PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kraska: szczepionki chronią skutecznie przed indyjską mutacją wirusa

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
25-05-2021, 10:10
Kraska: szczepionki chronią skutecznie przed indyjską mutacją wirusa Cały świat obawia się rozprzestrzenienia się indyjskiej mutacji koronawirusa (fot. Pixabay)
Wszyscy obawiają się kolejnej fali epidemii COVID-19 spowodowanej przez indyjską wersję koronawirusa, jednak dobra wiadomość to ta, że szczepionki przeciw COVID-19, które są stosowane również w Polsce, chronią przed zakażeniem mutacją indyjską wirusa SARS-CoV-2.
  • W Polsce utrzymuje się trend spadkowy pandemii, zapewnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
  • Indyjska mutacja wirusa SARS-CoV-2 jest o 50 proc. bardziej zakaźna niż brytyjska.
  • W Wielkiej Brytanii tamtejsza mutacja jest obecnie wypierana przez nową i skuteczniejszą mutację koronawirusa z Indii.
  • Wszystkie rodzaje szczepionek przeciwko COVID-19, które są obecnie stosowane, chronią przed groźną indyjską mutacją koronawirusa.

- Dobrą wiadomością jest to, że te szczepienia, które są stosowane także w Polsce, są skuteczne na tę mutację indyjską - zaznaczył Kraska.

Wiceminister podkreślił, że istotne jest to, by na bieżąco śledzić pojawianie się w naszym kraju nowych mutacji koronawirusa. - Jest to ważne dla służb sanitarnych, aby jak najszybciej te ogniska ograniczać - powiedział.

Indyjska mutacja SARS-CoV-2 wypiera brytyjską wersję koronawirusa

Dodał, że w tej chwili prowadzi się głównie obserwację mutacji indyjskiej, która w Polsce pojawiła się, a w Wielkiej Brytanii "wypiera rodzimą mutację". -Jest to dość zakaźna mutacja. Niektórzy eksperci mówią, że o 50 proc. bardziej niż mutacja brytyjska - dodał.

Natomiast zapytany o bieżącą sytuację epidemiczną Kraska powiedział, że trend spadkowy jest utrzymany. - Te wyniki około tysiąca (nowych osób zakażonych - PAP) na pewno będą się w następnych dniach także utrzymywać - stwierdził.

Jednocześnie zauważył, że z jego punktu widzenia, jako lekarza, najważniejszą rzeczą jest fakt, że zmniejsza się liczba pacjentów w szpitalach i pod respiratorami. Wyliczył, że obecnie hospitalizowanych jest 7,5 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem, a na oddziałach intensywnej terapii przebywa 990 chorych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH