Karol Semik, mazowiecki kurator oświaty na prośbę Ministerstwa Edukacji Narodowej zaapelował do dyrektorów przedszkoli województwa mazowieckiego, aby kierowane przez nich placówki wzięły udział w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy", realizowanym przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w partnerstwie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi.

Karol Semik poinstruował dyrektorów, że w ramach projektu promowane będą zachowania prozdrowotne oraz profilaktyka chorób jamy ustnej u dzieci. W oficjalnym piśmie czytamy, że ta niezwykle cenna inicjatywa ma na celu ograniczenie występowania próchnicy zębów u dzieci, czemu ma służyć ogólnopolska kampania edukacyjna. Projekt jest skierowany do dzieci w wieku do 5 lat i ich rodziców oraz nauczycieli przedszkoli. Przedszkola, które zdecydują się na udział w projekcie, otrzymają atrakcyjne pakiety edukacyjne niezbędne do prowadzenia zajęć z najmłodszymi.

Nauczyciele zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności, które pomogą im urozmaicić prowadzone przez siebie zajęcia. Z kolei rodzice i dzieci dowiedzą się w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby, otrzymają także szereg materiałów edukacyjnych.

Mazowiecki Kurator Oświaty wyjaśnia, że projekt wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej, które od lat współpracuje z Ministerstwem Zdrowia w zakresie promocji zdrowego stylu życia. Celem projektu „Dzieciństwo bez próchnicy", który potrwa do końca 2016 roku, jest trwała zmiana nawyków związanych z higieną jamy ustnej, co w przyszłości powinno przyczynić się do poprawy zdrowia dzieci i młodzieży.

Podobny apel wystosował kurator oświaty w Katowicach.