PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto w nowych władzach Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii

Autor: miro • Źródło: PTSS/infoDENT24.pl
20-12-2022, 13:48
Kto w nowych władzach Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii Od lewej: Maria Liszewska narodowy koordynator ds. profilaktyki, Krzysztof Łapacz wiceprezydent ds. finansów i kontaktu z organizacjami zewnętrznymi, Witold Świenc prezydent PTSS, Marlena Okupnik przedstawiciel Colgate Palmolive, partnera PTSS Fot. PTSS
Kto jest kim we władzach Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii? Przedstawiamy sylwetki osób kierujących PTSS w nowej kadencji. U steru Towarzystwa doświadczonego już lekarza dentystę Michała Dudzińskiego zastąpił dotychczasowy jego zastępca Witold Świenc, student V roku UM we Wrocławiu.
 • Na czele Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii stanął Witold Świenc, student V roku Wydziału Lekarsko - Stomatologicznym UM we Wrocławiu (zastępując na stanowisku prezydenta Michała Dudzińskiego)
 • PTSS, organizacja, skupiająca studentów i młodych stażem lekarzy dentystów - liczy 25 lat
 • Korzeni Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii należy szukać w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Medycyny EMSA, którego polski oddział założył w 1995 r. faktyczny założyciel PTSS Marek Pużyński   

PTSS ma nowe kierownictwo

Witold Świenc

 • Prezydent PTSS, student piątego roku na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym UM we Wrocławiu. Od pierwszego roku studiów zaangażowany w działalność Towarzystwa, zarówno na szczeblu lokalnym jak i krajowym.
 • W stomatologii pociągają go zagadnienia związane ze stawem skroniowo-żuchwowym oraz chirurgia stomatologiczna i periodontologia, zwłaszcza aspekt zabiegów regeneracyjnych.
 • W wolnych chwilach ucieka do kryminałów i gry w tenisa.

Oskar Tokarczuk

 • Wiceprezydent PTSS, student czwartego roku UM w Lublinie.
 • Zainteresowany ortodoncją oraz zabiegami z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej.
 • Poza stomatologią pasjonat kinematografii, kuchni amerykańskiej oraz brydża sportowego- członek kadry narodowej.

Krzysztof Łapacz

 • Wiceprezydent ds. finansów i kontaktu z organizacjami zewnętrznymi, student czwartego roku UM we Wrocławiu.
 • Zainteresowany protetyką oraz chirurgią stomatologiczną, a także wykorzystaniem najnowszych technologii w stomatologii.
 • Wolne chwile spędza na poznawaniu kuchni świata oraz serowarstwie. Zapalony gracz piłki siatkowej. Uwielbia oderwać się od codzienności i udać się na górskie wycieczki z plecakiem.

Aleksandra Warszawska

 • Sekretarz PTSS, studentka V roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, zainteresowana stomatologią wieku rozwojowego oraz ortodoncją.
 • Poza rozwijaniem się w aspektach stomatologicznych lubi pływanie oraz zwiedzanie świata z plecakiem.

Anna Walendzik

 • Studentka V roku UM w Lublinie, pełni funkcję skarbnika generalnego PTSS. Zainteresowana tematami z pogranicza chirurgii stomatologicznej oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.
 • Fanka fotografii analogowej oraz kolekcjonerka płyt winylowych.

Maria Liszewska

 • Absolwentka UM w Łodzi, z 5-letnim stażem w PTSS. Pełni funkcję narodowego koordynatora ds. profilaktyki. Spełnia się jako autorka wpisów edukacyjnych oraz popularnonaukowych.
 • W stomatologii interesują ją zagadnienia z zakresu minimalnie inwazyjnych technik nowoczesnej stomatologii oraz profilaktyki jamy ustnej.

Karolina Ziaja

 • Studentka piątego roku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • W PTSS pełni drugą kadencję jako narodowy koordynator ds. szkoleń.
 • Pasjonatka chirurgii i periodontologii.
 • Wolne chwile poświęca na muzykę oraz śpiew - jest członkinią chóru ŚUM. W ramach wolontariatu działa na rzecz zwierząt.

Karolina Załęska

 • Studentka V roku na CMUJ w Krakowie.
 • Od początku studiów aktywna członkini PTSS, a od dwóch lat pełni funkcję narodowego koordynatora ds. promocji i social media. Organizatorka pierwszej edycji Obozu Integracyjno-Szkoleniowego PTSS.
 • Zakochana w protetyce oraz stomatologii estetycznej.
 • Lubi spędzać czas przy lekturze dobrej książki.

Kamil Cieślak

 • Student piątego roku na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym UM we Wrocławiu.
 • Pełni funkcję koordynatora ds. wymian międzynarodowych.
 • Pasjonat badań naukowych oraz chirurgii stomatologicznej.
 • Prywatnie fan piłki nożnej oraz tresury zwierząt egzotycznych.

Przypomnijmy, że założycielem PTSS był Marek Pużyński. infoDENT24.pl przeprowadził z nim jakiś czas temu wywiad. Sądzimy, że z miłą chęcią przeczytają o tamtych latach nie tylko obecni i byli członkowie PTSS.

Jak doszło do powołania do życia PTSS

infoDENT24.pl: Był lipiec 1997 roku. Skąd wziął się pomysł na założenie organizacji zrzeszającej studentów stomatologii?

Marek Pużyński: Korzeni Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii należy szukać w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Medycyny EMSA, którego polski oddział założyłem w 1995 roku. To była komórka, która od samego początku postawiła sobie za cel - umożliwienie studentom udziału w wymianach międzynarodowych. Formalnie działalność rozpoczęliśmy na zjeździe w Hamburgu, niedługo po tym do Szwecji wyjechali pierwsi polscy studenci. Wyjazdów zagranicznych było coraz więcej i coraz częściej myślałem o stowarzyszeniu, które wspierałoby stomatologów. Niedługo potem powstał PTSS.

infoDENT24.pl: Jak wyglądały pierwsze spotkania członków PTSS?

Marek Pużyński: Pierwsze spotkania PTSS odbywały się w budynkach Klinik przy ulicy Cieszyńskiego we Wrocławiu. Obecnie już tam ich nie ma. Przesiadywaliśmy w bibliotece, gdzie były doskonałe warunki do dyskusji. W kwestiach organizacyjnych pomogło moje doświadczenie. Zanim założyliśmy PTSS byłem już prezesem Akademickiego Stowarzyszenia Płetwonurków „Pirania", brałem też udział w pracach Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Formalności związane np. z wizytą w sądzie rejonowym wziąłem na siebie

infoDENT24.pl: W tamtych czasach internet nie był jeszcze tak powszechny, nie było Facebooka - w jaki sposób PTSS pozyskiwał nowych członków?

Marek Pużyński: Spotykaliśmy się pomiędzy zajęciami, a listy pisaliśmy odręcznie. Właśnie dzięki listom kontaktowaliśmy się ze studentami innych uczelni. To może zabrzmi dziwnie, ale wtedy było więcej czasu na spotkania i rozmowy oko w oko, niż w dzisiejszych czasach, gdzie "mejlować" możemy dosłownie z kieszeni płaszcza. Ludzie szukali się nawzajem, żeby porozmawiać, dowiedzieć się czegoś, nauczyć. Nie było wtedy takich mediów jak dziś.

infoDENT24.pl: Na czym skupiliście się w pierwszych latach działalności?

Marek Pużyński: Przede wszystkim na uświadomieniu studentom, że „razem" można szybciej i więcej osiągnąć. Będąc zarejestrowaną organizacją w sądzie naprawdę byliśmy traktowani bardzo poważnie. Pomocną dłoń wyciągnęły do nas władze uczelni. Zainicjowaliśmy wymiany praktyk międzynarodowych i wyjazdy na kongresy.

infoDENT24.pl: Dziś PTSS to organizacja, z której głosem liczą się uczelnie, o uznanie zabiegają firmy szkoleniowe, producenci, dystrybutorzy sprzętu. Jak wyglądało to w 1997 roku? W kim szukaliście wsparcia?

Marek Pużyński: Na początku pomagali nam rodzice. Wielu z nich prowadziło własną działalność gospodarczą i doskonale zdawało sobie sprawę z problemów jakie mieliśmy na początku. Stowarzyszenie się sprawiło - władze uczelni zaczęły doceniać nasze działania, pomagały nam. Już wtedy szefowie firm produkujących i dystrybuujących sprzęt stomatologiczny dojrzeli w nas potencjał. Od nich też popłynęła pomoc.

My naprawdę zaczęliśmy się wtedy liczyć. O naszej sile świadczy fakt, że skromna grupa członków PTSS „zatrzymała" posłów ówczesnego Sejmu, którzy zbyt szybko - naszym zdaniem - chcieli wprowadzić w życie przepisy o konieczności zdawania Lekarskiego Egzaminu Państwowego. W naszej opinii, przepisy nie były dobrze przygotowane i dzięki wsparciu m.in. izby lekarskiej, udało nam się wymusić na politykach dodatkową pracę nad projektem.

infoDENT24.pl: Czy w najśmielszych marzeniach Komitetu Założycielskiego była myśl, że PTSS przetrwa tyle lat i będzie się tak prężnie rozwijał?

Marek Pużyński: Nie zdawaliśmy sobie sprawy, nikt o tym nie myślał. Dziś to naprawdę powód do zadowolenia, że zapoczątkowaliśmy tak piękną historię. Miło jest patrzeć na obecne działania PTSS. Z ich aktywności można czerpać siłę do własnych projektów zawodowych. Idea wspólnego działania, zawsze daje najwięcej satysfakcji.
Na zjazdach, czy kongresach branżowych prawie zawsze spotykam członków PTSS. Chętnie rozmawiają i opowiadają o swojej działalności. Podoba mi się wielokierunkowość działań organizacji.

Poczułem się bardzo miło, kiedy podczas uroczystości 15-lecia PTSS wręczono mi specjalne podziękowanie. Z szeroko otwartymi oczami patrzyłem, jak w obradach bierze udział ponad 1000 studentów. W 1997 roku nie łatwo było znaleźć wymaganych przepisami 15 członków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
uczelnie medyczne   PTSS  

POLECAMY W SERWISACH