PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Koronawirus: Polacy najlepiej oceniają ochronę zdrowia i naukowców

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
03-06-2021, 08:13
Koronawirus: Polacy najlepiej oceniają ochronę zdrowia i naukowców Likwidacja szpitala tymczasowego w hali MCK w Katowicach, (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Polacy w kwestiach zdrowia ufają bardziej niż lekarzom rodzinie i znajomym – wynika z badania socjologa dr. hab. Michała Wróblewskiego z UMK.
  • Nieoczekiwanym skutkiem pandemii jest wzrost zainteresowania nauką. Wszyscy rozmawiamy o danych, krzywych wykładniczych, białku wirusa, wektorach czy mRNA. Podziwiamy naukowców i coraz bardziej im ufamy.
  • 44 proc. respondentów ocenia, że w porównaniu z innymi krajami UE, polska ochrona zdrowia do walki z pandemią była przygotowana gorzej, a 40 proc. - że tak samo. W przypadku kolejnej pandemii będzie ona przygotowana tak samo (44 proc. respondentów).
  • Polacy - pod względem oceny walki z pandemią - mają większe zaufanie wobec nauki i technologii niż przed jej wybuchem (chociaż nadal pozostają bardziej sceptyczni niż mieszkańcy innych europejskich nacji). Na drugim miejscu - pod względem oceny walki z pandemią - znalazła się ochrona zdrowia.

Badanie w ramach projektu "Pandemia w oczach Polaków. Badania społeczne nad percepcją chorób zakaźnych, zaufaniem i ryzykiem" przeprowadzono w listopadzie 2020 r. za pomocą techniki CATI (computer assisted telephone interview) na reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć i miejsce zamieszkania próbie 1000 osób.

Ochrona zdrowia na II miejscu pod względem poziomu zaufania

- Nieoczekiwanym skutkiem pandemii jest wzrost zainteresowania nauką. Wszyscy rozmawiamy o danych, krzywych wykładniczych, białku wirusa, wektorach czy mRNA. Podziwiamy naukowców i coraz bardziej im ufamy. Potwierdzają to również badania, które pokazały, że to właśnie naukowcy są grupą najlepiej ocenianą, jeżeli chodzi o walkę z pandemią (lepiej niż lekarze, rząd czy władze lokalne). Ponadto z badań porównujących nastawienie mieszkańców różnych krajów UE wynika, że w trakcie pandemii Polacy mają większe zaufanie wobec nauki i technologii niż przed jej wybuchem (chociaż nadal pozostają bardziej sceptyczni niż mieszkańcy innych europejskich nacji) - powiedział dr. hab. Michał Wróblewski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i badacz Łukasiewicz - Centrum Oceny Technologii.

Na drugim miejscu - pod względem oceny walki z pandemią - znalazła się ochrona zdrowia. Kolejne miejsca zajęły: policja, władze lokalne, sanepid, media, rząd i Kościół katolicki.

Polacy bardziej niż lekarzom w kwestiach zdrowia ufają rodzinie i znajomym

Zaskakujące dla Wróblewskiego były m.in. wyniki dotyczące zaufania Polaków w kwestii zdrowia. - Polacy bardziej niż lekarzom w kwestiach zdrowia ufają rodzinie i znajomym. Z jednej strony jest to na pewno wyraz faktu, że społeczeństwo polskie bardzo ceni rodzinę jako kluczową wartość. Z drugiej natomiast jest to dość niepokojące - ekspertyza medyczna powinna być głównym przedmiotem odniesienia w podejmowaniu decyzji w sprawie zdrowia, a bazowanie wyłącznie na niezweryfikowanej i nieopartej na dowodach naukowych wiedzy przekazywanej w rodzinie bądź w gronie znajomych może mieć przykre konsekwencje - wskazał badacz.

SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH