PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie stomatologiczne pod narkozą na NFZ. Kiedy przysługuje? LISTA

Autor: miro • Źródło: ms
12-04-2022, 08:14
Leczenie stomatologiczne pod narkozą na NFZ. Kiedy przysługuje? LISTA Leczenie stomatologiczne "na NFZ" pod narkozą fot. AdobeStock
Leczenie stomatologiczne pod narkozą na NFZ. Dzieci niewspółpracujące, osoby z dentofobią, pacjenci z problemami neurologicznymi, chorzy, którym z przyczyn medycznych nie można zaaplikować znieczulenia miejscowego - jest wiele przypadków, gdy narkoza podczas leczenia stomatologicznego okazuje się nieodzowna. Taka procedura jest realizowana „na NFZ”. Kiedy?
  • Miejsc, w których realizowane są "na NFZ" świadczenia stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym jest zbyt mało w stosunku do potrzeb
  • Na leczenie stomatologiczne w narkozie czeka się długie miesiące
  • Lista procedur stomatologicznych, wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, w zasadzie nie różni się od tej zawierającej świadczenia bez narkozy 

Konieczność stosowania narkozy w leczeniu stomatologicznym 

Oczywiście, że leczenie chirurgiczne w narkozie nie jest pierwszym wyborem, niejednokrotnie jednak taki wybór trzeba podjąć. Wśród wskazań jest na przykład znaczna liczba zębów wymagających jednoczesnego usunięcia. W takim przypadku zbyt duże dawki leków stosowanych w znieczuleniu miejscowym, mogą doprowadzić do powstania reakcji toksycznej.

Jest grupa pacjentów z dentofobią, którzy w żaden sposób nie poddadzą się leczeniu stomatologicznemu, o ile będą świadomi tego co dzieje się na fotelu dentystycznym. Podobnie jest z dziećmi tzw. niewspółpracującymi. W ich przypadku każda wizyta w gabinecie stomatologicznym kończy się tuż za drzwiami lecznicy.

Strach przed usunięciem zęba lub innym zabiegiem chirurgicznym powoduje tak silną reakcję stresową, że lekarz dentysta musi wspomagać się znieczuleniem ogólnym.

Leczenie stomatologiczne pod narkozą na NFZ?

To, że NFZ prezentuje bogatą listę ze świadczeniami stomatologicznymi, wykonywanymi w znieczuleni ogólnym, nie jest jednoznaczne z tym, iż leczenie w narkozie jest powszechnie dostępne. Tak nie jest. Na realizację procedury w narkozie trzeba czekać długie miesiące.

Nie ma wielu świadczeniodawców, którzy są w stanie utrzymywać rozbudowaną infrastrukturę i zespół specjalistów, koniecznych do przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Opiekunowie chorych, niewspółpracujących dzieci jeżdżą po całej Polsce, aby otrzymać należną im pomoc. Takim znanym miejscem jest m.in. hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Każdego dnia, od rana do późnych godzin popołudniowych, leczy się tam stomatologicznie pacjentów niewspółpracujących. Miesięcznie realizuje się po kilkadziesiąt zabiegów.

Często łatwiej jest przeprowadzić tego typu leczenie w Czechach i następnie rozliczyć usługę w NFZ. Dla polskich pacjentów z taką ofertą występowały lecznice stomatologiczne usytuowane tuż przy granicy z Polską. Jedna z przychodni w Ostrawie w ten sposób przyjęła kilka tysięcy pacjentów z Polski.

Wykaz świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym

POLECAMY W SERWISACH