PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto na czele samorządu lekarskiego. Wybory rozstrzygną wkrótce

Autor: nieck • Źródło: en
12-05-2022, 13:11
Kto na czele samorządu lekarskiego. Wybory rozstrzygną wkrótce Prof. Andrzej Matyja, występujący o reelekcję prezes NRL Fot. PTWP
Jednym z kluczowych punktów programu rozpoczynającego się dziś Krajowego Zjazdu Lekarzy jest wybór prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Na to stanowisko kandydują dotychczasowy prezes NRL Andrzej Matyja i Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.
  • Andrzej Matyja i Łukasz Jankowski to dwaj kandydaci do stanowisko prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, na których dziś będą głosować przedstawiciele środowiska lekarskiego
  • Najbliższe godziny podczas Krajowego Zjazdu Lekarzy będą kluczowe i to one zdecydują o ostatecznym wyniku wyborów 
  • Obaj kandydaci na stanowisko prezesa NRL mają duże zasługi dla samorządu lekarskiego

Na kogo zagłosują samorządowcy. Wybory prezesa NRL

Dziś rozpoczyna się Krajowy Zjazd Lekarzy, który potrwa do soboty. Wybory nowego szefa samorządu lekarskiego planowane są na jutro. Do wyborów razem z Andrzejem Matyją stanie prawdopodobnie Łukasz Jankowski, którego kandydaturę chce zgłosić Paweł Czekalski, niedawno ponownie wybrany na prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. 

- Potwierdzam, zamierzam zgłosić kandydaturę prezesa Jankowskiego. To dobry moment na zmiany, ale te zmiany nie mogą być kosmetyczne. Potrzebujemy radykalnych działań, stąd moje poparcie dla Łukasza – mówi wprost Paweł Czekalski.  

– Ogromnie cenię prof. Matyję. To nie jest działanie przeciwko niemu, i chcę to bardzo mocno podkreślić, ale otworzenie się na zupełnie nową perspektywę. Łukasz ją ma. Inaczej patrzy na ochronę zdrowia niż my lekarze, którzy wchodziliśmy do systemu kilkadziesiąt lat temu. Ma siłę, odwagę i zapał, a jego praca w okręgowej izbie potwierdza też, że ma świetne kwalifikacje i przygotowanie, by zarządzać Naczelną Radą – dodaje prezes.

Jak wynika z naszych rozmów szanse obu kandydatów są wyrównane. Prezesi izb, z którymi rozmawialiśmy przyznają, że chociaż w tej chwili mówimy o remisie, szala przechyla się na stronę Jankowskiego. Czy tak rzeczywiście będzie? 

- Wielu delegatów będzie decydować w ostatniej chwili. Najbliższe godziny będą kluczowe i to one zdecydują o ostatecznym wyniku – mówi prezes jednej z izb. 

- Prezes Jankowski prezesem NRL? Bardzo mu kibicuję, ale to jeszcze nie ten moment. Za cztery lata podpiszę się pod tą kandydaturą obiema rękami, ale nie będzie to jutro – dodaje inny.

Nadchodząca kadencja lepszym czasem na działanie. W ocenie prof. Matyi

Prof. Matyja jest działaczem samorządu lekarskiego od ponad dwóch dekad, Naczelną Radą Lekarską rządzi od 2018 roku. Przypomnijmy, w wywiadzie, który prof. Andrzej Matyja udzielił Rynkowi Zdrowia podsumowując mijającą kadencję, powiedział: pandemia wiele mnie nauczyła. Przede wszystkim pokory. To był bardzo trudny czas w zarządzaniu. Nie sądzę, że kolejna kadencja będzie łatwiejsza, ale myślę że będzie większa przestrzeń na działanie - podkreślał Matyja.

- Będę dążył do tego, aby przynależność do samorządu była dumą dla każdego lekarza i lekarza dentysty. Ponadto chciałbym, aby samorząd lekarski był kwestorem i motorem zmian w polskim systemie ochrony zdrowia dla dobra polskich pacjentów i całego personelu medycznego - podkreślił prezes. 
Odnosząc się do wyborów w okręgowych izbach lekarskich Matyja mówił, że "musimy doceniać wkład młodego pokolenia w rozwój samorządu".

- Nie możemy stracić łączności pokoleniowej, a tym bardziej doprowadzać do jakiś wewnętrznych "wojenek". Owszem, nie zawsze się ze sobą zgadzamy, mamy odmienne poglądy, ale zawsze stałem na stanowisku, że z takich sytuacji trzeba wyciągać wnioski, nie wolno się obrażać – podkreślał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NIL   samorzą lekarski   Andrzej Matyja  

POLECAMY W SERWISACH