• Specjalne przepisy prawa  zapewniają wsparcie studentom w opłaceniu nauki na wyższych studiach medycznych
  • Kredytów na naukę na kierunkach medycznych będą udzielać banki BGK oraz Pekao S.A

Łatwiej o kredyt na studia medyczne

W środę szef resortu zdrowia wziął udział w konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy przez banki BGK i Pekao SA na kredytowanie nauki na kierunkach medycznych.

- Rozwiązanie, które dzisiaj proponujemy, wpisuje się w całą gamę instrumentów, które w ostatnich latach przygotowaliśmy pod kątem zwiększenia kadry lekarskiej w Polsce - zaznaczył podczas konferencji Niedzielski.

Wskazywał, że rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla osób stosunkowo mniej zamożnych. - Chcemy pomóc zdolnym, młodym Polakom w tym, żeby mieli warunki studiowania - wskazał.

Kredyty strategią powiększania liczby studiujących na kierunkach medycznych

Dodał, że jednym z głównych problemów w systemie ochrony zdrowia jest brak specjalistów, personelu, jednak rząd prowadzi politykę zwiększania liczby studentów na kierunkach lekarskich.

- Warto powiedzieć, że w tym roku w porównaniu z rokiem 2015 mamy o ponad 8 tys. więcej studiujących potencjalnych lekarzy - przekazał.

Podkreślił, że to nie jest jedyne rozwiązanie, które wprowadza resort. - Nie możemy czekać. Wśród innych rozwiązań chcę przede wszystkim wymienić regulacje płacowe. (...) Ta podwyżka, te regulacje płacowe przesądzają o tym, że nasi absolwenci zostają w kraju - ocenił szef resortu zdrowia.