracy za brak szczepienia na koronawirusa Lekarz dostał zakaz wykonywania pracy za brak szczepienia na koronawirusa Fot. AdobeStock
Lekarz dentysta, który nie poddał się szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2, otrzymał zakaz wykonywania pracy. Sędziowie Sądu Administracyjnego w Osnabrück w Niemczech orzekli, że zakaz wydano zgodnie z prawem.
  • Dentysta nie chciał się zaszczepić przeciwko koronawirusowi, to był powód wydania zakazu przyjmowania pacjentów
  • Do zdarzenia doszło w Niemczech. Stomatolog skierował sprawę do sądu
  • Sędziowie III Izby Sądu Administracyjnego w Osnabrück orzekli, że zakaz wydano zgodnie z prawem

Zakaz przyjmowania pacjentów przez niezaszczepionego dentystę

Dentysta złożył pilny wniosek i pozew przeciwko zakazowi przyjmowania pacjentów nałożonemu na niego przez władze powiatu Grafschaft Bentheim w czerwcu 2022 r. Organ władzy terenowej wydał zakaz, ponieważ lekarz nie legitymował się kartą szczepienia ani kartą rekonwalescencji. Dentysta nie przedstawił też orzeczenia w sprawie przeciwwskazań medycznych do szczepienia.  

Wyrok w sprawie odmowy zaszczepienia się przez dentystę 

Sędziowie III Izby Sądu Administracyjnego w Osnabrück orzekli, że zgodnie z orzecznictwem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego i ustawą o ochronie przed infekcjami, władze powiatu Grafschaft Bentheim miały prawo zakazać działalności lekarzowi dentyście.

W ocenie Sądu Administracyjnego lekarz stomatolog ponosi zwiększone ryzyko zakażenia i transmisji z powodu braku szczepień. Jednak pracownicy zawodów medycznych i pielęgniarskich ponoszą szczególną odpowiedzialność wobec swoich pacjentów.

Obowiązek przedstawienia dowodu szczepienia dotyczy również osób, które pracują w gabinetach stomatologicznych. Obecnie dostępne szczepionki przeciwko koronawirusowi są uznawane przez Światową Organizację Zdrowia i Europejską Agencję Leków za skutecznie i bezpieczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   koronawirus   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH