• Stres jest powszechny wśród dentystów i stanowi główny czynnik powodujący wypalenie i choroby psychiczne.
  • Źródła stresu zawodowego obejmują obawy dotyczące skarg i sporów sądowych, obciążenia pracą i trudne interakcje z pacjentami.
  • Stomatolodzy ukrywają problemy psychiczne, gdyż boją się, że te mogą wpłynąć na karierę zawodową.

Powszechnie wiadomo, że chociaż stomatolodzy dostrzegają znaczenie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia pacjentów, nie zawsze rozpoznają własne potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego i nie zawsze należycie je oceniają. 

Stres - sprawa szczególnie wstydliwa

Stres jest powszechny wśród dentystów i stanowi główny czynnik powodujący wypalenie i choroby psychiczne. Problemy te mogą dotyczyć osób na każdym etapie ich zawodowej kariery.

Z różnych powodów, dentyści szczególnie niechętnie rozmawiają o swoich problemach osobistych, w tym tych dotyczących zdrowia psychicznego, niestety rzadko szukają wsparcia. Może to być spowodowane obawami o utrzymanie poufności danych z zakresu zdrowia psychicznego, ale także strachem przed wpływem ujawnienia problemów zdrowotnych na rejestrację praktyki zawodowej i utrzymanie pwz.

Lekarze dentyści tak naprawdę nie wiedzą, gdzie znaleźć pomoc w sytuacjach wzmagających stres.

Stres trudny do uniknięcia

Stres może być fizjologiczną reakcją na okoliczności zewnętrzne. Krótkotrwały stres, na niskim poziomie, bywa pomocny lub motywujący i motywuje do pokonania konkretnych wyzwań. Jednak stres długotrwały lub o wysokim poziomie, spowodowany wyzwaniami osobistymi lub zawodowymi, jest szkodliwy dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Źródła stresu zawodowego obejmują obawy dotyczące skarg i sporów sądowych, obciążenia pracą i trudne interakcje z pacjentami.

Stres może powodować zmiany nastroju i koncentracji oraz brak radości z życia i mieć szereg objawów fizycznych, w tym zmęczenie i bóle głowy.

Złote rady w zmaganiach się ze stresem

Planowanie działań. Jeśli zadanie wydaje się przytłaczające i trudne do rozpoczęcia, spróbuj podzielić je na prostsze części. Planuj z wyprzedzeniem. Wykonaj listę rzeczy do zrobienia: podróż, którą musisz odbyć, rzeczy, które musisz podjąć – to może naprawdę pomóc.

Pozwól sobie na trochę pozytywnego myślenia. Poświęć czas na przemyślenie dobrych rzeczy w swoim życiu. Każdego dnia zastanów się, co poszło dobrze i spróbuj wymienić trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny.

Bądź bardziej aktywny. Bycie aktywnym może pomóc spalić złą energię powstającą w sytuacjach stresowych. Nie sprawi to oczywiście, że stres zniknie, ale w ten sposób można zmniejszyć jego intensywność.

Porozmawiaj z kimś, kogo darzysz zaufanym (przyjaciele, rodzina lub współpracownicy).

Dbaj o sen. Zaburzenia snu mogą towarzyszyć objawom, takim jak lęk lub obniżony nastrój. Zły sen może pogłębiać problemy ze zdrowiem psychicznym.

Pojęcie „higieny snu” stało się popularne w ostatnich latach i w istocie oznacza stworzenie środowiska, w którym można się zrelaksować i zasnąć.

Istnieje wiele aplikacji na telefon, które poprawiają sen.

Jeśli leżysz bezsennie i nie możesz zasnąć, nie zmuszaj się do snu. Wstań i zrób coś relaksującego przez chwilę i wróć do łóżka, gdy poczujesz się bardziej śpiący. Utrzymuj regularne godziny snu

Kładzenie się do łóżka, gdy czujesz się zmęczony i wstawanie mniej więcej o tym samym czasie, pomaga nauczyć organizm „lepiej spać”.

Staraj się unikać drzemki, jeśli to możliwe.

Stwórz spokojne otoczenie (ciemne, ciche i chłodne pomieszczenie ułatwia zasypianie).

Odłóż pobudzające substancje. Kofeina i alkohol mogą powstrzymać przed zaśnięciem.

Zapisz swoje zmartwienia. Jeśli nie śpisz, martwiąc się o jutro, zarezerwuj czas przed snem na sporządzenie listy na następny dzień. To może pomóc w odprężeniu.

Wzmocnij aktywność fizyczną, która może pomóc zasnąć.

Jak zwykle dobre rady są tylko dobrymi radami, które mogą nie tylko pomóc, ale także być kolejnym powodem do zdenerwowania.