• Dla osoby niepełnosprawnej leczenie w narkozie jest często jedynym sposobem, uzyskania pomocy stomatologicznej 
  • Gabinetów, w których realizowane są "na NFZ" świadczenia stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym jest zbyt mało w stosunku do potrzeb
  • Realizowany w Czechach program opieki stomatologicznej ułatwia dostęp do leczenia w narkozie osobom niepełnosprawnym z Polski, które mogą liczyć na refundację z NFZ  

Dla kogo leczenie stomatologiczne pod narkozą na NFZ

Dzieci niewspółpracujące, osoby z dentofobią, pacjenci z problemami neurologicznymi, chorzy, którym z przyczyn medycznych nie można zaaplikować znieczulenia miejscowego - to część przypadków, gdy narkoza podczas leczenia stomatologicznego jest konieczna. Przede wszystkim jednak leczenie wykonywane w znieczuleniu ogólnym przysługuje pacjentom z niepełnosprawnością. 

Wg danych European Health Interview Survey – EHIS osób niepełnosprawnych w Polsce jest  4,9 mln. Są to osoby zarówno posiadające prawne orzeczenie o niepełnosprawności, jak i osoby o ograniczonej zdolności wykonywania czynności (tylko w stopniu poważnym). Natomiast liczba dzieci niepełnosprawnych szacowana jest na ponad 211 tys.  Spośród nich tylko część kwalifikuje się do leczenia stomatologicznego w narkozie, ale i tak na taki zabieg trzeba czekać długie miesiące.

Pacjenci niepełnosprawni mają zęby w katastrofalnym stanie. Bywa że gdy taka osoba dotrze w końcu do gabinetu stomatologicznego, dużo zębów nadaje się wyłącznie do usunięcia.

System, który wyklucza niepełnosprawnych

Lista procedur stomatologicznych, wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, niemal nie różni się od tej zawierającej świadczenia bez narkozy.  Do dyspozycji jest „koszyk” mający ponad 100 świadczeń.

Tyle że brakuje gabinetów, które leczą takich pacjentów. Powód najczęściej ten sam, czyli za nisko wyceniane leczenie oraz wysokie wymagania względem placówek, dotyczące m.in. przeszkolenia personelu i dostępności sprzętu. W efekcie dla wielu ośrodków leczenie niepełnosprawnego pacjenta jest zwyczajnie nieopłacalne.

Z jednej strony kłopoty z leczeniem pacjentów niepełnosprawnych wynikają z faktu, że najczęściej nie współpracują oni z lekarzem, ale też mają zły poziom higieny jamy ustnej, gdyż zabiegi pielęgnacyjne w domu są niezwykle trudne do przeprowadzenia. Szczególnie u dzieci  próchnica zębów i stany zapalne dziąseł bardzo szybko się rozwijają.

Nieleczone zęby stanowią dodatkowe ognisko zakażenia nasilające chorobę ogólną, na przykład stany zapalne nerek, dróg oddechowych czy mięśnia sercowego. 

Pacjenci niepełnosprawni nie powinni czekać na leczenie stomatologiczne. 

Jednym z miejsc w którym opiekunowie chorych, niewspółpracujących dzieci mogą otrzymać pomoc jest hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Miesięcznie ta placówka realizuje po kilkadziesiąt zabiegów.

Kliniki w Czechach. Krótkie terminy na leczenie w narkozie 

Inaczej sytuacja wygląda w Czechach, gdzie koszty leczenia są znacznie niższe, a tym samym bardziej dopasowane do wycen NFZ. 

W Ostrawie i Nachodzie funkcjonują w pełni przystosowane kliniki, w których zabiegom poddaje się wyłącznie osoby niepełnosprawne z Polski, dla których stworzono specjalny program „Kierunek: Uśmiech”. Znieczulenie ogólne jest tam standardem, stale dyżuruje anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna.

Za leczenie płaci polski NFZ, w ramach obowiązującej Dyrektywy Transgranicznej.   

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował infodent24.pl, że w I półroczu 2023 r. złożono 357 wniosków o zwrot kosztów. Co dotyczy świadczeń wykonanych w 2023 r., jak i w 2022 r., gdyż zgodnie z przepisami wniosek o zwrot kosztów składa się w terminie 6 miesięcy od dnia wystawienia rachunku za świadczenie opieki zdrowotnej, którego dotyczy ten wniosek. Refundacja dotyczy jedynie zwrotu kosztów w ramach przepisów implementujących dyrektywę transgraniczną (tj. na podstawie art. 42b ustawy o świadczeniach), wyjaśnia rzecznik prasowy NFZ Beata Kopczyńska.

Formalności załatwia Polski Instytut Zdrowia

Mając na uwadze pacjenta, pomysłodawcy leczenia w Czechach uprościli także sposób zgłaszania się. Wystarczy skontaktować się z Polskim Instytutem Zdrowia, który dopełni z pacjentem wszelkich formalności i umówi wizytę w klinice DENTATOR.  Można to zrobić poprzez stronę internetową kierunekusmiech.pl lub dzwoniąc do opiekuna pacjentów na numer 514 699 779.