Leczenie transgraniczne: wyjazd, zabieg, rozprawa?

Prawnicy twierdzą, że jeśli Polska wdroży unijną dyrektywę o transgranicznej opiece medycznej (a nastąpi to do 25 października 2013 r.) to pacjenci nie tylko będą mogli korzystać z usług stomatologicznych poza granicami kraju (NFZ zwracać musiałby wówczas tyle, ile za taką samą procedurę płaci na rodzimym rynku), ale - co jest istotniejsze pokrywać koszty leczenia - o ile ktoś zdecyduje się na skorzystanie z usług stomatologicznych prywatnie (poza systemem publicznego ubezpieczenia).
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało jednak, że nie zamierza finansować świadczeń planowych udzielanych po 25 października 2013 r. w innych państwach Unii Europejskiej. - Pacjenci będą musieli o swoje walczyć przed sądem, przy czym zdecydowanie nie stoją na straconej pozycji - uważa Damian Konieczny z biura prawnego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.
Przypomnijmy, że 24 września 2013 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej mającej na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.
- Zgodnie z art. 21 ust. 1 dyrektywy 2011/24/UE państwa członkowskie zobowiązały się wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy najpóźniej do 25 października 2013 r. Biorąc pod uwagę fakt, iż dyrektywa została uchwalona 9 marca 2011 r. polskie władze przez okres 2,5 roku nie były w stanie wprowadzić jakichkolwiek zmian legislacyjnych mających na celu implementację przepisów dyrektywy. Dotychczas, na miesiąc przed wejściem w życie dyrektywy, uchwalono jedynie założenia do zmiany ustawy. Wydaje się, że nie ma szans na pełną implementację dyrektywy jeszcze w tym roku. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być bardzo zróżnicowane - przekonuje Damian Konieczny.
Prawnik OIL w Gdańsku uważa, że z jednej strony niewdrożenie przepisów dyrektywy w zakładanym czasie może skutkować wszczęciem przez Komisję Europejską postępowania w zakresie naruszenia zobowiązań traktatowych nałożonych na nasz kraj. - Z drugiej strony należy pamiętać, że zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem, Trybunał Unii Europejskiej w wypadku zaniechania po stronie państwa członkowskiego implementacji dyrektywy, powinna być ona stosowana bezpośrednio, jeśli jej przepisy są bezwarunkowe oraz wystarczająco jasne i precyzyjne (wyrok TWE z 4 grudnia 1974r. C-41/74 Yvonne Van Duyn). Konsekwencją zaniechania legislacyjnego polskiego ustawodawcy będzie zatem możliwość bezpośredniego stosowania dyrektywy 2011/24/UE od 26 października 2013 r. - dodaje.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
831 miejsc na stomatologii na studiach dziennych. MZ publikuje listę
eduDENT -
Nowe centrum Medicover Stomatologia. Pacjenci w klimacie przedwojennej Warszawy
bizDENT -
Pogotowie stomatologiczne na NFZ. 40 placówek na cały kraj
newsDENT -
Pacjenci masowo nie przychodzą na wizyty lekarskie. Zbadano, jak rozwiązać problem
bizDENT -
Dentysta w szkole. Czy to ma sens? Wyniki analizy
newsDENT -
Lista najatrakcyjniejszych zawodów 2022 r. 55 proc. to branża medyczna
newsDENT -
Konsultanci krajowi w stomatologii. W czym mogą pomóc?
newsDENT -
Pacjentka chciała 100 tys. zł za nieudane leczenie protetyczne. Ile przyznał jej sąd?
lexDENT
-
Białe plomby na NFZ dla wszystkich. Co jeszcze za darmo u dentysty?
newsDENT -
Minister Niedzielski o leczeniu zębów na NFZ. Tłumaczy, dlaczego NFZ płaci tak mało
newsDENT -
Białe plomby na NFZ na wszystkie zęby. Ministerstwo Zdrowia i NFZ skreślają amalgamat
newsDENT -
Mężczyzna zmarł po wizycie u dentysty. Trwa ustalanie przyczyn
newsDENT -
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Lekarz odmawia przyjęcia pacjenta z bólem zęba. To niedopuszczalne
lexDENT -
Nieudane leczenie ortodontyczne. Pozew o 30 tys. zł. Sąd ocenia winę ortodontki
lexDENT -
Czy dentysta na NFZ może pobierać opłaty? Stanowisko Funduszu nie pozostawia wątpliwości
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Wodzisław Śląski, śląskie