• 12 maja Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł
  • Ciężkie choroby przyzębia dotykają ok. 14 proc. dorosłej populacji
  • Choroby przyzębia rozwijają się z zapalenia dziąseł, które najczęściej, bo w ok. w 95 proc. przypadków, wywołane jest przez płytkę nazębną, zwaną biofilmem 

Występowanie chorób przyzębia można by ograniczyć o 90 proc. gdyby pacjenci właściwie dbali o zdrowie jamy ustnej - to przekaz płynący z konferencji Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Zdrowych Dziąseł (12 maja).

Ciężkie choroby przyzębia dotykają ok. 14 proc. dorosłej populacji

Z tym dbaniem jest całkiem źle skoro choroby przyzębia są od lat niezmiennie powszechnym i kosztownym problemem. Choroby zębów są trzecią najkosztowniejszą chorobą, zaraz za cukrzycą i chorobami układu krążenia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia ciężkie choroby przyzębia dotykają ok. 14 proc. dorosłej populacji, co stanowi ponad 1 mld przypadków na całym świecie.

Tak duża skala problemu wymaga przede wszystkim potężnych nakładów finansowych na leczenie - koszty leczenia z powodu chorób zębów na całym świecie oszacowano na 298 mld USD rocznie, co odpowiada średnio 4,6 proc. światowych wydatków na zdrowie i sprawia, że choroby zębów są dziś trzecią najkosztowniejszą chorobą, zaraz za cukrzycą i chorobami układu krążenia.

Choroby przyzębia to w 95 proc. następstwo złej higieny jamy ustnej

- Choroby przyzębia rozwijają się z zapalenia dziąseł, które najczęściej, bo w ok. 95 proc. przypadków, wywołane jest przez płytkę nazębną, zwaną biofilmem, której pozbywamy się szczotkując zęby. Prewencja w tej sytuacji polega więc na... codziennej, prawidłowej higienie jamy ustnej. Zapalenie dziąseł jest procesem odwracalnym, czego niestety nie możemy powiedzieć o zapaleniu przyzębia, które nieleczone prowadzić może do utraty zębów, a także być czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, wpływać na przebieg cukrzycy i chorób neurodegeneracyjnych - mówi prof. dr hab. n. med. Renata Górska, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii i prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Prof. Renata Górska podała pięć zasad, które należy wdrożyć, aby zminimalizować ryzyko chorób przyzębia.

Dobre nawyki w zakresie zachowania zdrowia jamy ustnej to:
- czyszczenie zębów co najmniej 2 x dziennie;
- nitkowanie codzienne;
- regularne wizyty u lekarza stomatologa;
- ograniczenie spożywania cukrów prostych;
- wyeliminowanie uzależnienia od nikotyny, stanowią znakomitą profilaktykę i wspomagają leczenie chorób przyzębia.

Wyeliminowanie zapalenia dziąseł przynosi miliardowe oszczędności

Wyeliminowanie zapalenia dziąseł, które zapoczątkowuje choroby przyzębia, a także zwiększenie wskaźnika diagnozowania i leczenia choroby przyzębia do 90 proc. - daje zwrot z tego typu działań (w perspektywie 10 lat) oszczędności na poziomie od 8 do 32 mld EUR (dane obejmujące: Francję, Niemcy, Włochy, Niderlandy, Hiszpanię i Wielką Brytanię).

  dr n. med. Beata Golan

- Koszty, które ponosi społeczeństwo z powodu chorób przyzębia obejmują zarówno aspekt ekonomiczny, związany z leczeniem czy też nieobecnością w pracy, jak również społeczny, a więc ból, trudności z mówieniem czy niskie poczucie wartości u osób, które borykają się z chorobami przyzębia. Tymczasem rozwiązanie problemu jest dosłownie na wyciągnięcie ręki: właściwa higiena i profilaktyka są zdecydowanie najbardziej opłacalnym sposobem radzenia sobie z problemem choroby przyzębia w społeczeństwie" – mówi dr n. med. Beata Golan, dentystka i kierownik ds. Naukowych P&G Polska.

Papierosy konwencjonalne i elektroniczne dewastują zdrowie dziąseł

W Polsce do codziennego palenia papierosów przyznaje się 21 proc. populacji (ok. 9 mln osób) Do tej liczby trzeba dodatkowo doliczyć osoby, które palą okazjonalnie i są biernymi palaczami.

Poza chorobami układu oddechowego, krążenia, pokarmowego czy rozwojem nowotworów, które zwykle kojarzone są jako negatywne skutki palenia, ma ono również znaczący wpływ na zęby i dziąsła.

Podczas palenia tytoniu i wciągania dymu papierosowego dochodzi do urazu termicznego, chemicznego i mechanicznego w obrębie jamy ustnej. W konsekwencji na zębach palaczy pojawią się nieestetyczne zabarwienia i osady, na których odkłada się płytka nazębna, co prowadzi do rozwoju stanów zapalnych oraz poważniejszych schorzeń, czyli próchnicy i chorób przyzębia.

   dr n. med. Maciej Nowak

- Palenie tytoniu jest ważnym i niezależnym czynnikiem ryzyka związanym z rozwojem i ciężkością przebiegu choroby przyzębia. Występowanie zapalenia przyzębia jest od 5 do 20 razy częstsze u palaczy w porównaniu z osobami niepalącymi, a aktywni i bierni palacze są bardziej podatni na cięższe objawy zapalenia przyzębia – twierdzi dr n. med. Maciej Nowak, konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii i sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Pewnym rozwiązaniem dla osób uzależnionych od palenia papierosów konwencjonalnych są tzw. e-papierosy. - W świetle współczesnych badań naukowych systemy pozwalające używać tytoniu bez jego spalania, takie jak e-papierosy lub popularne podgrzewacze tytoniu są mniej szkodliwe dla zdrowia – uważa dr n. med. Maciej Nowak.

Pamiętać jednak należy, że dla zdrowia zębów i dziąseł najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować z palenia.

   dr hab. n. med. Jan Kowalski,

- Nie można powiedzieć, że e-papierosy są z pewnością nieszkodliwe. Coraz więcej doniesień wskazuje na to, że przewlekłe używanie e-papierosów może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego konieczne są dalsze, szeroko zakrojone badania, aby poznać wpływ e-papierosów na organizm człowieka i rozstrzygnąć, czy mogą one stanowić metodę walki z nałogiem palenia – zauważa dr hab. n. med. Jan Kowalski, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM.

***

W towarzyszącej obchodom Dnia Zdrowych Dziąseł 2022 (12 maja) w konferencji prasowej pod hasłem „Czas potraktować choroby dziąseł poważnie" wzięli udział:

prof. dr hab. n. med. Renata Górska, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, członek Amerykańskiej Akademii Periodontologii i Europejskiej Federacji Periodontologii (EFP).

dr hab. n. med. Jan Kowalski, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, koordynator Dnia Zdrowych Dziąseł w Europejskiej Federacji Periodontologii z ramienia Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego,

dr n. med. Maciej Nowak, konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, członek European Federation of Periodontology (EFP) oraz Sekcji Periodontologii Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS)

dr n. med. Beata Golan, dentystka i kierownik ds. naukowych P&G Polska.