PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie stomatologiczne: co nowego w projekcie dotyczącym świadczeń gwarantowanych

06-05-2013, 00:02
Leczenie stomatologiczne: co nowego w projekcie dotyczącym świadczeń gwarantowanych (foto: sxc.hu)
Leczenie stomatologiczne: co nowego w projekcie dotyczącym świadczeń gwarantowanych (foto: sxc.hu)
Informowaliśmy już o projekcie rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego świadczeń gwarantowanych z zakresu stomatologii. Materiał poświęcony był głównie decyzji resortu zdrowia o wycofaniu się z pomysłu "obowiązkowych" asystentek stomatologicznych podczas udzielania świadczeń stomatologicznych. Szczegółowa analiza dokumentu pozwala zauważyć również wiele innych "nowości", istotnych dla lekarza dentysty.

 

Przypomnijmy, że z ostatniej wersji projektu rozporządzenia zniknęła regulacja, zgodnie z którą od 1 stycznia 2016 r., pojawiłby się obowiązek włączenia udziału w udzielaniu świadczeń zdrowotnych  asystentek/higienistek stomatologicznych.

Zniknął także przepis mówiący o obligatoryjnym zatrudnianiu pomocy dentystycznych podczas udzielania świadczeń m.in.:  ogólnostomatologicznych, ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, ortodoncji dla dzieci i młodzieży, czy protetyki.

Więcej o "nieobowiązkowych" asystentkach tutaj

Leczenie stomatologiczne - co jeszcze nowego szykuje lekarzom dentystom ustawodawca?

Zgodnie z rekomendacjami (m.in. AOTM) procedury: plastyka przedsionka jamy (dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia) ustnej oraz założenie opatrunku periodontologicznego każde trzy kolejne przestrzenie międzyzębowe (dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia oraz kobiet w ciąży i okresie połogu), wyłączono z przedmiotowych świadczeń w znieczuleniu ogólnym jako izolowane procedury.

Usunięto z wykazu świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej świadczenie badanie lekarskie kontrolne 3 razy w okresie 12 miesięcy

Usunięto z wykazu świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej świadczenie badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej 1 raz w okresie 12 miesięcy

Dodano do wykazu świadczeń chirurgii stomatologicznej oraz do wykazu świadczeń periodontologii świadczenie rentgenodiagnostyka  - zdjęcie pantomograficzne z opisem" ( Kod ICD-9-CM 23.03.04) jako świadczenie gwarantowane przysługujące 1 na 3 lata, z wpisem opisu do dokumentacji, realizowanego w połączeniu ze świadczeniami odpowiednio chirurgii stomatologicznej i periodontologii.

Kiedy proteza po 3 latach

Na wniosek konsultantów krajowych w dziedzinach stomatologicznych, zmieniono lub dookreślono niektóre warunki realizacji przedmiotowych świadczeń gwarantowanych. Odnoszą się one do:

POLECAMY W SERWISACH