PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kwestia odpłatności za studia medyczne coraz częściej podnoszona

js
22-01-2016, 14:57
Kwestia odpłatności za studia medyczne coraz częściej podnoszona Pieniądze za to, żeby być dentystą (foto: pixabay)
Lekarze i lekarze dentyści kształcą się za niemałe pieniądze publiczne (średnio za ok. 0,5 mln zł), a po zdobyciu prawa wykonywania zawodu wyjeżdżają na saksy, zostawiając chorych Polaków z ich chorobami – tak przynajmniej wynika z niektórych enuncjacji medialnych, opartych na oświadczeniach wysokich rangą urzędników. Co na to najbardziej zainteresowani, czyli przyszli lekarze i lekarze dentyści?

Głos w sprawie zajęło Porozumienie Rezydentów OZZL, skupiające młodych lekarzy i lekarzy dentystów, którzy są w trakcie zdobywania specjalizacji. Reakcję PR OZZL wzbudziła propozycja wicepremiera Jarosława Gowina, dotycząca wprowadzenia odpłatnych studiów medycznych, finansowanych przez państwowe stypendia. Stypendia te lekarz i lekarz dentysta mieliby po studiach odpracować.

Porozumienie Rezydentów utrzymuje, że - podobnie jak cały OZZL - jest zainteresowane zatrzymaniem polskich lekarzy i lekarzy dentystów w ojczyźnie, dlatego każda propozycja – w ocenie PR OZZL – jest warta rozpatrzenia.

- Podkreślamy jednak, że są dodatkowe ważne aspekty, które – przy rozpatrywaniu tego typu propozycji - należy wziąć pod uwagę. Podstawowym pytaniem jest ile powinien zarabiać rezydent, aby proponowane „odpracowanie” studiów nie zajęło mu całego życia – czytamy w stanowisku PR OZZL.

Porozumienie Rezydentów OZZL zwróciło się do Jarosława Gowina z prośbą o rychłe spotkanie w tej sprawie.

Więcej: ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH