PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie stomatologiczne dzieci autystycznych: na jakich zasadach

Autor: miro • Źródło: ms
10-03-2021, 12:31
Leczenie stomatologiczne dzieci autystycznych: na jakich zasadach Pacjent wymagający u dentysty (fot. shutterstock)
Leczenie stomatologiczne dzieci autystycznych jest często podobne do toru z przeszkodami. Mało który z lekarzy dentystów decyduje się na uprawianie tak trudnej dyscypliny zawodowej.

W Alzacji dentyści - wolontariusze stworzyli sieć Handident, aby pomóc tym pacjentom, którzy gdy odczuwają ból - odmawiają obcym dotykania swoich ust lub z którymi nie sposób spokojnie porozmawiać.

Klinika Saint-François de Haguenau zapewnia salę operacyjną i zaplecze techniczne. Dr Michele Pluvinage, chirurg dentysta spędza dużo czasu z pacjentem przed zabiegiem, uspokajając młode niepełnosprawne osoby. Lekarz tłumaczy jak będzie przebiegał proces leczenia, dlaczego nie trzeba się niepokoić tym co nastąpi. Z reguły taka cierpliwa perswazja przynosi zamierzony skutek.

- Kiedy rodzice naszych pacjentów widzą w akcji ludzi z Handidenta, są bardzo zdziwieni, ponieważ dotykamy leczone dzieci. Gładzimy ich dłonie, policzki. Aspekt dotykowy jest bardzo ważny – wyjaśnia dr Michele Pluvinage.

Wokół pacjenta gromadzi się cały zespół opiekunów: anestezjolog, dentysta, asystent stomatologiczny. W przypadku kompleksowych, inwazyjnych zabiegów stosujemy znieczulenie ogólne - dzięki temu możemy zapewnić taką samą opiekę stomatologiczną, jak w przypadku mniej wymagających pacjentów - wyjaśnia stomatolog Brigitte Mengus.

Dr Michèle Pluvinage chce zmienić spojrzenie dentystów na niepełnosprawność pacjentów. Kilka lat temu bywało, że usuwano wszystkie zęby pacjenta w znieczuleniu ogólnym. Żadnych zębów, żadnych tego typu zmartwień. Teraz taka sytuacji jest nie do pomyślenia.

Przez 8 lat ponad 3 tys. pacjentów niepełnosprawnych (głównie autystycznych) było leczonych w lecznicy Handident.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dziecko w gabinecie   znieczulenie ogólne  

POLECAMY W SERWISACH