PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kto bardziej dba o stan uzębienia

Autor: miro • Źródło: ms
28-10-2021, 14:34
Kto bardziej dba o stan uzębienia Kobiety częściej odwiedzają gabinet stomatologiczny (fot. Shutterstock)
W trakcie pandemii, ale także zanim się ona zaczęła - kobiety znacznie częściej trafiają do gabinetów stomatologicznych niż mężczyźni – wynika z analizy danych rozliczeniowych systemu ubezpieczeń zdrowotnych BARMER (Niemcy).

W 2019 r. 76,2 proc. kobiet oraz 67,8 proc. mężczyzn (osoby korzystające z systemu ubezpieczeń zdrowotnych BARMER) poddało się leczeniu stomatologicznemu. Statystka kolejnego roku mówi o 73,4 proc. kobiet i 65,3 proc. mężczyzn.

- Nawet w czasach pandemii koronowirusa kobiety częściej niż mężczyźni szukają pomocy u lekarza dentysty – mówi Daniel Oppermann, dyrektor regionalny BARMER w Hildesheim i Alfeld.

Liczba osób korzystająca z opieki stomatologicznej w ramach systemu rozliczeniowego BARMER spadła z 6,57 mln w 2019 r. do 6,25 mln w 2020 r.

Najmniej uwagi na zdrowie zębów zwracają młodzi mężczyźni w wieku od 25 do 39 lat. W tej grupie wiekowej korzystają oni z pomocy stomatologicznej aż o 14,7 proc. rzadziej niż równolatki.

Według analizy BARMER zauważalne różnice statystyczne w częstotliwości wizyt u stomatologa między płciami zaczynają się w okresie dojrzewania. Nie ma prawie żadnych odchyleń w liczbie wizyt w gabinecie stomatologicznym do 15 roku życia. Potem drogi te się rozchodzą, aby trafić na te same tory dopiero w wieku ok. 80 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH