PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Leczenie za granicą wciąż pełne niewiadomych

Autor: Przegląd prasy • Źródło: rynekzdrowia.pl/DGP/szaft
02-01-2014, 10:26
Leczenie za granicą wciąż pełne niewiadomych Leczenie za granicą wciąż pełne tajemnic (Fot. Fotolia/PTWP)
Nadal nie wiadomo, kiedy w Polsce wejdą w życie przepisy wdrażające tzw. dyrektywę transgraniczną. Zgodnie z zapowiedzią resortu zdrowia, odpowiednie zapisy ustawowe miały obowiązywać od stycznia 2014 roku. Regulacji tych jednak nie udało się wdrożyć.

Odpowiedzi na pytanie kiedy leczenie za granicą będzie refundowane, wciąż brak. Resort zdrowia zastrzega, że NFZ nie zwróci ani złotówki do czasu zmiany ustawy - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt ustawy został opracowany przez resort zdrowia i jest teraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Po konsultacjach zewnętrznych trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, później pod obrady rządu i parlamentu.

Dyrektywa umożliwiająca leczenie w krajach Unii weszła w życie 25 października 2013 r. Daje ona prawo do refundacji leczenia w innym kraju UE nie tylko w razie wypadku czy nagłej choroby, jak teraz, ale także w przypadku zaplanowanego leczenia.

Komisja Europejska, przyjmując dyrektywę w 2011 roku, dała krajom członkowskim prawo ograniczania ruchu pacjentów, o ile wymaga tego interes publiczny. Polski rząd ogłosił wiosną założenia do projektu ustawy zdrowotnej, z zastrzeżeniami: na planowe leczenie za granicą trzeba mieć skierowanie, refunduje się tylko to, co jest w polskim koszyku świadczeń gwarantowanych i tylko leki z polskiej listy leków refundowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH