PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kraków: brak dentystów i brak miejsca na szkolne gabinety

smn
14-10-2019, 10:59
Kraków: brak dentystów i brak miejsca na szkolne gabinety Do tej pory w krakowskich szkolnych gabinetach wykonywano jedynie profilaktyczne zabiegi (fot. pixabay)
W krakowskich szkołach działa 20 gabinetów dentystycznych, które głównie wykonują zabiegi profilaktyczne.

W szkolnych gabinetach do tej pory wyłącznie realizowano świadczenia profilaktyczne (lakowanie zębów, przeglądy). Na leczenie potrzebna jest zgoda rodziców, a to już generuje problemy, informuje Gazeta Wyborcza.

- Gdy podczas profilaktycznego lakowania uczniowi wypadł ząb mleczny, matka zrobiła awanturę dentystce. Teraz rodzice mogą mieć pretensje i o materiały, i o to, że dziecko straciło lekcje. Pomysł, by leczyć dzieciom zęby w szkole, jest dla mnie z gatunku „komuno, wróć”. To jak szklanka ciepłego mleka rozdawana na siłę uczniom w czasach PRL. Ja wiem, że to dobrze brzmi, ale zamiast wydawać pieniądze na gabinety dentystyczne w szkole, lepiej wyposażyć te działające w ramach NFZ, aby miały lepsze materiały – mówi Jolanta Gajęcka, dyrektorka SP nr 2 w Krakowie w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Tym uczniom, którzy chodzą do prywatnego dentysty z rodzicami ustawa o opiece zdrowotnej dla uczniów nie jest potrzebna, ale też nie pomoże tym, o których rodzice nie dbają i których w ogóle nie przyprowadzają do stomatologa. O zgodę takich rodziców na leczenie jest trudno, bo zazwyczaj nie utrzymują kontaktu ze szkołą. Szkoła nie jest od tego, by zęby leczyć. Szkoła ma uczyć. Zęby niech leczy przychodnia – mówi Gajęcka.

Urząd Miasta wysłał list do Ministerstwa Zdrowie w sprawie kosztów tworzenia gabinetów dentystycznych w szkołach. Chce także wyjaśnień na jakiej zasadzie wyłaniać podmioty zewnętrzne realizujące opiekę dentystyczną dla szkół, w których gabinetów nie ma.

Do tej pory w Krakowie w szkolnych gabinetach pracowali głównie emeryci. Dentyści niechętnie angażują się w rządowy program, ponieważ nie rokuje na przyszłość, a każdy lekarz dentysta chce mieć stałych pacjentów, którzy będą się u niego leczyć przez wiele lat. Przede wszystkim jednak NFZ jest nieatrakcyjnym finansowo płatnikiem, przyznaje jeden z krakowskich stomatologów.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH