PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Koronawirus: nowy wariant Lambda może być trudnym przeciwnikiem

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
06-07-2021, 09:05
Koronawirus:  nowy wariant Lambda może być trudnym przeciwnikiem Koronawirus ma 11 wariantów uznanych przez WHO (fot. Shutterstock)
Lambda - nowy wariant koronawirusa może się szybko rozprzestrzeniać i być trudny do zwalczenia za pomocą dostępnych szczepionek.
  • Nowy bardzo zakaźny wariant SARS-CoV-2 - Lambda -  jest już w 29 krajach.
  • Wstępne wyniki badań ostrzegają, że  łatwo zakaża, zaś dostępne szczepionki mogą być mało skuteczne.
  • W sumie WHO uznała 11 oficjalnych wariantów koronawirusa.
  • W kwietniu i maju 2021 r., Lambda stanowiła ponad 80 proc. przypadków zakażeń koronawirusem w Peru i wysoki odsetek przypadków również w Chile, Argentynie i Ekwadorze. 

Wariant Lambda został wykryty u zagranicznego podróżnika, który w kwietniu przebywał na kwarantannie w hotelu w Nowej Południowej Walii, w Australii.

Lambda nowy wśród 11 oficjalnych wariantów koronawirusa

Znany wcześniej jako C.37, jest jednym z 11 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2 uznanych przez WHO. Po raz pierwszy odnotowano go w Peru w grudniu ub.r. i rozprzestrzenił się do 29 krajów, w tym do siedmiu krajów Ameryki Południowej, oraz do Australii.

Nowe badanie, które nie otrzymało jeszcze recenzji naukowej, sygnalizuje, że wariant ten może być bardziej zakaźny i trudniejszy do zwalczenia za pomocą szczepionki.

W kwietniu i maju br. Lambda stanowiła ponad 80 proc. przypadków koronawirusa w Peru i wysoki odsetek przypadków również w Chile, Argentynie i Ekwadorze.

Obecnie na liście WHO znajduje się 11 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2. Wszystkie warianty SARS-CoV-2 różnią się od siebie mutacjami w białkach kolców - składnikach wirusa, które umożliwiają mu wnikanie do ludzkich komórek. Istnieją cztery warianty budzące niepokój: Alfa, Beta, Gamma i Delta oraz siedem wariantów zainteresowania: Epsilon, Dzeta, Eta, Theta, Jota, Kappa i Lambda.

Mutacje sprawiają, że szczepionka może nie chronić przed Lambdą 

Według badania opublikowanego w zeszłym tygodniu, ale jeszcze nierecenzowanego, Lambda ma siedem unikatowych mutacji białka spike. Chilijski zespół naukowców przeanalizował próbki krwi pracowników służby zdrowia w Santiago, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki CoronaVac opracowanej przez Sinovac Biotech w Chinach. Stwierdzili, że wariant Lambda zawiera mutację L452Q, która jest podobna do mutacji L452R występującej w wariantach Delta i Epsilon.

Ponieważ uważa się, że mutacja L452R sprawia, że Delta i Epsilon są bardziej zakaźne i odporne na szczepienia, zespół doszedł do wniosku, że mutacja L452Q w wariancie Lambda może również pomóc mu rozprzestrzeniać się daleko i szeroko.

Chociaż jest możliwe, że Lambda jest rzeczywiście bardziej zakaźna niż inne warianty, jest zbyt wcześnie, aby mieć taką pewność - zastrzegła Kirsty Short, wirusolożka z Uniwersytetu Queensland.

SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH