PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kraj będący dostawcą stomatologów dla Europy

Autor: miro • Źródło: ms
01-06-2021, 11:31
Kraj będący dostawcą stomatologów dla Europy Portugalia ma za dużo lekarzy dentystów (fot. unsplash)
- Błędem jest myślenie, że jeśli szkoli się więcej profesjonalistów, to zdrowie jamy ustnej populacji jest lepsze. Do tego potrzebujemy polityki zdrowia jamy ustnej opartej na profilaktyce – argumentuje prezes OMD Miguel Pavão.
  • Portugalia, kraj w którym wskaźnik liczby lekarzy na populację mieszkańców jest ponad dwukrotnie wyższy niż zalecenia WHO.
  •  12,5 proc. portugalskich dentystów zawiesiło pwz, głównie z powodu wyjazdu do pracy za granicę (najpopularniejsze kierunki: Francja i Wielka Brytania).
  • Dentysta ma niewiele możliwości znalezienia pracy poza wyuczonym zawodem.

W Portugalii na 884 mieszkańców przypada jeden dentysta, ponad dwukrotnie więcej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. W Polsce wskaźnik ten to nieco ponad 1,1 tys. (dane NRL) lub 3 tys. (wg kontrowersyjnych danych Eurostatu).

Z badania przeprowadzonego przez Portugalskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (OMD) wynika, że liczba dentystów z zawieszoną rejestracją wzrosła w 2020 r. o 5,7 proc. (o 1770 osób) w porównaniu z 2019 r. W państwie tym 12,5 proc. dentystów zawiesiło pwz, głównie z powodu wyjazdu do pracy za granicę.

Emigrują doświadczeni, stosunkowo młodzi dentyści 

Średni wiek emigrujących dentystów wynosi ok. 42 lat. OMD zwraca jednak uwagę, że 55 proc. stomatologów opuszczających Portugalię ma mniej niż 41 lat.

Okazuje się, że głównymi kierunkami wyjazdów za chlebem jest Francja i Wielka Brytania.

OMD ma 11 640 aktywnych członków, co oznacza, że jeden dentysta przypada na 884 mieszkańców, podczas gdy zaleceniem WHO jest jeden dentysta na 2 tys. mieszkańców.

W 2020 r. liczba zarejestrowanych dentystów w Portugalii wzrosła o 3,8 proc. (o 513 więcej stomatologów w porównaniu do 2019 r.), kiedy to zarejestrowało się w OMD 750 początkujących dentystów.

Przez 10 lat liczba dentystów wzrosła o 66 proc.

Wzrost liczby dentystów jest w ostatnich latach stały, nawet jeśli dynamika w 2020 r. była najniższa od ponad dekady – ocenia OMD, wskazując, że w 2010 r. Było blisko 7 tys. zarejestrowanych dentystów, a to oznacza wzrost o ponad 66 proc. (do 11 640) w ciągu dekady.

Prezes OMD Miguel Pavão powiedział, że liczby odzwierciedlają bardzo duże nasycenie rynku pracy w branży stomatologicznej. Według szefa OMD w Portugalii wykształcono tak wielu dentystów, iż jedynym ratunkiem jest emigracja lub zmiana zawodu, niestety po „zrealizowanych dużych inwestycjach w ich szkolenie”.

Liczba dentystów nie przekłada się na poziom zdrowia jamy ustnej 

- Pamiętać trzeba, że dentysta ma niewiele możliwości na rynku pracy poza wyuczonym zawodem. Błędem jest myślenie, że jeśli szkoli się więcej profesjonalistów to zdrowie jamy ustnej populacji jest lepsze. Wręcz przeciwnie, do tego potrzebujemy polityki zdrowia jamy ustnej opartej na profilaktyce – argumentował Miguel Pavão.

Miejscami z najmniejszą liczbą dentystów na mieszkańca Portugalii jest region Alentejo, gdzie stosunek liczby mieszkańców do liczby dentystów przekracza 2 tys. Na drugim końcu skali znajduje się obszar metropolitalny Porto, a następnie regiony Viseu Dão-Lafões, Coimbra, Trás-os-Montes, Cávado i Lizbona Metropolitan Area, gdzie jeden dentysta przypada na 674 mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentyści zagranicą   PWZ   liczba dentystów  

POLECAMY W SERWISACH