Leczenie zębów na NFZ coraz bardziej ryzykowne?

W 2018 r. na kontrakt z NFZ zdecydowało się 7121 stomatologów, czyli o 730 mniej niż w 2017 r. Najmniej w woj. lubuskim (196), a najwięcej w Wielkopolsce (740).
Jak ostrzega w rozmowie z Rzeczpospolitą Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich (ZMP) i członek Rady Mazowieckiego NFZ, nic nie wskazuje na to, by ten trend się zmienił, ponieważ obecnie realne nakłady na stomatologię są niższe niż kilkanaście lat temu. Natomiast plan finansowy NFZ na 2020 r. nie pozostawia wątpliwości, że w przyszłym roku kolejki do dentysty będą tylko dłuższe, i to zarówno jeśli chodzi o leczenie dorosłych, jak i dzieci.
infoDENT24.pl pisał, że 97,3 mld zł wyniosą przychody NFZ w 2020 r. Dynamika kosztów wobec stanu z 2019 r. wynosi 109,86 proc. We tym wzroście nie będzie, nie po raz pierwszy zresztą, uczestniczyła stomatologia, w tym przypadku będzie kosmetyczny.
Dodaje, że fundusz wycenia procedury tak nisko, że ani pacjent ani lekarz nie mogą być zadowoleni, gdyż dentysta nie ma szans na użycie nie tylko materiałów najlepszych, ale nawet tych odrobinę lepszych od minimum.
Inny przykład skutków "oszczędnego" finansowania opieki stomatologicznej - leczenie kanałowe przysługuje z NFZ tylko na 12 - od trójki do trójki. Jeśli takiego leczenia wymaga czwórka, dentysta za pieniądze funduszu może ją tylko wyrwać, a w jej miejsce wstawić tzw. protezę nakładaną, która w ciągu dwóch–trzech lat uszkodzi sąsiednią trójkę i piątkę. Pacjent również je straci, alarmuje Rzeczpospolita.
Swoją koncepcję zmian przedstawia na łamach dziennika także dr Marcin Pakulski, były prezes NFZ, który uważa, że dentobusy są pomyłką. Problem próchnicy u najmłodszych nie wynika ze zbyt małej liczby gabinetów przyjmujących na NFZ, ale niskiej świadomości społecznej. Wypłata 500+ powinna być warunkowana przeprowadzeniem bilansów zdrowotnych i przeglądów stomatologicznych.
Według ORL w Warszawie, na leczenie na NFZ zębów u dzieci trzeba by przeznaczyć wszystkie kontrakty stomatologiczne, również dorosłych. Koncepcja opieki stomatologicznej, refundowanej przez NFZ, jest niezgodna z koncepcją nowoczesnego leczenia stomatologicznego, zdaniem Dariusza Paluszka - stomatologa, wiceprezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Żenująco niska wycena nie zachęca gabinetów do spełniania kryteriów, jakie stawia NFZ. Wycena procedur w stomatologii nie wystarczy na zakup nowoczesnych materiałów, nie mówiąc o amortyzacji sprzętu, utrzymaniu gabinetu czy pracy lekarza.
Więcej: rp.pl

-
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12
lexDENT -
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT -
Im więcej osób podatnych na wirusa, tym szybciej wirus mutuje
techDENT -
Znachorzy dentystyczni popularni w Malezji
lifeDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Jelenia Góra, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Krasnystaw, lubelskie -
lekarz dentysta
Koszalin, zachodniopomorskie