PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie zębów na NFZ coraz bardziej ryzykowne?

Autor: nieck • Źródło: en
07-08-2019, 07:58
Leczenie zębów na NFZ coraz bardziej ryzykowne? Refundowana opieka stomatologiczna staje się coraz bardziej ryzykowna (fot. pixabay)
Coraz mniej stomatologów podpisuje kontrakt z NFZ, a pacjenci coraz bardziej narzekają na refundowaną opiekę dentystyczną.

W 2018 r. na kontrakt z NFZ zdecydowało się 7121 stomatologów, czyli o 730 mniej niż w 2017 r. Najmniej w woj. lubuskim (196), a najwięcej w Wielkopolsce (740).
Jak ostrzega w rozmowie z Rzeczpospolitą Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich (ZMP) i członek Rady Mazowieckiego NFZ, nic nie wskazuje na to, by ten trend się zmienił, ponieważ obecnie realne nakłady na stomatologię są niższe  niż kilkanaście lat temu. Natomiast plan finansowy NFZ na 2020 r. nie pozostawia wątpliwości, że w przyszłym roku kolejki do dentysty będą tylko dłuższe, i to zarówno jeśli chodzi o leczenie dorosłych, jak i dzieci.

infoDENT24.pl pisał, że 97,3 mld zł wyniosą przychody NFZ w 2020 r. Dynamika kosztów wobec stanu z 2019 r. wynosi 109,86 proc. We tym wzroście nie będzie, nie po raz pierwszy zresztą, uczestniczyła stomatologia, w tym przypadku będzie kosmetyczny.

Dodaje, że fundusz wycenia procedury tak nisko, że ani pacjent ani lekarz nie mogą być zadowoleni, gdyż dentysta nie ma szans na użycie nie tylko materiałów najlepszych, ale nawet tych odrobinę lepszych od minimum.

Inny przykład skutków "oszczędnego" finansowania opieki stomatologicznej - leczenie kanałowe przysługuje z NFZ  tylko na 12 - od trójki do trójki. Jeśli takiego leczenia wymaga czwórka, dentysta za pieniądze funduszu może ją tylko wyrwać, a w jej miejsce wstawić tzw. protezę nakładaną, która w ciągu dwóch–trzech lat uszkodzi sąsiednią trójkę i piątkę. Pacjent również je straci, alarmuje Rzeczpospolita.

Swoją koncepcję zmian przedstawia na łamach dziennika także dr Marcin Pakulski, były prezes NFZ, który uważa, że dentobusy są pomyłką. Problem próchnicy u najmłodszych nie wynika ze zbyt małej liczby gabinetów przyjmujących na NFZ, ale niskiej świadomości społecznej. Wypłata 500+ powinna być warunkowana przeprowadzeniem bilansów zdrowotnych i przeglądów stomatologicznych.

Według ORL w Warszawie, na leczenie na NFZ zębów u dzieci trzeba by przeznaczyć wszystkie kontrakty stomatologiczne, również dorosłych. Koncepcja opieki stomatologicznej, refundowanej przez NFZ, jest niezgodna z koncepcją nowoczesnego leczenia stomatologicznego, zdaniem Dariusza Paluszka - stomatologa, wiceprezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Żenująco niska wycena nie zachęca gabinetów do spełniania kryteriów, jakie stawia NFZ. Wycena procedur w stomatologii nie wystarczy na zakup nowoczesnych materiałów, nie mówiąc o amortyzacji sprzętu, utrzymaniu gabinetu czy pracy lekarza.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH