PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejna fala COVID-19. Może być groźna pod koniec roku

Autor: PAP • Źródło: PAP
06-10-2022, 18:30
Kolejna fala COVID-19. Może być groźna pod koniec roku Minister zdrowia Adam Niedzielski (centrum) podczas inauguracji roku akademickiego 2022/23 na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie PAP/Wojtek Jargiło
Szczepienia przeciwko grypie i COVID-19 nie dopuszczą do spiętrzenia zachorowań na przełomie roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski przewiduje, że jeżeli pojawi się następna fala koronawirusa, to może nałożyć się wzrost zachorowań na grypę w okolicach stycznia-lutego.
  • Aktualnie objawy COVID-19 bardzo przypominają grypę lub inne infekcje dróg oddechowych. Bez wyniku testu trudno o pewność, że infekcję spowodował koronawius
  • Obecnie liczba hospitalizowanych pacjentów pod respiratorami to 50-60 dziennie. Pandemia nie stanowi  już zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej
  • Następna fala może najwcześniej pojawić się na przełomie roku. To dobry moment żeby przyjąć  szczepienie przeciwko COVID-19, zachęca minister zdrowia Adam Niedzielski

COVID-19. Pandemia niegroźna dla systemu opieki zdrowotnej

Minister zdrowia został zapytany w czwartek w Radiu Lublin o zakończenie pandemii koronawirusa. - Jeżeli ktoś rozumie koniec pandemii jako zero przypadków zachorowań i nowych infekcji, to takiej sytuacji nie będziemy mieć bardzo długo - ocenił Niedzielski.

-Jeżeli mówimy o końcu zjawiska dolegliwości, które blokują nasze życie społeczne, gospodarcze, to rzeczywiście zbliżamy się do momentu, w którym możemy powiedzieć, że dzięki szczepieniom, lekom, które też powoli się pojawiają, mamy tę sytuację pod kontrolą - stwierdził minister.

Chorzy pod respiratorami. 60-ciu pacjentów dziennie

Według niego nawet mimo tysięcy nowych zakażeń dziennie skutek dla szpitalnictwa jest już stosunkowo niewielki. - Ostatnie raporty pokazują, że mamy około 3,5 tys. hospitalizowanych w skali całego kraju, z czego raptem 50-60 osób mamy pod respiratorami - poinformował Niedzielski.

Przypomniał, że w poprzednich falach liczba hospitalizacji była na poziomie powyżej 20 tys. osób, z czego 2-3 tys. osób znajdowało się pod respiratorami. - Teraz mówimy o zupełnie innej skali zjawiska i pod tym względem pandemia nie jest już ogromnym zagrożeniem dla wydolności systemu opieki zdrowotnej - zaznaczył minister.

Druga dawka przypominająca. Zaszczepionych 2 mln osób

Odnosząc się do coraz mniejszego zainteresowania kolejnymi dawkami szczepienia przeciw COVID-19, przypomniał, że 22 mln osób w Polsce przeszło podstawowy schemat szczepienia, trzecią dawką szczepiło się - 12 mln, a czwartą dawką do tej pory 2 mln osób.

- Przede wszystkim oddziałują czynniki psychologiczne, które mówią o poziomie zagrożenia. Nawet w metodyce naukowej oceny szczepień, zawsze ocenia się ryzyko versus korzyści. To ryzyko ewidentnie maleje w tej chwili, bo zagrożenie jest mniejsze, ale z drugiej strony nikt z nas nie może powiedzieć, że to nie trafi na niego. (…) Dotyczy to nas wszystkich. Cały czas zagrożenie jest duże, jeżeli chcemy mieć w miarę spokojną głowę, szczególnie teraz, jak zaczęła się nauka, jak zaczęła się praca po wakacjach - to jest optymalny moment, żeby się w tym zaszczepić - zaapelował na antenie Radia Lublin minister Niedzielski.

Nawiązując do przebiegu zachorowań na COVID-19, powiedział, że obecnie objawy mogą być podobne np. do grypy lub innych infekcji dróg oddechowych. - Symptomy te już są naprawdę bardzo szerokie i trzeba wykonać test, żeby mieć pewność, że chorujemy na koronawiusa - dodał minister, zachęcając do bezpłatnego wykonywania testów antygenowych u lekarzy rodzinnych.

Zwrócił uwagę, że nie ma przeszkód, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19 i przeciwko grypie sezonowej.

- Jeżeli pojawi się następna fala, to najwcześniej pojawi się ona na przełomie roku, co oznacza perspektywę 2-3 miesięcy - i jest najlepszy moment, żeby przyjąć to szczepienie. Tak się składa, że nałoży się to też na górkę zachorowań na grypę, mniej więcej w okolicach stycznia-lutego. Jest teraz naprawdę optymalny moment, żeby przyjąć te szczepienia - powiedział Niedzielski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH