PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejne przechorowanie Covid-19 nie chroni przed powikłaniami choroby. Ale tylko niezaszczepionych

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
25-06-2022, 19:00
Kolejne przechorowanie Covid-19 nie chroni przed powikłaniami choroby. Ale tylko niezaszczepionych Zapobieganie reinfenkcjom wirusem SARS-CoV-2 kluczowe w walce z pandemią. Fot. AdobeStock
Osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19,  z następnymi infekcjami wirusem SARS-CoV-2 mają coraz wyższe ryzyko hospitalizacji, zgonu i powikłań z powodu Covid-19.
  • Wnioski na temat budowania odporności na COVID-19 na podstawie danych pacjentów z jedną, dwoma lub większą liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2
  • Niebezpieczną tendencję dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 lub zaszczepionych zbyt małą dawką wykazano w badaniach pacjentów w Stanach Zjednoczonych
  • W przyszłości w zmaganiach z pandemią najważniejsze będzie zapobieganie reinfenkcjom wirusem SARS-CoV-2

Pierwszy COVID-19 najmniej groźny?

Wskazuje na to analiza danych prawie 39 tys. osób, które udostępnił amerykański departament weteranów wojennych - informują autorzy pracy opublikowanej w "Nature". Uwzględniono w niej pacjentów z jedną, dwoma lub większą liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - oraz tych, którzy uniknęli Covid-19.

- Stwierdziliśmy, że w porównaniu do osób jedynie raz zakażonych, pacjenci z reinfekcją Covid-19 wykazują większe ryzyko hospitalizacji, zgonu i powikłań wielonarządowych, w tym układu oddechowego, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, zaburzeń hematologicznych, gastrycznych i psychicznych oraz schorzeń nerek i chorób neurologicznych - zaznaczają w komentarzu do badań specjaliści z Washington School of Medicine i Saint Louis Health Care System.

Walka z pandemią. Najskuteczniejsza przez szczepienia

Ryzyko hospitalizacji, zgonu i powikłań zwiększa się z każdą kolejną infekcją Covid-19. Wzrasta po drugiej reinfekcji, jak i po trzeciej w okresie sześciu miesięcy. Autorzy badań zwracają jednak uwagę, że najbardziej zagrożeni byli pacjenci, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19 albo otrzymali jedynie jedną dawkę lub nie poddali się szczepieniom dodatkowym (z użyciem tzw. boostera).

Zdaniem amerykańskich specjalistów w przyszłości w zmaganiach z pandemią najważniejsze będzie zapobieganie reinfenkcjom wirusa SARS-CoV-2. Jednak podobna sytuacja jest w przypadku wirusa grypy sezonowej. W przypadku tej infekcji stosowane są coroczne szczepienia przeciwko szczepom tego wirusa, dominującymi - zgodnie z przewidywaniami - w kolejnych sezonach grypowych. W Polsce najwięcej zakażeń wirusem grypy jest od jesieni do wiosny, szczególnie od stycznia do marca. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   powikłania   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH