Komisja Stomatologiczna OIL w Szczecinie pyta NFZ o świadczenia

Okazuje się, że minimalne zainteresowanie świadczeniodawców dotyczyło: ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, protetyki stomatologicznej dla świadczeniobiorców po chirurgicznym leczeniu nowotworów w obrębie twarzoczaszki oraz stomatologicznej pomocy doraźnej. W każdym z tych trzech zakresów zgłosił się tylko jeden podmiot. W takiej sytuacji NFZ akceptował ceny złożone w ofertach. Tak samo było w przypadku świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym, chociaż były złożone w tym zakresie cztery oferty - aż i tylko.
W pozostałych przypadkach Fundusz z reguły akceptował niższe stawki, niż te zgłoszone przez świadczeniodawców.
Do realizowania świadczeń stomatologicznych w ponad 20 gminach nie zgłosił się żaden oferent. W związku z tym Funduszowi nie udało się na tych terenach zapewnić mieszkańcom świadczeń stomatologicznych.
Uczestniczący w posiedzeniu KS ORL w Szczecinie zastępca dyrektora ZOW NFZ dr Tomasz Żukowski poinformował, że odsetek oferentów, którzy nie zawarli umów stanowił niewielki odsetek. Oznacza to tyle, że w zasadzie każdy, kto chciał współpracować z NFZ - dostał taką okazję. Sytuacja jest zatem taka, że w zasadzie brakuje chętnych do realizowania kontraktów w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zainteresowani z pewnością znaleźliby się, gdyby warunki współpracy, oferowane przez NFZ, były bardziej atrakcyjne.
W rozmowie z infoDENT24.pl przewodnicząca Komisji Stomatologicznej OIL w Szczecinie dr n. med. Agnieszka Ruchała - Tyszler wyjaśniła, że pomysł zorganizowania otwartego posiedzenia Komisji Stomatologicznej w sprawie kontraktowania świadczeń stomatologicznych zrodził się już jakiś czas temu, ale ze względu na rozpoczęte już postępowanie konkursowe lekarze dentyści zainteresowani tym tematem poprosili, aby posiedzenie odbyło się już po zakończonym postępowaniu. Wtedy też możliwym stało się zaproszenie do nas dyrektora ZOW NFZ w Szczecinie.
Można powiedzieć, że konkurs przebiegał bardzo spokojnie, a liczba odrzuconych ofert stanowiła mniej niż 3 proc.
Najwięcej oferentów to podmioty, które już realizowały umowy na leczenie stomatologiczne w ramach NFZ.
Zazwyczaj ceny oczekiwane, pokrywały się z maksymalnymi. Choć niepokój budzi fakt, że niektórzy oferenci zaproponowali ceny poniżej oczekiwanych. Nie znamy przyczyn tego stanu rzeczy, możliwe, że jest to związane z sytuacją ekonomiczną lekarzy dentystów. Zbyt duża liczba stomatologów, silna konkurencja na rynku powoduje, że niektórzy muszą zaoferować leczenie w ramach NFZ, aby utrzymać praktykę.
Niepokoi nas brak opieki stomatologicznej zarówno dla dzieci i dorosłych w małych gminach. I właśnie do takich białych plam powinien docierać dentobus.
Zwróciliśmy uwagę dyrektorowi NFZ, że brak zaopatrzenia w świadczenia specjalistyczne, a więc protetyczne, chirurgiczne powinien być rozwiązany innym harmonogramem pracy specjalisty, np. praca w różnych miejscowościach w ramach „swojego” jednego kontraktu.
Pomimo wzrostu ceny oczekiwanej na prowadzenie opieki doraźnej, nadal żaden podmiot nie podjął się jej w Koszalinie, który „zabezpieczałby” te usługi dla mieszkańców blisko połowy województwa zachodniopomorskiego. Aktualnie więc w całym naszym województwie o powierzchni 23 tys. km2 jest tylko jedno pogotowie w Szczecinie!
Dyrektor NFZ wyjaśnił, że brak zainteresowania tymi świadczeniami wynika stąd, że w mniejszych miejscowościach przeważają indywidualne praktyki stomatologiczne, dla których spełnienie wymogów prowadzenia pomocy doraźnej jest często niemożliwe do realizacji.
A jak te problemy rozwiąże NFZ? Czas pokaże, na razie trwają uzupełniające postępowania konkursowe.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12
lexDENT -
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Jelenia Góra, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Krasnystaw, lubelskie -
lekarz dentysta
Koszalin, zachodniopomorskie