PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Kosiniak-Kamysz chce w akcję szczepień włączyć gabinety stomatologiczne

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
14-01-2021, 10:08
Kosiniak-Kamysz chce w akcję szczepień włączyć gabinety stomatologiczne Czy dentyści będą szczepić przeciwko COVID-19? (fot. pixabay)
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wystąpił z propozycją, by w proces szczepień włączyć dentystów, farmaceutów i okulistów, którzy sami się do tego typu działań zgłaszają. Ponadto chce wydłużyć szczepienia na weekendy oraz nie zachowywać buforu szczepionki na drugą dawkę.

Kosiniak-Kamysz powiedział 14 stycznia w TVN24, że jego ugrupowanie ma trzy propozycje dotyczące zwiększenia liczby szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą z nich jest włączenie do procesu szczepień gabinetów stomatologicznych, gabinetów okulistycznych i farmaceutów,  które - jak mówił - same się do tego zgłaszają.

Drugą propozycją są tzw. białe niedziele i białe soboty, czyli szczepienia w weekendy. - Szczepić całe weekendy, nie tylko w miejscach, w których dzisiaj się szczepi, ale też skorzystać ze wzorów innych krajów i uruchomić takie gigantyczne punkty do szczepienia, gdzie naprawdę wiele osób może być w ciągu dnia zaszczepionych - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Ostatnią propozycją, o której mówił prezes ludowców, byłoby uruchomienie wszystkich preparatów ze szczepionką, które dotarły do Polski. - Nie zachowywać tego buforu na drugą dawkę, jeżeli jest stabilny łańcuch dostaw, to dzisiaj trzeba wszystkie ampułki ruszyć do zaszczepienia, a nie trzymać przez 3 tygodnie w zamknięciu - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Do wypowiedzi prezesa PSL dotyczącej włączenia w proces szczepień farmaceutów, gabinetów stomatologicznych czy okulistycznych odniósł się 14 stycznia na Twitterze senator PiS Stanisław Karczewski. - Szczepionki to nie cukierki. Nie rozdaje się ich z papierowej torebki. Punkt szczepień musi spełniać wysokie standardy medyczne i musi zapewniać pełne bezpieczeństwo osoby szczepionej - napisał.

Szczepienia ruszyły w Polsce 27 grudnia. Do 13 stycznia  zaszczepiło się przeciw COVID-19 prawie 338 tys. osób. Według danych z 13 stycznia do punktów szczepień dostarczono 483 tys. dawek, z czego 818 zostało zmarnowanych.

Szczepienia wykonywano jedynie preparatem firmy Pfizer i BioNTech. 12 stycznia  dotarły również szczepionki firmy Moderna - pierwsza partia liczyła 29 tys. dawek. Z magazynu ARM szczepionki Moderny trafią do hurtowni farmaceutycznych, a następnie do szpitali węzłowych w całym kraju.

Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla seniorów powyżej 80 lat, tydzień później dla seniorów powyżej 70 lat. Ich szczepienia rozpoczną się 25 stycznia. Do szczepienia można się zapisywać na trzy sposoby - pierwszy to rejestracja przez Internetowe Konto Pacjenta, drugi to infolinia 989, a ostatni sposób to zapisywanie się bezpośrednio w punktach szczepień. Od 18 do 22 stycznia zespoły wyjazdowe zaszczepią pensjonariuszy domów opieki społecznej. 

autor: Edyta Roś

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH