Kto w nowych władzach Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii

- Na czele Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii stanął Witold Świenc, student V roku Wydziału Lekarsko - Stomatologicznym UM we Wrocławiu (zastępując na stanowisku prezydenta Michała Dudzińskiego)
- PTSS, organizacja, skupiająca studentów i młodych stażem lekarzy dentystów - liczy 25 lat
- Korzeni Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii należy szukać w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Medycyny EMSA, którego polski oddział założył w 1995 r. faktyczny założyciel PTSS Marek Pużyński
Wnioski o przystąpienie do PES wyjątkowo do 2 stycznia
PTSS ma nowe kierownictwo
Witold Świenc
- Prezydent PTSS, student piątego roku na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym UM we Wrocławiu. Od pierwszego roku studiów zaangażowany w działalność Towarzystwa, zarówno na szczeblu lokalnym jak i krajowym.
- W stomatologii pociągają go zagadnienia związane ze stawem skroniowo-żuchwowym oraz chirurgia stomatologiczna i periodontologia, zwłaszcza aspekt zabiegów regeneracyjnych.
- W wolnych chwilach ucieka do kryminałów i gry w tenisa.
Oskar Tokarczuk
- Wiceprezydent PTSS, student czwartego roku UM w Lublinie.
- Zainteresowany ortodoncją oraz zabiegami z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej.
- Poza stomatologią pasjonat kinematografii, kuchni amerykańskiej oraz brydża sportowego- członek kadry narodowej.
Krzysztof Łapacz
- Wiceprezydent ds. finansów i kontaktu z organizacjami zewnętrznymi, student czwartego roku UM we Wrocławiu.
- Zainteresowany protetyką oraz chirurgią stomatologiczną, a także wykorzystaniem najnowszych technologii w stomatologii.
- Wolne chwile spędza na poznawaniu kuchni świata oraz serowarstwie. Zapalony gracz piłki siatkowej. Uwielbia oderwać się od codzienności i udać się na górskie wycieczki z plecakiem.
Aleksandra Warszawska
- Sekretarz PTSS, studentka V roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, zainteresowana stomatologią wieku rozwojowego oraz ortodoncją.
- Poza rozwijaniem się w aspektach stomatologicznych lubi pływanie oraz zwiedzanie świata z plecakiem.
Anna Walendzik
- Studentka V roku UM w Lublinie, pełni funkcję skarbnika generalnego PTSS. Zainteresowana tematami z pogranicza chirurgii stomatologicznej oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.
- Fanka fotografii analogowej oraz kolekcjonerka płyt winylowych.
Maria Liszewska
- Absolwentka UM w Łodzi, z 5-letnim stażem w PTSS. Pełni funkcję narodowego koordynatora ds. profilaktyki. Spełnia się jako autorka wpisów edukacyjnych oraz popularnonaukowych.
- W stomatologii interesują ją zagadnienia z zakresu minimalnie inwazyjnych technik nowoczesnej stomatologii oraz profilaktyki jamy ustnej.
Karolina Ziaja
- Studentka piątego roku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
- W PTSS pełni drugą kadencję jako narodowy koordynator ds. szkoleń.
- Pasjonatka chirurgii i periodontologii.
- Wolne chwile poświęca na muzykę oraz śpiew - jest członkinią chóru ŚUM. W ramach wolontariatu działa na rzecz zwierząt.
Karolina Załęska
- Studentka V roku na CMUJ w Krakowie.
- Od początku studiów aktywna członkini PTSS, a od dwóch lat pełni funkcję narodowego koordynatora ds. promocji i social media. Organizatorka pierwszej edycji Obozu Integracyjno-Szkoleniowego PTSS.
- Zakochana w protetyce oraz stomatologii estetycznej.
- Lubi spędzać czas przy lekturze dobrej książki.
Kamil Cieślak
- Student piątego roku na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym UM we Wrocławiu.
- Pełni funkcję koordynatora ds. wymian międzynarodowych.
- Pasjonat badań naukowych oraz chirurgii stomatologicznej.
- Prywatnie fan piłki nożnej oraz tresury zwierząt egzotycznych.
Przypomnijmy, że założycielem PTSS był Marek Pużyński. infoDENT24.pl przeprowadził z nim jakiś czas temu wywiad. Sądzimy, że z miłą chęcią przeczytają o tamtych latach nie tylko obecni i byli członkowie PTSS.
Jak doszło do powołania do życia PTSS
infoDENT24.pl: Był lipiec 1997 roku. Skąd wziął się pomysł na założenie organizacji zrzeszającej studentów stomatologii?
Marek Pużyński: Korzeni Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii należy szukać w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Medycyny EMSA, którego polski oddział założyłem w 1995 roku. To była komórka, która od samego początku postawiła sobie za cel - umożliwienie studentom udziału w wymianach międzynarodowych. Formalnie działalność rozpoczęliśmy na zjeździe w Hamburgu, niedługo po tym do Szwecji wyjechali pierwsi polscy studenci. Wyjazdów zagranicznych było coraz więcej i coraz częściej myślałem o stowarzyszeniu, które wspierałoby stomatologów. Niedługo potem powstał PTSS.
infoDENT24.pl: Jak wyglądały pierwsze spotkania członków PTSS?
Marek Pużyński: Pierwsze spotkania PTSS odbywały się w budynkach Klinik przy ulicy Cieszyńskiego we Wrocławiu. Obecnie już tam ich nie ma. Przesiadywaliśmy w bibliotece, gdzie były doskonałe warunki do dyskusji. W kwestiach organizacyjnych pomogło moje doświadczenie. Zanim założyliśmy PTSS byłem już prezesem Akademickiego Stowarzyszenia Płetwonurków „Pirania", brałem też udział w pracach Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Formalności związane np. z wizytą w sądzie rejonowym wziąłem na siebie
infoDENT24.pl: W tamtych czasach internet nie był jeszcze tak powszechny, nie było Facebooka - w jaki sposób PTSS pozyskiwał nowych członków?
Marek Pużyński: Spotykaliśmy się pomiędzy zajęciami, a listy pisaliśmy odręcznie. Właśnie dzięki listom kontaktowaliśmy się ze studentami innych uczelni. To może zabrzmi dziwnie, ale wtedy było więcej czasu na spotkania i rozmowy oko w oko, niż w dzisiejszych czasach, gdzie "mejlować" możemy dosłownie z kieszeni płaszcza. Ludzie szukali się nawzajem, żeby porozmawiać, dowiedzieć się czegoś, nauczyć. Nie było wtedy takich mediów jak dziś.
infoDENT24.pl: Na czym skupiliście się w pierwszych latach działalności?
Marek Pużyński: Przede wszystkim na uświadomieniu studentom, że „razem" można szybciej i więcej osiągnąć. Będąc zarejestrowaną organizacją w sądzie naprawdę byliśmy traktowani bardzo poważnie. Pomocną dłoń wyciągnęły do nas władze uczelni. Zainicjowaliśmy wymiany praktyk międzynarodowych i wyjazdy na kongresy.
infoDENT24.pl: Dziś PTSS to organizacja, z której głosem liczą się uczelnie, o uznanie zabiegają firmy szkoleniowe, producenci, dystrybutorzy sprzętu. Jak wyglądało to w 1997 roku? W kim szukaliście wsparcia?
Marek Pużyński: Na początku pomagali nam rodzice. Wielu z nich prowadziło własną działalność gospodarczą i doskonale zdawało sobie sprawę z problemów jakie mieliśmy na początku. Stowarzyszenie się sprawiło - władze uczelni zaczęły doceniać nasze działania, pomagały nam. Już wtedy szefowie firm produkujących i dystrybuujących sprzęt stomatologiczny dojrzeli w nas potencjał. Od nich też popłynęła pomoc.
My naprawdę zaczęliśmy się wtedy liczyć. O naszej sile świadczy fakt, że skromna grupa członków PTSS „zatrzymała" posłów ówczesnego Sejmu, którzy zbyt szybko - naszym zdaniem - chcieli wprowadzić w życie przepisy o konieczności zdawania Lekarskiego Egzaminu Państwowego. W naszej opinii, przepisy nie były dobrze przygotowane i dzięki wsparciu m.in. izby lekarskiej, udało nam się wymusić na politykach dodatkową pracę nad projektem.
infoDENT24.pl: Czy w najśmielszych marzeniach Komitetu Założycielskiego była myśl, że PTSS przetrwa tyle lat i będzie się tak prężnie rozwijał?
Marek Pużyński: Nie zdawaliśmy sobie sprawy, nikt o tym nie myślał. Dziś to naprawdę powód do zadowolenia, że zapoczątkowaliśmy tak piękną historię. Miło jest patrzeć na obecne działania PTSS. Z ich aktywności można czerpać siłę do własnych projektów zawodowych. Idea wspólnego działania, zawsze daje najwięcej satysfakcji.
Na zjazdach, czy kongresach branżowych prawie zawsze spotykam członków PTSS. Chętnie rozmawiają i opowiadają o swojej działalności. Podoba mi się wielokierunkowość działań organizacji.
Poczułem się bardzo miło, kiedy podczas uroczystości 15-lecia PTSS wręczono mi specjalne podziękowanie. Z szeroko otwartymi oczami patrzyłem, jak w obradach bierze udział ponad 1000 studentów. W 1997 roku nie łatwo było znaleźć wymaganych przepisami 15 członków.
Czarne pasty do zębów ścierają szkliwo? Ocena ekspertki


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
153 miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów w rozdaniu wiosennym
eduDENT -
W Elektrowni Powiśle rusza Centrum Metamorfoz Medicover Stomatologia
bizDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Rejestracja pacjentów stomatologicznych rozpisana na kilka miesięcy
newsDENT -
Program bezpłatnej opieki stomatologicznej nad uczniami Nowogardu
newsDENT -
Po 20 latach skarga pacjenta na wynik leczenia kanałowego zęba. Sprawa w sądzie
lexDENT -
Higiena jamy ustnej dzieci leczonych onkologicznie
techDENT -
NFZ wyda 2,8 mld zł na leczenie zębów w 2023 r. To o 16,8 proc. więcej niż rok temu
bizDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wolsztyn, wielkopolskie