PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lębork: radni chcą bezpłatnego leczenia stomatologicznego dla 12-latków

27-03-2013, 05:20
Lębork: chcą bezpłatnego leczenia stomatologicznego dla 12-latków (fot. sxc.hu)
Lębork: chcą bezpłatnego leczenia stomatologicznego dla 12-latków (fot. sxc.hu)
Dwójka radnych z Lęborka przedstawiła projekt inicjatywy obywatelskiej, która zagwarantowałaby dostęp do bezpłatnego leczenia stomatologicznego 12- latkom. Akcja objęłaby około 300 uczniów w latach 2013 - 2017.

Pomysłodawcy - Bożena Pobłocka i Maciej Szreder, na zebraniu rady miasta przedstawili szczegółowy program profilaktyczny przygotowany we współpracy z lekarzem dentystą. Zakłada on m.in. : leczenie zachowawcze, chirurgi­czne, endodontyczne, orto­donty­czne, naukę szczot­kowania, usuwanie kamienia nazębnego czy lakowanie dzieci.

- To projekt opozycji politycznej w Lęborku, ale mam nadzieję, że o sukcesie przeważą merytoryczne argumenty - mówi portalowi infoDENT24.pl Maciej Szreder.

- W tym wieku nastolatki mają już wszystkie zęby stałe. Na dwadzieścia gabinetów stomatologicznych w Lęborku teraz tylko trzy mają podpisane kontrakty z NFZ na leczenie finansowane z pieniędzy publicznych. Brak jest gabinetów stomatologicznych w szkołach, co za tym idzie nie ma opieki dentystycznej dla dzieci - argumentuje.

Jak oszacowano, na realizację projektu potrzeba ok. 200 tys. złotych. Pieniądze miałyby pochodzić z budżetu gminy, ewentualnie z Unii Europejskiej. Jeżeli rada miasta zaakceptuje program zostanie ogłoszony przetarg na usługi stomatologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   opieka stomatologiczna   leczenie dzieci   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH