• Dostęp do opieki stomatologicznej był utrudniony dla co trzeciego Brytyjczyka, z powodu ograniczonego funkcjonowania gabinetów stomatologicznych.
  • Lockdown i strach przed zakażeniem wywołał skrajne postawy - jedni zaniedbywali higienę i odkładali wizytę u dentysty, inni zaś bardziej dbali o wygląd swojego uśmiechu.

25 proc. wszystkich Brytyjczyków odłożyło wizytę u dentysty w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Według nowych badań firmy Mintel, 28 proc. millenialsów  (czyli osób w wieku od 25 do 40 lat) nie było na kontrolnej wizycie u dentysty w czasie pandemii. Ponad jedna piąta (22 proc. ) osób w wieku od 16 do 24 lat mniej chętnie dbała o zdrowie jamy ustnej. Z ankiety wynika, że aż  36 proc. osób w wieku 25-40 lat miała problem z dostępem do dentysty.

Brak motywacji do dbania o zdrowie 

- Dla wielu osób strach przed zakażeniem koronawiruem sprawił, że wizyta u dentysty była jeszcze mniej atrakcyjna niż zwykle – powiedziała Emilia Greenslade, analityk w firmie Mintel.

Ogólnie słabsza motywacja do wyjścia z domu i zwiększone obawy związane z kosztami za leczenie stomatologiczne w warunkach pandemii prawdopodobnie zniechęcają zwłaszcza młodszych Brytyjczyków do wizyty w gabinecie dentystycznym.

Niewychodzenie z domu  u części osób spowodowało zaniedbanie wyglądu. Dotyczyło  to 13 proc. osób w wieku 16-24 lat, które twierdziły, że mniej dbały o wygląd zębów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dobroczynny wpływ  maseczki higienicznej 

W tym samym czasie pojawiło się większe zainteresowanie zabiegami z dziedziny stomatologii  estetycznej. Na przykład co piąty (20 proc.)  uczestnik ankiety wyraził zainteresowanie wybielaniem zębów w gabinecie stomatologicznym.

Wzrosła również liczba osób zainteresowanych zakupem pasków do wybielania zębów. W 2020 r. było to 7 proc. osób w wieku 16-24 lat, natomiast w 2021 r. już 11 proc. Tyle że w Wielkiej Brytanii z takich produktów  korzysta  zaledwie 5 proc. osób.

Sprzedaż płynu do płukania jamy ustnej wzrosła o 9 proc. To bezpośredni skutek noszenia maseczek, które poza względami bezpieczeństwa sprawiały także, że ludzie stali się świadomi zapachu własnego oddechu.