PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Koronawirus: środki bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym

ms
15-03-2020, 11:03
Koronawirus: środki bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym Koronawirus: włoskie zalecenia powinny zastanowić polskich dentystów (foto: pixabay)
Regionalna Federacja Zrzeszająca Chirurgów i Dentystów Lombardii, a dokładniej jej stomatologiczna część - podała zasady, którymi mają się kierować lekarze dentyści w świadczeniu usług stomatologicznych. Gorąco polecamy lekturę, bo są wątki (ujęcie), o których w Polsce się nie mówi, gorzej że niektóre treści nie są spójne z polskimi wskazaniami (np. dotyczącymi chlorheksydyny).

Większość zaleceń jest taka sama, z jakimi są zaznajamiani polscy dentyści, jednak są także różnice. Te poddajemy do oceny polskim lekarzom dentystom.

Federacja komunikuje:

Zanim nastąpi wizyta w pierwszej kolejności należy ocenić stan zagrożenia telefonicznie.
Zapytaj w rozmowie telefonicznej czy pacjent w ciągu ostatnich 14 dni:
- podróżował do obszarów ryzyka;
- miał kontakt z osobami z obszarów zagrożonych;
- miał kontakt z osobami z NCoViD19;
- miał kontakt z osobami poddanymi kwarantannie;
- miał gorączkę, kaszel, zapalenie spojówek, trudności w oddychaniu, biegunka lub zespół grypowy.

O ile na wszystkie pytanie padnie odpowiedź „nie” pacjent może uzyskać dostęp do gabinetu dentystycznego. Chociażby jedna odpowiedź na „tak” musi prowadzić do odłożenia wizyty.

Każdy pacjent musi być wprowadzony na listę adresową, tak aby mieć z nim stały kontakt telefoniczny, mailowy, inny.

Zestaw pytań należy powtórzyć bezpośrednio przed wizytą.

Jeśli to możliwe, należy zmierzyć ciepłotę za pomocą bezdotykowego termometru. Jeśli wartość będzie większa niż 37,5 st. Cel. spotkanie musi być odłożone.

Poproś pacjenta, aby na wstępie umył ręce, kierując go do łazienki, musisz zapewnić mu ręczniki papierowe, żelu wodno-alkoholowy z dozownika.

Systematycznie dezynfekuj system klimatyzacji (kilka razy w ciągu dnia).

Usuń z poczekalni: stoły, czasopisma, szkicowniki, gry – w zasadzie wszystko, co może być podłożem, które sprzyja przetrwaniu wirusa.

Postaraj się, aby w poczekalni był tylko jeden pacjent (kolejny powinien czekać na zewnątrz).

W trakcie zabiegu nie powinni przebywać w lecznicy także rodzice leczonych dzieci.

Zachowuj minimalnym dystans pomiędzy osobami w lecznicy 1 m (to za mało – przyp. red).

Za każdym razem czyść: uchwyty, panele, przyciski, terminale POS -  wszystko czego dotyka pacjent. Należy robić to za pomocą odpowiednich środków dezynfekujących (np. 0,1 proc. podchlorynu lub alkoholu etylowego 70 proc.).

Należy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w sali zabiegowej po każdym pacjencie.

Zachowanie niezbędnych środków ostrożności (np. wentylacji, czyszczenia) wymuszają, aby przyjmować jednego pacjenta nie częściej niż co godzinę.

Używaj jednorazowych osłonek do strzykawek lub wytłaczaj materiały, nie dotykając pojemników podczas wizyty.

Przestrzegaj zwykłych nawyków higienicznych (myj ręce przed i po użyciu rękawic w wodzie z mydłem przez co najmniej 20 sekund lub z roztworami wodno-alkoholowymi co najmniej 60 proc.).

Mycie znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia: jednak w literaturze jako skuteczne opisano tylko płyny do płukania jamy ustnej zawierające: jodopowidon 0,2-1,0 proc., chlorek cetylopirydyniowy 0,05-0,1 proc., nadtlenek wodoru 1 proc., olejki eteryczne i alkohol. Chlorheksydyna jest opisana jako nieskuteczna.

Porównaj: Koronawirus: komunikat konsultanta krajowego w dziedzinie periodontologii 

Płyny do płukania ust nie mogą być rozcieńczane.

Unikaj dotykania, oczu, nosa, ust niemytymi rękami lub rękawiczkami.

Ochronę błony śluzowej jamy ustnej i nosa można prowadzić za pomocą masek chirurgicznych lub za pomocą masek filtrujących FFP2 / FFP3. Skuteczność maski chirurgicznej w ograniczaniu ryzyka jest udokumentowana, a ich użycie obowiązkowe.

Ważną rolę odgrywają środki ochrony oczu, które muszą stanowić także ochronę boczną. Okulary lub przyłbice należy dezynfekować alkoholem 70 proc.

Fartuchy muszą mieć długi rękaw, zalecane jest stosowanie fartuchów jednorazowych. W przypadku pacjentów z NCoViD19 wskazany jest ochronny fartuch wodoodporny oraz czepek na włosy.

Wszystkie środki ochrony, po zrealizowaniu zabiegu, należy uznać za zanieczyszczone. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na fazę rozbierania się i usuwania środków jednorazowego użytku. Traktować należy je jako odpady specjalne.

Wirus pozostaje w powietrzu przez pewien czas (szacunki znacznie rozbieżne - przyp red.) dlatego dopóki pozostaje w zanieczyszczonym obszarze, nie usuwaj zużytych środków ochrony indywidualnej.

Tekst oryginalny 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Higiena   gabinety stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH