• Do programu "Dziel się uśmiechem" w kończącym się właśnie roku szkolnym przystąpiła rekordowa liczba niemal 900 szkół oraz ponad 1200 nauczycieli
  • Dzięki programowi kolejna grupa 100 tys. dzieci nauczyła się dbać o zdrowy uśmiech
  • W ciągu 10 edycji w programie wzięło udział blisko 900 tys. uczniów  

W ramach tegorocznej, 10. już odsłony ogólnopolskiej akcji "Dziel się uśmiechem", prawie 100 tys. dzieci z 900 szkół podstawowych w całym kraju  uczestniczyło w zajęciach dydaktycznych - i co ważne - zdobyło wiedzę na temat tego, jak dbać o zęby, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Nie byłoby to możliwe bez aktywnego zaangażowania w realizację programu ponad 1200 nauczycieli.

Już wiadomo, że w ramach startującej we wrześniu 2023 r. 11. edycji, programu - zostanie on rozszerzony również o zerówkowiczów z przedszkoli oraz szkolnych zerówek, dla których zaprojektowano dostosowane do wieku i angażujące materiały edukacyjne.

10 lat akcji profilaktycznej "Dziel się uśmiechem"

W dobiegającym właśnie końca roku szkolnym program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem” obchodził swój jubileusz.

Inicjatywa powstała w 2013 r. dzięki współpracy Mars Polska oraz Polskiego Czerwonego Krzyża w odpowiedzi na skalę próchnicy w Polsce.

Od tego czasu już blisko 900 tys. dzieci ze szkół podstawowych w całym kraju miało okazję wziąć udział w programie i w ciekawy, angażujący sposób poznawać zasady prawidłowej higieny jamy ustnej.

Według badań blisko 82 proc.  sześciolatków i ponad 85 proc. dwunastolatków w Polsce ma próchnicę. Choroba ta wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, może też zwiększać ryzyko występowania innych chorób oraz zmniejszać skuteczność niektórych terapii.

Inicjatywa Mars Polska i PCK

Na finansowanie programu firma Mars Polska tradycyjnie przeznaczyła 1 proc. ze sprzedaży gum bezcukrowych Orbit® we wrześniu i październiku. W tym roku dzięki wsparciu konsumentów kwota ta osiągnęła 811 tys. zł.

Dlatego właśnie Mars Polska i Polski Czerwony Krzyż wspierani merytorycznie przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej konsekwentnie realizują działania, których celem jest uczenie dzieci szkolnych oraz ich rodziców i opiekunów zasad prawidłowej higieny jamy ustnej.

Ambasadorką „Dziel się Uśmiechem” już po raz czwarty była Magdalena Różyczka – polska aktorka i działaczka społeczna.

Wsparcie merytoryczne PTSD i PTS

- Dekada trwania programu „Dziel się Uśmiechem” i blisko 900 tys. wyedukowanych dzieci to dla nas powód do ogromnej dumy. Jako producent gum bezcukrowych – których żucie stanowi jeden z elementów profilaktyki zdrowia jamy ustnej – oraz firma odpowiedzialna społecznie cieszymy się, że możemy wspierać młode pokolenia w edukacji prozdrowotnej. Jest to możliwe dzięki konsekwentnej współpracy z naszymi wieloletnimi partnerami PCK, PTS i PTSD oraz dzięki wsparciu konsumentów – podkreśliła Beata Rożek, dyrektorka ds. korporacyjnych Mars Polska.

- Co nas niezmiernie cieszy, w ramach jubileuszowej edycji „Dziel się Uśmiechem” do akcji przystąpiła rekordowa liczba niemal 900 szkół oraz ponad 1200 nauczycieli. To ważne, bo problem próchnicy oraz złego stanu zdrowia jamy ustnej wśród dzieci jest wciąż aktualny – zarówno w Polsce, jak i globalnie. Według danych WHO między rokiem 1990 a 2019 więcej osób na świecie zachorowało na próchnicę niż się urodziło[1]. Sytuacja ta motywuje nas do podejmowania dalszych działań oraz do docierania z programem „Dziel się Uśmiechem” do coraz większej liczby dzieci i ich rodziców ­– skomentowała Małgorzata Szukała, kierowniczka Działu Promocji i Pozyskiwania Dochodów w Biurze Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Nieodłącznym elementem programu jest przekazywanie zasad profilaktyki jamy ustnej w przystępnej formie czterech prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów:

  • Szczotkuj – myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie;
  • Czyść – stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe;
  • Żuj – bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów;
  • Kontroluj – regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa. 

W ramach programu „Dziel się Uśmiechem” organizatorzy oraz partnerzy merytoryczni podkreślają, jak istotne jest budowanie zdrowych i dobrych nawyków od najmłodszych lat, aby uniknąć zachorowania na próchnicę w przyszłości.

[1] WHO Global Oral Health Report, 2022 r., s. 10.